Party lists in the New Zealand general election, 2014

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

New Zealand political candidates
in the MMP era

Coat of arms of New Zealand.svg
1996   party lists   by electorate
1999   party lists   by electorate
2002   party lists   by electorate
2005   party lists   by electorate
2008   party lists   by electorate
2011   party lists   by electorate
2014   party lists   by electorate
2017   party lists   by electorate

The New Zealand general election, 2014, which was held on 20 September 2014, saw the election of 121 candidates — 71 from electorates, 1 overhang, and the remaining 49 from ranked party lists. This page lists candidates by party, including their ranking by party list where applicable.

Within each section, parties are ordered according to their last election result. Where a ranked party list has not been published, or does not cover all announced candidates, candidates are displayed in alphabetical order.

Incumbent parliamentary parties

National Party

The New Zealand National Party released its party list on 27 July 2014.[1] It has also named candidates for every electorate.[2] One current MP, Claudette Hauiti, was initially announced as the party's candidate for Kelston, but subsequently decided to leave politics.[3] The party list was altered to elevate her replacement, Christopher Penk, from his initial 75th ranking.[4]

Rank Name Incumbency Contesting electorate Previous
rank
Change Initial results Later changes
99999 AAA AAA AAA 99999 99999 AAA
000 ZZZ ZZZ ZZZ 000 000 ZZZ
1 John Key Electorate Helensville 1 0 Green tickY Won Helensville
2 Bill English Electorate 2 0 Green tickY Elected from list
3 David Carter List 10 +7 Green tickY Elected from list
4 Gerry Brownlee Electorate Ilam 4 0 Green tickY Won Ilam
5 Steven Joyce List 13 +8 Green tickY Elected from list
6 Judith Collins Electorate Papakura 7 +1 Green tickY Won Papakura
7 Hekia Parata List Mana 18 +11 Green tickY Elected from list
8 Chris Finlayson List Rongotai 9 +1 Green tickY Elected from list
9 Paula Bennett Electorate Upper Harbour 14 +5 Green tickY Won Upper Harbour
10 Jonathan Coleman Electorate Northcote 16 +6 Green tickY Won Northcote
11 Murray McCully Electorate East Coast Bays 11 0 Green tickY Won East Coast Bays
12 Anne Tolley Electorate East Coast 8 -4 Green tickY Won East Coast
13 Nick Smith Electorate Nelson 6 -7 Green tickY Won Nelson
14 Tim Groser List New Lynn 12 -2 Green tickY Elected from list Red XN Left parliament in 2015
15 Amy Adams Electorate Selwyn 28 +13 Green tickY Won Selwyn
16 Nathan Guy Electorate Ōtaki 20 +4 Green tickY Won Ōtaki
17 Craig Foss Electorate Tukituki 21 +4 Green tickY Won Tukituki
18 Simon Bridges Electorate Tauranga 30 +12 Green tickY Won Tauranga
19 Nikki Kaye Electorate Auckland Central 33 +14 Green tickY Won Auckland Central
20 Michael Woodhouse List Dunedin North 31 +11 Green tickY Elected from list
21 Jo Goodhew Electorate Rangitata 23 +2 Green tickY Won Rangitata
