South Korea at the 2000 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

South Korea at the
2000 Summer Olympics
Flag of South Korea (1997–2011).svg
IOC code KOR
NOC Korean Olympic Committee
Website www.sports.or.kr (in Korean) (in English)
in Sydney
Competitors 281 (175 men and 106 women) in 26 sports
Flag bearer Jeong Eun-soon
Medals
Ranked 12th
Gold
8
Silver
10
Bronze
10
Total
28
Summer Olympics appearances (overview)

South Korea competed as Korea at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. Athletes from North and South Korea marched together in the opening ceremony under the Korean Unification Flag. 281 competitors, 175 men and 106 women, took part in 144 events in 26 sports.[1]

Medalists

Medal Name Sport Event Date
 Gold Jang Yong-ho, Kim Chung-tae, Oh Kyo-moon Archery Men's team 22 September
 Gold Yun Mi-jin Archery Women's individual 20 September
 Gold Kim Nam-soon, Kim Soo-nyung, Yun Mi-jin Archery Women's team 21 September
 Gold Kim Young-ho Fencing Men's foil 20 September
 Gold Kim Kyong-hun Taekwondo Men's +80 kg 30 September
 Gold Jung Jae-eun Taekwondo Women's 57 kg 30 September
 Gold Lee Sun-hee Taekwondo Women's 67 kg 29 September
 Gold Sim Kwon-ho Wrestling Men's Greco-Roman 54 kg 26 September
 Silver Kim Nam-soon Archery Women's individual 20 September
 Silver Lee Dong-soo, Yoo Yong-sung Badminton Men's doubles 21 September
 Silver South Korea national field hockey team
Han Hyung-bae   Kim Chel-hwan   Lim Jung-woo
Hwang Jong-hyun   Kim Kyung-seok   Seo Jong-ho
Jeon Hong-kwon   Kim Jung-chul   Song Seung-tae
Jeon Jong-ha   Kim Yong-bae   Yeo Woon-kon
Ji Seung-hwan   Kim Yoon
Kang Keon-wook   Lim Jong-chun
Field hockey Men's competition 30 September
 Silver Lee Joo-hyung Gymnastics Men's parallel bars 25 September
 Silver Jung Bu-kyung Judo Men's 60 kg 16 September
 Silver Cho In-chul Judo Men's 81 kg 19 September
 Silver Kang Cho-hyun Shooting Women's 10 m air rifle 16 September
 Silver Sin Joon-sik Taekwondo Men's 68 kg 28 September
 Silver Moon Eui-jae Wrestling Men's freestyle 76 kg 30 September
 Silver Kim In-sub Wrestling Men's Greco-Roman 58 kg 27 September
 Bronze Kim Soo-nyung Archery Women's individual 20 September
 Bronze Ha Tae-kwon, Kim Dong-moon Badminton Men's doubles 21 September
 Bronze South Korea national baseball team
Chong Tae-hyon   Kim Dong-joo   Lee Byung-kyu   Park Jin-man
Chung Min-tae   Kim Han-soo   Lee Seung-ho   Park Jong-ho
Hong Sung-heon   Kim Ki-tae   Lee Seung-yeop   Park Kyung-oan
Jang Sung-ho   Kim Soo-kyung   Lim Chang-yong   Park Seok-jin
Jin Pil-jung   Kim Tae-gyun   Lim Sun-Dong   Son Min-han
Jung Soo-keun   Koo Dae-sung   Park Jae-hong   Song Jin-woo
Baseball (Men-only event) 27 September
 Bronze Lee Sang-gi Fencing Men's épée 16 September
 Bronze Lee Joo-hyung Gymnastics Men's horizontal bar 25 September
 Bronze Jung Sung-sook Judo Women's 63 kg 18 September
 Bronze Cho Min-sun Judo Women's 70 kg 18 September
 Bronze Kim Seon-young Judo Women's +78 kg 22 September
 Bronze Kim Moo-kyo, Ryu Ji-hae Table tennis Women's doubles 22 September
 Bronze Jang Jae-sung Wrestling Men's freestyle 63 kg 30 September

Archery

The Korean women swept the medals in the individual event and took the gold medal in the team event. The men added another gold medal with their victory in the team round, despite none of the individual archers advancing past the quarterfinal.

