The Voice of Ukraine

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Holos Krainy
Голос країни
Holos Krainy.png
Also known as The Voice of the Country
Genre Talent show
Created by John de Mol
Presented by Current
Kateryna Osadcha
(1–3, 6–)
Yuri Gorbunov (5–)
Artem Gagarin
(backstage, 8–)
Wiara Kekelia
(backstage, 9–)
Former
Andriy Domans'ky (1–3)
Anatoliy Anatolich
(backstage, 1–3)
Mykyta Dobrynin
(backstage, 1–3)
Olga Freimut (4–5)
Judges Current
Tina Karol (3, 5–)
Potap (5–)
Dan Balan (9–)
Monatik (9–)
Former
Stas Piekha (1)
Ruslana Lyzhychko (1)
Diana Arbenina (1–2)
Valeriya (2)
Oleh Skrypka (2–3)
Ani Lorak (4)
Tamara Gverdtsiteli (4)
Sergey Lazarev (4)
Oleksandr Ponomariov (1–3, 5)
Ivan Dorn (6)
Svyatoslav Vakarchuk
(3–6)
Sergey Babkin (7–8)
Jamala (7–8)
Country of origin Ukraine
Original language(s) Ukrainian
Russian
No. of seasons 9
No. of episodes 121
Production
Executive producer(s) John de Mol
Producer(s) Viktoria Liezina
Hanna Pagava
Volodymyr Zavadyuk
Hanna Aksyutenko
Ruslan Kvinta
Iryna Ionova
Release
Original network 1+1
Original release 22 May 2011 (2011-05-22) –
present
External links
Official website

Holos Krainy (in Ukrainian Голос країни; meaning The Voice of the Country) is a Ukrainian reality talent show that premiered on the 1+1 network on 22 May 2011. Holos Krainy is part of the international syndication The Voice based on the reality singing competition launched in the Netherlands as The Voice of Holland, created by Dutch television producer John de Mol. It was the second international adaptation of the programme, after the American version.

There is also a children version of the same show, Holos. Dity.[1]

Format

The Voice is a reality television series that features four coaches looking for a talented new artist, who could become a global superstar. The show's concept is indicated by its title: the coaches do not judge the artists by their looks, personalities, stage presence or dance routines—only their vocal ability. It is this aspect that differentiates The Voice from other reality television series such as The X Factor, Ukraine's Got Talent. The competitors are split into four teams, which are mentored by the coaches who in turn choose songs for their artists to perform. There is no specific age range and anyone can audition; if a coach likes what they hear, a button-press allows their chair to spin around and face the performer, signifying that they would like to mentor them. If more than one does so, then the artist selects a coach. However, if no coach turns around then the artist is sent home.

There are five different stages: producers' auditions, Blind auditions, Battle phase, Knockout stage and live shows.