22 Chester Borrows Electorate Whanganui 32 +10 Green tickY Won Whanganui
23 Todd McClay Electorate Rotorua 47 +24 Green tickY Won Rotorua
24 Sam Lotu-Iiga Electorate Maungakiekie 29 +5 Green tickY Won Maungakiekie
25 Nicky Wagner Electorate Christchurch Central 42 +17 Green tickY Won Christchurch Central
26 Lindsay Tisch Electorate Waikato 24 -2 Green tickY Won Waikato
27 Louise Upston Electorate Taupō 44 +17 Green tickY Won Taupō
28 Tim Macindoe Electorate Hamilton West 49 +21 Green tickY Won Hamilton West
29 Jami-Lee Ross Electorate Botany 54 +25 Green tickY Won Botany
30 Paul Goldsmith List Epsom 39 +9 Green tickY Elected from list
31 Melissa Lee List Mount Albert 34 +3 Green tickY Elected from list
32 Kanwaljit Singh Bakshi List Manukau East 35 +3 Green tickY Elected from list
33 Jian Yang List 36 +3 Green tickY Elected from list
34 Alfred Ngaro List Te Atatū 37 +3 Green tickY Elected from list
35 Maurice Williamson Electorate Pakuranga 19 -16 Green tickY Won Pakuranga
36 Jacqui Dean Electorate Waitaki 41 +5 Green tickY Won Waitaki
37 David Bennett Electorate Hamilton East 48 +11 Green tickY Won Hamilton East
38 Jonathan Young Electorate New Plymouth 45 +7 Green tickY Won New Plymouth
39 Brett Hudson Ōhariu 73 +34 Green tickY Elected from list
40 Maggie Barry Electorate North Shore 57 +17 Green tickY Won North Shore
41 Ian McKelvie Electorate Rangitīkei 58 +17 Green tickY Won Rangitīkei
42 Mark Mitchell Electorate Rodney 59 +17 Green tickY Won Rodney
43 Simon O'Connor Electorate Tāmaki 62 +19 Green tickY Won Tāmaki
44 Mike Sabin Electorate Northland 60 +16 Green tickY Won Northland Red XN Left parliament in 2015
45 Scott Simpson Electorate Coromandel 61 +16 Green tickY Won Coromandel
46 Paul Foster-Bell List Wellington Central 56 +10 Green tickY Elected from list
47 Jo Hayes List Christchurch East 64 +17 Green tickY Elected from list
48 Parmjeet Parmar Mount Roskill Green tickY Elected from list
49 Chris Bishop Hutt South Green tickY Elected from list
50 Nuk Korako Port Hills Green tickY Elected from list
51 Jono Naylor Palmerston North Green tickY Elected from list
52 Maureen Pugh West Coast-Tasman Green tickY Replaced Tim Groser in 2015
53 Misa Fia Turner Māngere
54 Todd Barclay Clutha-Southland Green tickY Won Clutha-Southland
55 Andrew Bayly Hunua Green tickY Won Hunua
56 Matthew Doocey Waimakariri Green tickY Won Waimakariri
57 Sarah Dowie Invercargill Green tickY Won Invercargill
58 Barbara Kuriger Taranaki-King Country Green tickY Won Taranaki-King Country
59 Todd Muller Bay of Plenty Green tickY Won Bay of Plenty
60 Shane Reti Whangarei Green tickY Won Whangarei
61 Alastair Scott Wairarapa Green tickY Won Wairarapa
62 Stuart Smith Kaikōura Green tickY Won Kaikōura
63 Wayne Walford Napier
64 Simeon Brown Manurewa
65 Hamish Walker Dunedin South
66 Lewis Holden Rimutaka
67 Karl Varley Wigram 75 +8
68 Chris Penk Kelston
69 Linda Cooper 74 +5
70 Letitia O'Dwyer
71 Mark Bridges
72 Boris Sokratov
73 Matthew Evetts
74 Carolyn O'Fallon 70 -4
75 Charlotte Littlewood