Men's individual
Kim Chung-tae Oh Kyo-moon Jang Yong-ho
1/32 eliminations Defeated Yehya Bundhun
Mauritus
169-141 Defeated Dominic John Rebelo
Kenya
168-132 Defeated Kuresa Tupua
American Samoa
172-98
1/16 eliminations Defeated Ilario Di Buò
Italy
162-159 Defeated Butch Johnson
United States
166-160 Defeated Orbay Hasan
Turkey
169-160
1/8 eliminations Defeated Michele Frangilli
Italy
169-166 Defeated Masafumi Makiyama
Japan
166-160 Lost to Baljinima Tsyrempilov
Russia
167-164
Quarterfinal Lost to Magnus Petersson
Sweden
112-111 Lost to Victor Wunderle
United States
108-105 - - -
Women's individual
Yun Mi-jin Kim Nam-soon Kim Soo-nyung
1/32 eliminations Defeated Erika Reyes Evaristo
Mexico
168-157 Defeated Thi Thi Win
Myanmar
167-134 Defeated Margaret Tumusiime
Uganda
164-124
1/16 eliminations Defeated Anna Karaseva
Belarus
162-152 Defeated Chia-Ling Wen
Chinese Taipei
162-158 Defeated Melissa Jennison
Australia
164-159
1/8 eliminations Defeated Alison Williamson
Great Britain
173-164 Defeated Ying He
China
165-162 Defeated Michelle Tremelling
Australia
168-158
Quarterfinal Defeated Natalia Bolotova
Russia
110-105 Defeated Sayoko Kawauchi
Japan
114-110 Defeated Joanna Nowicka
Poland
106-100
Semifinal Defeated Kim Soo-nyung
Korea
107-105 Defeated Choi Ok-sil
North Korea
114-107 Lost to Yun Mi-jin
Korea
107-105
Final Defeated Kim Nam-soon
Korea
107-106 Defeated Yun Mi-jin
Korea
107-106 Defeated Choi Ok-sil
North Korea
103-101
Gold medal Silver medal Bronze medal

Women's team competition:

  • Yun, Kim, and Kim — final, gold medal (4-0)

Men's team competition:

  • Kim, Oh, and Jang — final, gold medal (4-0)

Athletics

Men's competition

Men's 800 m

  • Round 1 — 01:48.49 (did not advance)

Men's 400 m hurdles

  • Round 1 — 52.61 (did not advance)

Men's javelin throw

  • Qualifying — 70.48 (did not advance)

Men's long jump

  • Qualifying — NM (did not advance)

Men's high jump

  • Qualifying — 2.20 (did not advance)

Men's 20 km Walk

  • Final — 1:26:22 (30th place)

Men's marathon

  • Final — 2:17:57 (24th place)
  • Final — 2:22:23 (45th place)
  • Final — 2:28:25 (65th place)

Women's competition

Women's Shot Put

  • Qualifying — 17.44 (did not advance)

Women's Javelin Throw

  • Qualifying — 49.84 (did not advance)

Women's 20 km Walk

  • Final — 1:36:09 (25th place)

Women's Marathon

  • Final — 2:38:42 (34th place)

Badminton

Men's Singles

Men's Doubles

Women's Singles

Women's Doubles

Mixed Doubles

Baseball

Men's team competition

The Korean baseball team, which had finished last four years earlier, improved their result drastically in their second Olympic baseball appearance. They lost their games against perennial powers Cuba (which was the Cubans' 21st straight Olympic win) and the United States as well as Australia, but defeated defending silver medallist Japan as well as the other three teams in the competition. Their third-place finish in the preliminary round pitted them against the Americans in the semifinal, which Korea lost 3-2. In the bronze medal match, the Koreans again defeated the Japanese to take home the medal.

  • Preliminary Round Robin
  • Semifinals
  • Bronze Medal Match
  • Defeated Japan 3 — 1 → Bronze Medal
  • Team Roster

Basketball

Women's Team Competition

  • Preliminary Round
  • Lost to United States (75-89)
  • Defeated New Zealand (101-62)
  • Lost to Poland (62-77)
  • Defeated Russia (75-73)
  • Defeated Cuba (69-56)
  • Quarterfinals
  • Defeated France (68-59)
  • Semi-finals
  • Lost to United States (65-78)
  • Bronze Medal Match
  • Lost to Brazil (73-84) — 4th place
  • Team Roster

Boxing

Men's Light Flyweight (– 48 kg)

Men's Flyweight (– 51 kg)

Men's Bantamweight (– 54 kg)

Men's Featherweight (– 57 kg)

Men's Light Welterweight (– 63.5 kg)

Men's Welterweight (– 67 kg)

Men's Light Middleweight (– 71 kg)

Men's Middleweight (– 75 kg)

Men's Light Heavyweight (– 81 kg)