Coaches and finalists

     – Winning coach/contestant. Winners are in bold, eliminated contestants in small font.
     – Runner-up coach/contestant. Final contestant first listed.
     – Second runner-up coach/contestant. Final contestant first listed.
     – Third place in final. Final contestant first listed.
Season Judges/coaches
Ruslana Lyzhychko Stas Piekha Diana Arbenina Oleksandr Ponomariov
1 – Antonina Matviienko
– Vasyl Lohay
– Yevheniia Chervonozhko
– Eshtar Radi
– Artem Vereshchaka
– Dmytro Ivashchenko
– Arsen Mirzoian
– Mila Nitich
– Stanislav Konkin
– Olha Shanis
– Oleksiy Martynenko
– Roman Stokolos
Ivan Hanzera
– Natalia Hordiienko
– Serhiy Yurchenko
– Lika Buhaiova
– Tasha Kruz
– Volodymyr Okilko
– Vladyslav Sytnyk
– Kateryna Hrachova
– Daria Mineieva
– Iryna Poyzen
– Alina Bashkina
– Dmytro Teimurazov
Season Oleh Skrypka Diana Arbenina Oleksandr Ponomariov Valeriya
2 – Nazar Savko
– Illaria
– Vasyl Zhadan
– Ihor Petrov
– Khrystyna Kovaliova
– Olesia Kyrychuk
Pavlo Tabakov
– Oleksandr Onofriichuk
– Rozhden Anusi
– Pavlo Smyrnov
– Dmytro Selianskyi
– Denys Zhupnyk
Mariya Yaremchuk
– Kyrylo Turychenko
– Halyna Bezruk
– Roman Bolduzev
– Yana Yudina
– Oksana Komar
– Anhelina Moniak
– Natalia Pichkur
– Nillo
– Denys Fedorenko
– Volodymyr Banderas
– Olha Pankratova
Season Oleh Skrypka Svyatoslav Vakarchuk Tina Karol Oleksandr Ponomariov
3 – Artem Kondratiuk
– Ihor Siarkevych
– Aliona Zhyhariova
– Tetiana Ozhelevska
Oto Nemsadze
Khrystyna Soloviy
– Michael Kirkilan
– Blez Malaba
– Taras Melnyk
– duet "London Hill"
– Olha Syvakova
– Oleksiy Kovaliov
– Anna Khodorovska
– Serhiy Ruchkin
– Radmir Mukhtarov
– Yuriy Kambarian
Season Svyatoslav Vakarchuk Tamara Gverdtsiteli Ani Lorak Sergey Lazarev
4 – Igor Grohotsky
– Wasilij Miszczenko
– Leonardo Obodeyake
– Darin Kirilko
– Michael Mirka
– Vagif Nagiyev
– Olga Zhmurina
– Dmitri Eremenko
– Marlene Karimow
– Mega Gogitidze
– Vladislav Volovikov
Nikita Alexeev
– Olga Melnik
– Wiaczesław Rybikov
Anna Korsun
– Yulia Sirenko
Season Svyatoslav Vakarchuk Tina Karol Potap Oleksandr Ponomariov
5 – Andrew Luchanko
– MEBO Nutsubidze
– Ludmiła Chebotina
– Felix Morozow
– Anton Kopytin
– Ivan Pylypets
– Jurij Kowalczuk
– Anis Ettaeb
Tatyana Reshetnyak
– Dmitriy Kostyuk
– Nikita Obushenko
– Katarzyna Fisher
– Eugene Tolochny
– Vladislav Kashpurenko
– Valery Chuprina
– Valery Sadovskaya
Season Svyatoslav Vakarchuk Tina Karol Potap Ivan Dorn
6 – Vitalina Musienko
– Ivanna Chervynska
– Marharyta Tyshkevych
– Mykola Bobryk
– Inna Ishchenko
– Ahata Vilchyk
– Oleksandr Kazakov
– Anton Yakubovskyi
– Pavlo Paliychuk
– Nazar B'Tselem
– Tetiana Amirova
– Marharyta Myaleshka
– Vlad Karashchuk
– Yulia Yuryna
– Kostiantyn Dmitriev
– Khrystyna Oleksin
Season Tina Karol Potap Jamala Sergey Babkin
7 – Aleksander Klimenko
– Katya Chilly
– Halyna Shkoda
– Anastasia Malashkevych
– Ingret Kostenko
– Roman Rusyi
– Nini Tsnobiladze
– Vladyslav Byelik
– Anna Kuksа
– Naile Ibraimova
– Yana Blinder
– Olha Bohatyrenko
– Vera Kekelia
– Marta Adamchuck
– Roman Duda
– Yehor Sharankov
Season Tina Karol Potap Jamala Sergey Babkin
8 – Andriy Rybarchuk
– Mikhail Sosunov
– Alena Karas
– Nude Voices
Srbuhi Sargsyan
– Nikita Trondin
– Violetta Litvinenko
– Ziangja
Anna Trincher
– Kristina Khramova
– Arsen Vitrecki
– Adriana Shevchuk
– Elena Lutsenko
– Dmitry Samko
– Valentin Belenky
– Alexander Chekmaryov
Season Dan Balan Tina Karol Monatik Potap
9 – Oksana Mukha
– Haitham Rafi
– Kateryna Behu
– Vyacheslav Kretov
– Andriy Khayat
– David Axelrod
– Nika Tupilko
– Kseniya Bakhchalova
– Victoria Oliynyk
– Andriy Karpov
– Vlad & Roman Tarantsovy
– Alina Pidluzhna
– Karyna Arsentyeva
– Victoria Yagich
– Arseniy Zhuravel
– Bohdana Renk