Labour Party

The New Zealand Labour Party released its ranked party list and named its electorate candidates prior to the close of nominations.[5][6]

Rank Name Incumbency Contesting electorate Previous
rank
Change Initial results Later changes
99999 AAA AAA AAA 99999 99999 AAA
000 ZZZ ZZZ ZZZ 000 000 ZZZ
1 David Cunliffe Electorate New Lynn 3 +2 Green tickY Won New Lynn
2 David Parker List 4 +2 Green tickY Elected from list
3 Grant Robertson Electorate Wellington Central 14 +11 Green tickY Won Wellington Central
4 Annette King Electorate Rongotai 2 -2 Green tickY Won Rongotai
5 Jacinda Ardern List Auckland Central 13 +8 Green tickY Elected from list Green tickY Replaced David Shearer in the 2017 Mount Albert by-election
6 Nanaia Mahuta Electorate Hauraki-Waikato 12 +6 Green tickY Won Hauraki-Waikato
7 Phil Twyford Electorate Te Atatū 33 +26 Green tickY Won Te Atatū
8 Clayton Cosgrove List Waimakariri 8 0 Green tickY Elected from list
9 Chris Hipkins Electorate Rimutaka 30 +21 Green tickY Won Rimutaka
10 Sue Moroney List Hamilton West 10 0 Green tickY Elected from list
11 Andrew Little List New Plymouth 15 +4 Green tickY Elected from list
12 Louisa Wall Electorate Manurewa Green tickY Won Manurewa
13 David Shearer Electorate Mount Albert 31 +18 Green tickY Won Mount Albert Red XN Left parliament in 2016
14 William Sio Electorate Māngere 17 +3 Green tickY Won Māngere
15 Maryan Street List Nelson 7 -8 Red XN Lost seat
16 Phil Goff Electorate Mount Roskill 1 -15 Green tickY Won Mount Roskill Red XN Left parliament in 2016
17 Moana Mackey List East Coast 19 +2 Red XN Lost seat
18 Kelvin Davis List Te Tai Tokerau 23 +5 Green tickY Won Te Tai Tokerau
19 Meka Whaitiri Electorate Ikaroa-Rāwhiti Green tickY Won Ikaroa-Rāwhiti
20 Megan Woods Electorate Wigram 47 +27 Green tickY Won Wigram
21 Raymond Huo List 21 0 Red XN Lost seat Green tickY Replaced Jacinda Ardern (in her role as list MP) in 2017
22 Damien O'Connor Electorate West Coast-Tasman Green tickY Won West Coast-Tasman
23 Priyanca Radhakrishnan
24 Iain Lees-Galloway Electorate Palmerston North 37 +13 Green tickY Won Palmerston North
25 Rachel Jones Tauranga
26 David Clark Electorate Dunedin North 49 +23 Green tickY Won Dunedin North
27 Carol Beaumont List Maungakiekie 22 -5 Red XN Lost seat
28 Poto Williams Electorate Christchurch East Green tickY Won Christchurch East
29 Carmel Sepuloni (Former MP) Kelston 24 -5 Green tickY Won Kelston
30 Tamati Coffey Rotorua
31 Jenny Salesa Manukau East Green tickY Won Manukau East
32 Liz Craig Clutha-Southland
33 Deborah Russell Rangitīkei
34 Willow-Jean Prime Northland
35 Jerome Mika Papakura 36 +1
36 Tony Milne Christchurch Central
37 Ginny Andersen Ōhariu
38 Claire Szabó North Shore
39 Michael Wood Epsom 32 -7 Green tickY Replaced Phil Goff in the 2016 Mount Roskill by-election
40 Arena Williams Hunua
41 Hamish McDouall Whanganui 52 +11
42 Anjum Rahman
43 Sunny Kaushal
44 Christine Greer Waikato
45 Penny Gaylor Taranaki-King Country
46 Janette Walker Kaikōura
47 Richard Hills Northcote 50 +3
48 Shanan Halbert
49 Anahila Kanongata'a-Suisuiki 51 +2
50 Clare Wilson Bay of Plenty
51 James Dann Ilam
52 Kelly Ellis Whangarei
53 Corrie Haddock Helensville
54 Jamie Strange Taupō
55 Katie Paul
56 Steven Gibson Rangitata
57 Chao-Fu Wu Tāmaki 70 +13
58 Paul Grimshaw
59 Tracey Dorreen
60 Tofik Mamedov Botany
61 Hikiera Toroa
62 Hugh Tyler
63 Susan Elliot
64 Simon Buckingham

Green Party

In March 2014, the Green Party released an "initial draft" of their party list, intended for internal party consultation and voting, which ranked forty-one candidates out of a larger candidate pool.[7][8] A party list of thirty-nine people was revealed on 25 May.[9][10][11] The twelfth-ranked candidate, incumbent MP Holly Walker, subsequently withdrew from the list for family reasons, causing other candidates to move up one place.[12] The party's final list ranks fifty-nine people, with those not previously included being ranked alphabetically.[13]