Canoeing

Flatwater

Men's competition

Men's Kayak Singles 500m

  • Qualifying Heat — 01:45.163 (did not advance)

Cycling

Cross Country Mountain Bike

Men's Cross Country Mountain Bike

  • Final — Lapped (38th place)

Track Cycling

Men's Point Race

  • Cho Ho-sung
    • Points — 15
    • Laps Down — 1 (4th place)

Men's Keirin

  • Eum In-young
    • First Round — Heat — 2; Place — 3
    • Repechage — Heat — 2; Place — 4 (did not advance)

Diving

Men's Competition

Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Kwon Kyung-min 3 m springboard 318.45 34 did not advance
Yoo Chang-joon 10 m platform 331.05 29 did not advance
Cho Dae-don 10 m platform 319.53 32 did not advance

Women's Competition

Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Choi Hye-jin 10 m platform 187.17 39 did not advance

Fencing

Seven fencers, five men and two women, represented South Korea in 2000.

Men's foil
Men's épée
Men's team épée
Men's sabre
Women's foil
Women's épée

Football

Men's team competition

  • Preliminary Round (Group B)
  • Team Roster

Gymnastics

Handball

Field hockey

Men's team competition

  • Preliminary Round (Group B)
  • Semifinals
  • Final
  • South Korea — Netherlands 3 — 3 (the Netherlands wins after penalty strokes, 4-5) → Silver Medal
  • Team Roster

Women's team competition

  • Preliminary Round (Group C)
  • Classification Matches
  • Team Roster

Judo

Rowing

Sailing

Korea competed in three Sailing events at the 2000 Olympics.

Men's Double Handed Dinghy (470)

  • Race 1 — 16
  • Race 2 — 16
  • Race 3 — 13
  • Race 4 — 10
  • Race 5 — 16
  • Race 6 — 17
  • Race 7 — 13
  • Race 8 — (30) DNF
  • Race 9 — (20)
  • Race 10 — 12
  • Race 11 — 12
  • Final — 125 (15th place)

Women's Mistral

  • Race 1 — 12
  • Race 2 — 11
  • Race 3 — 6
  • Race 4 — 16
  • Race 5 — (18)
  • Race 6 — 14
  • Race 7 — 16
  • Race 8 — 14
  • Race 9 — 7
  • Race 10 — (19)
  • Race 11 — 14
  • Final — 110 (13th place)

Open Laser

  • Race 1 — 23
  • Race 2 — 15
  • Race 3 — 26
  • Race 4 — 28
  • Race 5 — (34)
  • Race 6 — (37)
  • Race 7 — 28
  • Race 8 — 20
  • Race 9 — 15
  • Race 10 — 7
  • Race 11 — 19
  • Final — 181 (26th place)

Shooting

Eight South Korean shooters (four men and nfour women) qualified to compete in the following events:

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Jeon Chan-sik Skeet 119 23 Did not advance
Lee Eun-chul 50 m rifle prone 587 41 Did not advance
50 m rifle 3 positions 1160 18 Did not advance
10 m air rifle 588 18 Did not advance
Bae Sung-duk 50 m rifle prone 588 38 Did not advance
50 m rifle 3 positions 1157 25 Did not advance
Lim Young-sueb 10 m air rifle 590 11 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Song Ji-young 10 m air pistol 379 20 Did not advance
25 m pistol 576 18 Did not advance
Kang Cho-hyun 10 m air rifle 397 EO 1 Q 497.5 2nd, silver medalist(s)
Choi Dae-young 395 4 Q 493.1 7
Boo Soon-hee 10 m air pistol 377 24 Did not advance
25 m pistol 573 25 Did not advance

Swimming

Men's 50m Freestyle

  • Preliminary Heat — 22.82 (did not advance)

Men's 100m Freestyle

  • Preliminary Heat — 50.49 (did not advance)

Men's 200m Freestyle

  • Preliminary Heat — 1:53.02 (did not advance)

Men's 400m Freestyle

  • Preliminary Heat — 03:58.31 (did not advance)

Men's 1500m Freestyle

  • Preliminary Heat — 15:50.45 (did not advance)

Men's 200m Butterfly

  • Preliminary Heat — 01:59.85 (did not advance)

Men's 100m Breaststroke

  • Preliminary Heat — 01:04.71 (did not advance)

Men's 200m Breaststroke

  • Preliminary Heat — 02:19.16 (did not advance)

Men's 100m Backstroke

  • Preliminary Heat — 57.15 (did not advance)

Men's 200m Backstroke

  • Preliminary Heat — 02:07.14 (did not advance)