Series overview

Season First aired Last aired Winner Runner-up Third Place Fourth Place Winning coach Presenters Coaches (order)
1 2 3 4
1 May 22, 2011 September 11, 2011 Ivan Hanzera Antonina Matviienko Vladyslav Sytnyk Arsen Mirzoian Diana Arbenina Kateryna Osadcha Andrii Domanskyi Ruslana Stas Diana Oleksandr
2 January 8, 2012 April 29, 2012 Pavlo Tabakov Anhelina Moniak Nazar Savko Mariia Yaremchuk Oleh Diana Oleksandr Valeriia
3 March 10, 2013 June 9, 2013 Anna (Hanna) Khodorovska Otar Nemsadze Artem Kondratyuk Taras Melnyk Oleksandr Ponomariov Sviatoslav Tina Oleksandr
4 March 2, 2014 June 8, 2014 Igor Hrokhotskyi Marlen Karimov Olha Melnik Mykhailo Myrka Sviatoslav Vakarchuk Olha Freimut N/A Sviatoslav Tamara Ani Sergey Lazarev
5 March 8, 2015 June 7, 2015 Anton Kopytin Tetiana Reshetniak Andrii Luchanko Yevhen Tolochnyi Tina Karol Yurii Horbunov Tina Potap Oleksandr
6 February 28, 2016 May 29, 2016 Vitalina Musiienko Inna Ishchenko Pavlo Paliichuk Vladyslav Karashchuk Sviatoslav Vakarchuk Katya Osadcha Ivan
7 January 22, 2017 April 23, 2017 Aleksander Klymenko Ingret Kostenko Vera Kekeliia Anna Kuksa Tina Karol Tina Potap Jamala Sergey Babkin
8 January 28, 2018 April 29, 2018 Elena Lutsenko Andriy Rybarchuk Anna Trincher Srbuhi Sargsyan Sergey Babkin
9 January 20, 2019 April 21, 2019 Oksana Mukha Karyna Arsentyeva Andriy Khayat Victoria Oliynyk Dan Balan Dan Tina Monatik Potap

Coaches and presenters

Coaches

Coaches' timeline

Coaches The Voice Season
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Olexandr Ponomariov
Diana Arbenina
Stas Piekha
Ruslana
Oleh Skrypka
Valeriya
Tina Karol
Sviatoslav Vakarchuk
Ani Lorak
Sergey Lazarev
Tamara Gverdtsiteli
Potap
Ivan Dorn
Jamala
Sergey Babkin
Monatik
Dan Balan

Presenters

Season synopses

Season 1

Elimination Chart

Color Key
     Team Alexander
     Team Diana
     Team Ruslana
     Team Stas
     Artist was saved by the public
     Artist was saved by the coach
     Artist advanced to the finals
     Artist was eliminated
Конкурсант Week 1 Week 2 Week 3 Week 4 Semi-Final Final
Top 4 Top 2
Ivan Hanzera Safe Safe Safe Safe Safe
(161.84%)
Safe
(31.67%)
Winner
(56%)
Antonina Matviienko Safe Safe Safe Safe Safe
(117.93%)
Safe
(25.95%)
Runner-up
(44%)
Vladyslav Sytnyk Safe Safe Safe Safe Safe
(120.78%)
Eliminated
(23.76%)
3rd Place
Arsen Mirzoian Safe Safe Safe Safe Safe
(101.97%)
Eliminated
(18.62%)
4th Place
Mila Nitich Safe Safe Safe Safe Eliminated
(98.03%)
5th to 8th Place
Vasyl Lohay Safe Safe Safe Safe Eliminated
(82.07%)
Kateryna Hrachova Safe Safe Safe Safe Eliminated
(79.22%)
Natalia Hordiienko Safe Safe Safe Safe Eliminated
(38.16%)
Serhiy Yurchenko Safe Safe Safe Eliminated 9th to 12th place
Yevheniia Chervonozhko Safe Safe Safe Eliminated
Daria Mineieva Safe Safe Safe Eliminated
Stanislav Konkin Safe Safe Safe Eliminated
Lika Buhaiova Safe Safe Eliminated 13th to 16th Place
Eshtar Radi Safe Safe Eliminated
Iryna Poyzen Safe Safe Eliminated
Olha Shanis Safe Safe Eliminated
Artem Vereshchaka Safe Eliminated 17th to 20th Place
Tasha Kruz Safe Eliminated
Alina Bashkina Safe Eliminated
Oleksiy Martynenko Safe Eliminated
Dmytro Ivashchenko Eliminated 21 to 24th Places
Roman Stokolos Eliminated
Dmytro Teimurazov Eliminated
Volodymyr Okilko Eliminated