Rank Name Incumbency Contesting electorate Previous
rank
Change Initial results Later changes
99999 AAA AAA AAA 99999 99999 AAA
000 ZZZ ZZZ ZZZ 000 000 ZZZ
1 Metiria Turei List Dunedin North 1 0 Green tickY Elected from list
2 Russel Norman List Rongotai 2 0 Green tickY Elected from list Red XN Left parliament in 2015
3 Kevin Hague List West Coast-Tasman 3 0 Green tickY Elected from list Red XN Left parliament in 2016
4 Eugenie Sage List Port Hills 6 +2 Green tickY Elected from list
5 Gareth Hughes List 7 +2 Green tickY Elected from list
6 Catherine Delahunty List Coromandel 4 -2 Green tickY Elected from list
7 Kennedy Graham List Helensville 5 -2 Green tickY Elected from list
8 Julie Anne Genter List Epsom 13 +5 Green tickY Elected from list
9 Mojo Mathers List Christchurch East 14 +5 Green tickY Elected from list
10 Jan Logie List Mana 9 -1 Green tickY Elected from list
11 David Clendon List Northland 8 -3 Green tickY Elected from list
12 James Shaw Wellington Central 15 +3 Green tickY Elected from list
13 Denise Roche List Auckland Central 11 -2 Green tickY Elected from list
14 Steffan Browning List Kaikōura 10 -4 Green tickY Elected from list
15 Marama Davidson Tāmaki Makaurau Green tickY Replaced Russel Norman in 2015
16 Barry Coates Mount Roskill Green tickY Replaced Kevin Hague in 2016
17 John Hart Wairarapa
18 David Kennedy Invercargill 23 +5
19 Jeanette Elley Mount Albert 19 0
20 Jack McDonald Te Tai Hauāuru 46 +26
21 David Moorhouse Christchurch Central 52 +31
22 Sea Rotmann 20 -2
23 Richard Leckinger Maungakiekie 17 -6
24 Umesh Perinpanayagam Manukau East
25 Susanne Ruthven Rimutaka
26 Teresa Moore East Coast Bays 51 +25
27 Dora Roimata Langsbury Te Tai Tonga 22 -5
28 Tane Woodley Ōhariu 24 -4
29 Chris Perley Tukituki
30 Rachel Goldsmith Clutha-Southland 37 +7
31 John Kelcher Ilam 39 +8
32 Daniel Rogers New Lynn
33 Richard Wesley Wigram 61 +28
34 Anne-Elise Smithson Northcote
35 Malcolm McAll Rodney
36 Chris Ford
37 Reuben Hunt Waimakariri
38 Paul Bailey Napier 31 -7
39 Caroline Conroy Papakura 34 -5
40 Sue Coutts Waitaki 35 -5
41 Paul Doherty Whangarei
42 Maddy Drew Ōtaki
43 Shane Gallagher Dunedin South 27 -16
44 Peter Hill Selwyn
45 Ruth Irwin Kelston
46 Henare Kani Ikaroa-Rāwhiti
47 Gavin Maclean East Coast
48 Nicholas Mayne Upper Harbour
49 Ian McLean Tauranga 47 -2
50 Robert Moore Hamilton East 50 0
51 Sarah Roberts New Plymouth
52 Colin Robertson Nelson
53 Dave Robinson Taupō
54 Mark Servian Hamilton East
55 Dorthe Siggaard Tāmaki
56 Brett Stansfield North Shore 54 -2
57 Gary Stewart Te Atatū 56 -1
58 Mua Strickson-Pua Māngere
59 Patricia Tupou Manurewa

New Zealand First

New Zealand First announced a party list of twenty-five people on 26 August.[14] The party's final list ranks thirty-one people.[13] A number of electorate selections were also announced, including one (Mere Takoko) who did have a list ranking.[15][16][17][18][19][20][21] Sitting MP Andrew Williams was initially announced as an electorate candidate, but is no longer standing.[22][23]

Rank Name Incumbency Contesting electorate Previous
rank
Change Initial results Later changes
99999 AAA AAA AAA 99999 99999 AAA
000 ZZZ ZZZ ZZZ 000 000 ZZZ
1 Winston Peters List 1 0 Green tickY Elected from list Green tickY Replaced Mike Sabin in the 2015 Northland by-election
2 Tracey Martin List Rodney 2 0 Green tickY Elected from list
3 Richard Prosser List Waimakariri 4 +1 Green tickY Elected from list
4 Fletcher Tabuteau Rotorua 11 +7 Green tickY Elected from list
5 Barbara Stewart List Waikato 5 0 Green tickY Elected from list
6 Clayton Mitchell Tauranga Green tickY Elected from list
7 Denis O'Rourke List Port Hills 7 0 Green tickY Elected from list
8 Pita Paraone (Former MP) Whangarei 12 +4 Green tickY Elected from list
9 Ron Mark (Former MP) Wairarapa Green tickY Elected from list
10 Darroch Ball Palmerston North Green tickY Elected from list
11 Mahesh Bindra Mount Roskill 21 +10 Green tickY Elected from list
12 Ria Bond Invercargill Green tickY Replaced Winston Peters (in his role as list MP) in 2015
13 Mataroa Paroro Hutt South
14 Romuald Rudzki Rangitīkei
15 Jon Reeves Hunua
16 Asenati Taylor List Manukau East 8 -8 Red XN Lost seat
17 Brent Catchpole (Former MP) Papakura 13 -4
18 George Abraham Christchurch Central
19 Ray Dolman Bay of Plenty
20 Hugh Barr Wellington Central 10 -10
21 Anne Degia-Pala Kelston
22 Steve Campbell Kaikōura
23 Edwin Perry (Former MP) Taupō 22 -1
24 Bill Gudgeon (Former MP) Hamilton West 16 -8
25 Brent Pierson Rongotai 27 +2
26 Aaron Hunt Rimutaka
27 John Hall Manurewa
28 Richard Taurima
29 Grant Ertel Coromandel
30 Cliff Lyon
31 Bill Woods Selwyn