Men's 200m Individual Medley

  • Preliminary Heat — 02:06.42 (did not advance)

Men's 400m Individual Medley

  • Preliminary Heat — 04:28.56 (did not advance)

Women's 50m Freestyle

  • Preliminary Heat — 26.88 (did not advance)

Women's 100m Freestyle

  • Preliminary Heat — 58.77 (did not advance)

Women's 200m Freestyle

  • Preliminary Heat — 02:07.21 (did not advance)

Women's 400m Freestyle

  • Preliminary Heat — 04:25.66 (did not advance)

Women's 100m Butterfly

  • Preliminary Heat — 01:02.22 (did not advance)

Women's 100m Breaststroke

  • Preliminary Heat — 01:11.64 (did not advance)

Women's 200m Breaststroke

  • Preliminary Heat — 02:28.21
  • Semi-final — 02:28.50 (did not advance)

Women's 100m Backstroke

  • Preliminary Heat — 01:03.20 (did not advance)

Women's 200m Backstroke

  • Preliminary Heat — 02:26.42 (did not advance)

Women's 200m Individual Medley

  • Preliminary Heat — 02:22.53 (did not advance)

Women's 400m Individual Medley

  • Preliminary Heat — 04:58.94 (did not advance)

Women's 4 × 100 m Medley

  • Preliminary Heat — 04:16.93 (did not advance)

Synchronized swimming

Duet

  • Technical Routine — 32.2
  • Free Routine — 59.626
  • Final — 91.826 (→ 11th place)

Table tennis

Taekwondo

Tennis

Men's Singles Competition

Volleyball

Men's Team Competition

  • Preliminary Round (Group B)
  • Lost to Italy (0-3)
  • Lost to Argentina (1-3)
  • Lost to Russia (2-3)
  • Defeated United States (3-2)
  • Lost to Yugoslavia (2-3) → did not advance, ninth place overall
  • Team Roster

Women's Team Competition

  • Preliminary Round (Group B)
  • Defeated Italy (3-2)
  • Defeated Germany (3-0)
  • Lost to Cuba (0-3)
  • Defeated Peru (3-1)
  • Lost to Russia (0-3)
  • Quarterfinals
  • Lost to United States (2-3)
  • Classification Matches
  • 5th/8th place: Lost to PR China (1-3)
  • 7th/8th place: Lost to Croatia (3-1) → 8th place
  • Team Roster

Weightlifting

Men

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
1 2 3 1 2 3
Hwang Kyu-dong – 56kg 110.0 110.0 115.0 142.5 147.5 152.5 267.5 10
Kim Yeong-tae – 62kg 120.0 120.0 120.0 155.0 165.0 165.0 275.0 14
Lee Bae-young – 69kg 142.5 142.5 147.5 180.0 187.5 187.5 330.0 7
Kim Hak-bong – 69kg 142.5 147.5 150.0 180.0 182.5 182.5 330.0 8
Choi Jong-keun – 105kg 180.0 180.0 180.0 DNF
Kim Tae-hyun + 105kg 195.0 195.0 200.0 245.0 260.0 265.0 460.0 5

Women

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
1 2 3 1 2 3
Kim Soon-hee – 75kg 105.0 110.0 110.0 135.0 137.5 140.0 240.0 4
Mun Gyeong-ae + 75kg 110.0 115.0 115.0 135.0 147.5 147.5 245.0 7

Wrestling

Notes

  • Wallechinsky, David (2004). The Complete Book of the Summer Olympics (Athens 2004 Edition). Toronto, Canada. ISBN 1-894963-32-6.
  • International Olympic Committee (2001). The Results. Retrieved 12 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). Official Report of the XXVII Olympiad Volume 1: Preparing for the Games. Retrieved 20 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). Official Report of the XXVII Olympiad Volume 2: Celebrating the Games. Retrieved 20 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). The Results. Retrieved 20 November 2005.
  • International Olympic Committee Web Site

References

  1. ^ "South Korea at the 2000 Summer Games". sports-reference.com. Retrieved 2012-03-11. 
Retrieved from "https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=South_Korea_at_the_2000_Summer_Olympics&oldid=848353014"
This content was retrieved from Wikipedia : http://en.wikipedia.org/wiki/South_Korea_at_the_2000_Summer_Olympics
This page is based on the copyrighted Wikipedia article "South Korea at the 2000 Summer Olympics"; it is used under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License (CC-BY-SA). You may redistribute it, verbatim or modified, providing that you comply with the terms of the CC-BY-SA