Season 7

Elimination Chart

Color Key
     Team Karol
     Team Babkin
     Team Potap
     Team Jamala
     Artist was saved by the public
     Artist was saved by the coach
     Artist advanced to the finals
     Artist was eliminated
Constestant Week 1 Week 2 Week 3
Top 4 Top 3 Top 2
Aleksander Klimenko Safe Safe
(148%)
Safe Safe Winner
Ingret Kostenko Safe Safe
(114%)
Safe Safe Runner-up
Vera Kekeliya Safe Safe
(105%)
Safe Eliminated 3rd Place
Anna Kuksа Safe Safe
(104%)
Eliminated 4th Place
Naile Ibraimova Safe Eliminated
(96%)
5th-8th Place
Marta Adamchuck Safe Eliminated
(95%)
Roman Rusyi Safe Eliminated
(85%)
Katya Chilly Safe Eliminated
(52%)
Roman Duda Eliminated 9th-16th Place
Yehor Sharankov Eliminated
Vladyslav Byelik Eliminated
Nini Tsnobiladze Eliminated
Yana Blinder Eliminated
Olha Bohatyrenko Eliminated
Halyna Shkoda Eliminated
Anastasia Malashkevych Eliminated

Semifinal

Coach Order Artist Song Coach's vote (/100%) Public's vote (/100%) Votes' summa Result
Sergey Babkin 1 Marta Adamchuck "Зiронька" 45% 50% 95% Eliminated
2 Vera Kekelia "Запроси мене у сни" 55% 50% 105% Advanced to the Final
Jamala 3 Naile Ibraimova "Feel"/"Bizim Taraf" 51% 45% 96% Eliminated
4 Anna Kuksа "Шаленiй" 49% 55% 104% Advanced to the Final
Potap 5 Roman Rusyi "«Где-то далеко" 49% 36% 85% Eliminated
6 Ingret Kostenko "Коханий" 51% 64% 114% Advanced to the Final
Tina Karol 7 Katya Chilly "Яблiнька" 45% 7% 52% Eliminated
8 Aleksander Klimenko "Достойно есть. Аксион эстин" 55% 93% 148% Advanced to the Final

Final

Coach Artist Order Solo Song (no.1) Order Duet Song (with Coach) Order Solo Song (no.2) Result
Sergey Babkin Vera Kekelia 1 "Майже весна" 5 "Вставай сонце" Eliminated Third Place
Jamala Anna Kuksa 2 "Верше, мiй верше" Eliminated Fourth Place
Potap Ingret Kostenko 3 "Несе Галя воду" 6 "Менуети" 8 "Пташечка" Runner-up
Tina Karol Aleksander Klimenko 4 "Чорнобривцi" 7 "Твоï грiхи" 9 "Мамина любов" Winner

Season 8

Elimination Chart

Color Key
     Team Karol
     Team Babkin
     Team Potap
     Team Jamala
     Artist was saved by the public
     Artist was saved by the coach
     Artist advanced to the finals
     Artist was eliminated
Constestant Week 1 Week 2 Week 3
Top 4 Top 3 Top 2
Elena Lutsenko Safe Safe
(115%)
Safe Safe Winner
Andriy Rybarchuk Safe Safe
(126%)
Safe Safe Runner-up
Anna Trincher Safe Safe
(114%)
Safe Eliminated 3rd Place
Srbuhi Sargsyan Safe Safe
(129%)
Eliminated 4th Place
Kristina Khramova Safe Eliminated
(86%)
5th-8th Place
Dmitry Samko Safe Eliminated
(85%)
Mikhail Sosunov Safe Eliminated
(74%)
Nikita Trondin Safe Eliminated
(71%)
Valentin Belenky Eliminated 9th-16th Place
Alexander Chekmaryov Eliminated
Violetta Litvinenko Eliminated
Ziangja Eliminated
Arsen Vitrecki Eliminated
Adriana Shevchuk Eliminated
Alena Karas Eliminated
Nude Voices Eliminated

Semifinal

Coach Order Artist Song Coach's vote (/100%) Public's vote (/100%) Votes' summa Result
Tina Karol 1 Mikhail Sosunov "Cry Me a River" 51% 23% 74% Eliminated
2 Andriy Rybarchuk "Chandelier" 49% 77% 126% Advanced to the Final
Jamala 3 Anna Trincher "Не питай мене" 40% 74% 114% Advanced to the Final
4 Kristina Khramova "Heaven" 60% 26% 86% Eliminated
Potap 5 Srbuhi Sargsyan "Run to You" 60% 69% 129% Advanced to the Final
6 Nikita Trondin "Квiтка" 40% 31% 71% Eliminated
Sergey Babkin 7 Dmitry Samko "Романс" 43% 42% 85% Eliminated
8 Elena Lutsenko "Минає день, минає ніч" 57% 58% 115% Advanced to the Final