Māori Party

The Māori Party announced a list of twenty-four people on 25 August.[24] In addition, there is one announced electorate candidate (Susan Cullen) who is not on the list.[25]

Rank Name Incumbency Contesting electorate Previous
rank
Change Initial results Later changes
99999 AAA AAA AAA 99999 99999 AAA
000 ZZZ ZZZ ZZZ 000 000 ZZZ
1 Te Ururoa Flavell Electorate Waiariki 9 +8 Green tickY Won Waiariki
2 Marama Fox Ikaroa-Rāwhiti Green tickY Elected from list
3 Chris McKenzie Te Tai Hauāuru
4 Te Hira Paenga Te Tai Tokerau
5 Ngaire Button Te Tai Tonga
6 Nancy Tuaine Whanganui
7 Tame Iti
8 Eraia Kiel
9 Anaru Kaipo Whangarei
10 Raewyn Bhana Manurewa
11 Rangimarie Naida Glavish
12 Aroha Reriti-Crofts Waimakariri
13 Hinurewa Te Hau Upper Harbour
14 Tom Phillips Hunua 14 0
15 Verna Ohia-Gate Tauranga
16 Ann Kendall Papakura
17 Hiria Pakinga Coromandel
18 Claire Winitana Taupō
19 Ra Smith Wairarapa
20 Lenis Davidson Christchurch Central
21 Tania Mataki Christchurch East
22 Sheryl Gardyne Selwyn
23 Te Whe Ariki Phillips Wigram
24 Benita Wakefield Ilam

Internet MANA

The Mana Movement and the Internet Party announced prior to the election that they would contest the election with a joint party list.[26][27] The top six places on the combined list were specifically assigned to one of the two parties (Mana takes the first, third and fourth; the Internet Party takes the second, fifth, and sixth), while the remaining places will alternate between the two as far as thirty.[28] The Internet Party announced a list of fifteen candidates (to be integrated into the joint list) on 19 June.[29][30] The Mana Party announced its own list selections on 18 August, and has also named one electorate candidate (Georgina Beyer) who will not have a list ranking.[31][32][33][34][35][36][37]

Rank Name Component Party Incumbency Contesting electorate Previous
rank
Change Initial results Later changes
99999 AAA AAA AAA 99999 99999 AAA
000 ZZZ ZZZ ZZZ 000 000 ZZZ
1 Hone Harawira Mana Electorate Te Tai Tokerau 1 0 Red XN Lost seat
2 Laila Harré Internet (Former MP) Helensville
3 Annette Sykes Mana Waiariki 2 -1
4 John Minto Mana Mount Roskill 3 -1
5 Chris Yong Internet Te Atatū
6 Miriam Pierard Internet Auckland Central
7 Te Hāmua Nikora Mana Ikaroa-Rāwhiti
8 David Currin Internet Whangarei
9 James Papali'i Mana Māngere 6 -3
10 Beverley Ballantine Internet Ilam
11 Angeline Greensill Mana Hauraki-Waikato 8 -3
12 Gil Ho Internet Northcote
13 Pat O'Dea Mana Epsom 15 +2
14 Pani Farvid Internet Palmerston North
15 Makelisi Ngata Mana Upper Harbour
16 Patrick Salmon Internet East Coast
17 Tangi Tipene Mana
18 Roshni Sami Internet Kelston
19 Joe Carolan Mana Mount Albert
20 Callum Valentine Internet Wellington Central
21 Sitaleki Finau Mana Maungakiekie
22 Grant Keinzley Internet Taranaki-King Country
23 Joe Trinder Mana Manukau East
24 Lois McClintock Internet Wigram
25 Ariana Paretutanganui-Tamati Mana Rongotai
26 Robert Stewart Internet Dunedin North
27 Lisa Gibson Mana Tāmaki
28 Raymond Calver Internet Hamilton East
29 Heleyni Pratley Mana
30 Andrew LePine Internet Dunedin South
31 Roger Fowler Mana Papakura
32 Yvonne Dainty Mana Manurewa

ACT

ACT New Zealand announced a twenty-person list on 13 July, and released a modified version (with Max Whitehead omitted and Tim Kronfeld added to the end) in mid-August.[38][39] The party's final list ranks forty-one people, with those not previously included being ranked in alphabetical order.[13][39][40][41][42][43][44][45]

Rank Name Incumbency Contesting electorate Previous
rank
Change Initial results Later changes
99999 AAA AAA AAA 99999 99999 AAA
000 ZZZ ZZZ ZZZ 000 000 ZZZ
1 Jamie Whyte Pakuranga
2 Kenneth Wang (Former MP)
3 Robin Grieve Whangarei 14 +11
4 Beth Houlbrooke Rodney 38 +34
5 Don Nicolson Clutha-Southland 3 -2
6 Stephen Berry Upper Harbour
7 Dasha Kovalenko Auckland Central
8 Gareth Veale Ilam
9 Ian Cummings Hunua 19 +10
10 Sara Muti Hamilton West
11 Toni Severin Christchurch Central 17 +6
12 Phelan Pirrie Helensville
13 Stephen Fletcher Te Atatū
14 David Olsen Coromandel
15 Nick Kearney North Shore 41 +26
16 Sean Fitzpatrick Ōhariu (Libertarianz: 2) -14
17 Richard Evans Kaikōura
18 Michael Milne Tāmaki
19 Ron Smith Hamilton East
20 Tim Kronfeld Northcote
21 Shane Atkinson Wairarapa
22 Mike Burrow Waikato
23 Bruce Carley
24 Tom Corbett Rangitata 33 +9
25 Alan Davidson Whanganui 36 +11
26 Tommy Fergusson Mount Albert
27 Paul Gilbert Selwyn
28 James Gray New Plymouth
29 Shaun Grieve Wigram
30 Bruce Haycock Kelston
31 Paul Hufflett Nelson 39 +8
32 Peter Juang
33 Duncan Lennox Tukituki
34 Kath McCabe 8 -26
35 Craig Nelson Northland
36 Colin Nichols 47 +11
37 Grae O'Sullivan Hutt South
38 Joanne Reeder
39 Geoff Russell Port Hills
40 John Thompson Papakura
41 Neil Wilson Rangitikei

United Future

United Future announced its top ten list candidates (after the party leader) on 3 August 2014.[46] Its final list is slightly modified, with the omission of Ram Parkash (originally ranked ninth) and the addition of Sam Park (eleventh).[13] The party has also announced a number of electorate candidates.[47][48]

Rank Name Incumbency Contesting electorate Previous
rank
Change Initial results Later changes
99999 AAA AAA AAA 99999 99999 AAA
000 ZZZ ZZZ ZZZ 000 000 ZZZ
1 Peter Dunne Electorate Ōhariu 1 0 Green tickY Won Ōhariu
2 Alan Simmons Taupō 5 +3
3 Damian Light Northcote 12 +9
4 Sultan Eusoff Rongotai 4 0
5 Ben Rickard Bay of Plenty
6 Jason Woolston Kelston
7 Dave Stonyer Hutt South
8 Bryan Mockridge Maungakiekie 6 -2
9 Quentin Todd Hamilton East
10 James Maxwell Tauranga
11 Sam Park Christchurch East

Other registered parties

Conservative Party

The Conservative Party released a full list of candidates for both the Party and electorate voted.[49][50][51][52][53][54][55][56][57][58] It announced its top five list rankings on 22 August, and then announced a list of twenty people on 26 August.[59][60]