Final

Coach Artist Order Solo Song (no.1) Order Duet Song (with Coach) Order Solo Song (no.2) Result
Potap Srbuhi Sargsyan 1 "Human" Eliminated Fourth Place
Tina Koral Andriy Rybarchuk 2 "Ніч яка місячна" 7 "Космiчнi почуття" 8 "Закрили твої очі" Runner-up
Jamala Anna Trincher 3 Candyman" 6 "Crazy in Love" Eliminated Third Place
Sergey Babkin Elena Lutsenko 4 "Ой, у вишневому саду" 5 "Червона рута" 9 "Колискова зорі" Winner

Season 9

Elimination Chart

Color Key
     Team Tina
     Team Dan
     Team Potap
     Team Monatik
     Artist was saved by the public
     Artist was saved by the coach
     Artist advanced to the finals
     Artist was eliminated
Constestant Week 1 Week 2 Week 3
Top 4 Top 3 Top 2
Oksana Mukha Safe Safe
(141%)
Safe Safe Winner
Karyna Arsentyeva Safe Safe
(111%)
Safe Safe Runner-up
Andriy Khayat Safe Safe
(119%)
Safe Eliminated 3rd Place
Victoria Oliynyk Safe Safe
(106%)
Eliminated 4th Place
Andrei Karpov Safe Eliminated
(94%)
5th-8th Place
Victoria Yagich Safe Eliminated
(89%)
David Axelrod Safe Eliminated
(81%)
Haitham Mohammed Rafi Safe Eliminated
(59%)
Catherine Bega Eliminated 9th-16th Place
Vyacheslav Kretov Eliminated
Alina Podluzhnaya Eliminated
Vladislav and Roman Tarantsovym Eliminated
Bohdana Renk Eliminated
Arensy Zhuravel Eliminated
Ksenia Bahchalova Eliminated
Nika Tupilko Eliminated

Semifinal

Coach Order Artist Song Coach's vote (/100%) Public's vote (/100%) Votes' summa Result
Dan Balan 1 Oksana Mukha "Два кольори" 51% 90% 141% Advanced to the Final
2 Haitham Rafi "Seven Nation Army" 49% 10% 59% Eliminated
Potap 3 Karyna Arsentyeva "I Have Nothing" 51% 60% 111% Advanced to the Final
4 Victoria Yagich "Цвiте терен" 49% 40% 89% Eliminated
Monatik 5 Victoria Oliynyk "Соколята" 51% 55% 106% Advanced to the Final
6 Andriy Karpov "Still Got the Blues (For You)" 49% 45% 94% Eliminated
Tina Karol 7 David Axelrod "Минає день, минає ніч" 49% 32% 81% Eliminated
8 Andriy Khayat "Плакала" 51% 68% 119% Advanced to the Final

Final

Coach Artist Order Solo Song (no.1) Order Duet Song (with Coach) Order Solo Song (no.2) Result
Dan Balan Oksana Mukha 1 "Я піду в далекі гори" 6 "Треба" 9 "Де ти тепер" Winner
Monatik Victoria Oliynyk 2 "Digitalization"/"Show Me Your Love"/"Funny Love" Eliminated Fourth Place
Potap Karyna Arsentyeva 3 "Чекай" 5 "Shallow" 8 "I Will Always Love You" Runner-up
Tina Karol Andriy Khayat 4 "Весна" 7 "Ніч яка місячна" Eliminated Third Place

References

  1. ^ ‹See Tfd›(in Russian) Coach "Voice Dіti-3." Tina Karol: My citizenship is no "gray" color, KP (24 August 2016)
Retrieved from "https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Voice_of_Ukraine&oldid=902731937"
This content was retrieved from Wikipedia : http://en.wikipedia.org/wiki/The_Voice_of_Ukraine
This page is based on the copyrighted Wikipedia article "The Voice of Ukraine"; it is used under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License (CC-BY-SA). You may redistribute it, verbatim or modified, providing that you comply with the terms of the CC-BY-SA