Rank Name Incumbency Contesting electorate Previous
rank
Change Initial results Later changes
99999 AAA AAA AAA 99999 99999 AAA
000 ZZZ ZZZ ZZZ 000 000 ZZZ
1 Colin Craig East Coast Bays 1 0
2 Christine Rankin Epsom
3 Garth McVicar Napier
4 Melissa Perkin North Shore
5 Edward Saafi Māngere
6 Callum Blair Upper Harbour
7 Mel Taylor Northland 23 +16
8 Steve Taylor New Lynn
9 Roy Brown Rangitīkei 6 -3
10 Paul Young Botany 11 +1
11 Donald Aubrey Waitaki
12 Brian Dobbs Waikato 5 -7
13 John Stringer Ilam
14 Anton Heyns Rodney
15 Michael Brunner Ōhariu
16 Brent Reid Wairarapa 29 +13
17 Deborah Cunliffe Bay of Plenty
18 Philip Lynch
19 Howard Hudson Kaikōura
20 Elliot Ikilei Manurewa

Legalise Cannabis Party

The Aotearoa Legalise Cannabis Party announced its first ten list rankings on 10 August, and later announced a slightly modified list of thirteen people on 20 August.[61][62][63][64] Three candidates who had previously been announced (Paula Lambert in Christchurch Central, David Kent in Rongotai, and Richard Neutgens in Auckland Central) were not on the party's final candidates list.[61][65]

Rank Name Incumbency Contesting electorate Previous
rank
Change Initial results Later changes
99999 AAA AAA AAA 99999 99999 AAA
000 ZZZ ZZZ ZZZ 000 000 ZZZ
1 Julian Crawford Dunedin South 4 +3
2 Abe Gray Dunedin North 18 +16
3 Emma-Jane Kingi Te Tai Tonga 7 +4
4 Alistair Gregory Wellington Central
5 Jeffrey Lye Kelston 5 0
6 Richard Goode Mana 9 +3
7 Romana Manning Tukituki 13 +6
8 Rob Wilkinson Christchurch Central
9 Jamie Dombroski New Plymouth 15 +6
10 Sandy Mulqueen
11 Adrian McDermott Te Atatū 20 +9
12 Ant Heath
13 Paul McMullan 28 +15

Democrats for Social Credit

The New Zealand Democratic Party for Social Credit released a party and electorate candidates list.[66] Its final list ranks thirty-five people.[13]

Rank Name Incumbency Contesting electorate Previous
rank
Change Initial results Later changes
99999 AAA AAA AAA 99999 99999 AAA
000 ZZZ ZZZ ZZZ 000 000 ZZZ
1 Stephnie de Ruyter Invercargill 1 0
2 Chris Leitch Whangarei
3 John Pemberton Taupō 2 -1
4 Katherine Ransom Waikato 4 0
5 Warren Voight Dunedin South 3 -2
6 Alida Steemson Ōhariu
7 Hessel van Wieren Waitaki 6 -1
8 Andrew Leitch New Lynn
9 Jason Jobsis Clutha-Southland
10 James Knuckey Wellington Central
11 Carolyn McKenzie Hamilton East 5 -6
12 Robin Columbus Christchurch Central
13 Dick Ryan Tukituki
14 Harry Alchin-Smith East Coast 15 +1
15 Mischele Rhodes Hamilton West
16 Hahona Rakiri Tamati Te Tai Tonga
17 Barry Pulford Napier 9 -8
18 Peter Adcock-White Waimakariri 17 -1
19 Tracy Livingston Bay of Plenty
20 David Wilson Northland
21 Huia Mitchell Hunua 11 -10
22 John McCaskey Kaikōura 10 -12
23 John Ring Wigram 18 -5
24 Miriam Mowat Dunedin North
25 David Espin Taranaki-King Country 20 -5
26 Heather Marion Smith Whanganui 7 -19
27 Gary Gribben Port Hills 22 -5
28 Adrian Bayly Nelson
29 Tim Leitch North Shore
30 Ron England Mana 23 -7
31 Kelly Balsom 19 -12
32 Errol Baird 16 -16
33 Karl Hewlett
34 Kerry Balsom
35 Robert Richards

Focus New Zealand

Focus New Zealand's party list consisted of eight people.[13] It has announced electorate candidates.[67]

Rank Name Incumbency Contesting electorate Previous
rank
Change Initial results Later changes
99999 AAA AAA AAA 99999 99999 AAA
000 ZZZ ZZZ ZZZ 000 000 ZZZ
1 Ken Rintoul Northland
2 Les King Whangarei
3 Terry Oakley
4 John Vujcich
5 Hayden Flintoff
6 Ranjit Singh
7 Julian Fairlie
8 Christie Gordon

1Law4All Party

A post to the 1Law4All Party's Facebook page indicated that the party will not be standing any candidates in the 2014 election. According to the message, the resignation of four out of five board members ("a deliberate act of sabotage") prevents the party from approving a candidate list before the official deadline, no candidates for the party ended up being submitted prior to the closure of nominations.[68]

Independent Coalition

The NZ Independent Coalition announced a party list of ten people on 19 August 2014.[69][70][71][72]

Rank Name Incumbency Contesting electorate Previous
rank
Change Initial results Later changes
99999 AAA AAA AAA 99999 99999 AAA
000 ZZZ ZZZ ZZZ 000 000 ZZZ
1 Brendan Horan List Bay of Plenty (NZ First: 6) +5 Red XN Lost seat
2 Michael O'Neill Tauranga
3 Pat Spellman Waiariki
4 Joanne Rye-McGregor
5 Jack Keogh
6 Barjindar Singh
7 Karl Barkley Clutha-Southland
8 Wal Gordon
9 Rick Pollock
10 Giovanni Mollo

Ban 1080

The Ban 1080 Party released a list of nine people on 19 August 2014.[73] Its final list reversed the two final candidates.[13]

Rank Name Incumbency Contesting electorate Initial results Later changes
99999 AAA AAA AAA 99999 99999 AAA
000 ZZZ ZZZ ZZZ 000 000 ZZZ
1 Mike Downard Coromandel
2 Bill Wallace
3 Peter Salter West Coast-Tasman
4 James Veint Clutha-Southland
5 Glen Tomlinson Kaikōura
6 Patricia Cheel East Coast Bays
7 Mike McClunie
8 John Burrill
9 Andy Blick

Civilian Party

The Civilian Party's list ranked eight people.[13]

Rank Name Incumbency Contesting electorate Initial results Later changes
99999 AAA AAA AAA 99999 99999 AAA
000 ZZZ ZZZ ZZZ 000 000 ZZZ
1 Ben Uffindell
2 Lucy-Jane Walsh
3 Marcus Gower
4 Michael Topp
5 Katie O'Neill
6 Harry Berger
7 Tim McLeod
8 Kim Downing

References

  1. ^ "National mixes experience and new talent in 2014 list" (Press release). National Party. Scoop. 27 July 2014. Retrieved 27 July 2014.
  2. ^ "Candidates 2014". National Party. Archived from the original on 26 July 2014. Retrieved 22 July 2014.
  3. ^ "National MP Claudette Hauiti standing down". Stuff. Retrieved 22 July 2014.
  4. ^ "National selects new Kelston candidate". MSN. Retrieved 2 August 2014.
  5. ^ "Labour List for the 2014 Election Announced" (Press release). New Zealand Labour Party. Scoop. 23 June 2014. Retrieved 23 June 2014.
  6. ^ "2014 Candidates: updated May 8, 2014". Labour Party. Retrieved 15 May 2014.
  7. ^ "Green Party initial list released". Green Party. 7 March 2014. Archived from the original on 17 May 2014. Retrieved 15 May 2014.
  8. ^ "Greens announce initial party list" (Press release). Green Party. Scoop. 17 March 2014. Retrieved 25 May 2014.
  9. ^ "Greens unveil party list for election". TVNZ. 25 May 2014. Retrieved 25 May 2014.
  10. ^ "2014 election candidates". Green Party. Retrieved 15 May 2014.
  11. ^ "2014 election candidates by electorate". Green Party. Retrieved 15 May 2014.
  12. ^ "Green MP Holly Walker to step down from party list" (Press release). Green Party. Scoop. Retrieved 30 June 2014.
  13. ^ a b c d e f g h "2014 General Election Party Lists". Electoral Commission. 16 October 2014. Archived from the original on 21 January 2015.
  14. ^ "New Zealand First Party List 2014" (Press release). New Zealand First. Scoop. 26 August 2014. Retrieved 26 August 2014.
  15. ^ "Clayton Mitchell NZ First candidate". SunLive. 14 July 2014. Retrieved 14 July 2014.
  16. ^ "Let's focus on the real issues". Gisborne Herald. 19 July 2014. Retrieved 19 July 2014.
  17. ^ "Announcement of New Zealand First Candidate for Rangitīkei (press release)". Scoop. 25 July 2014. Retrieved 26 July 2014.
  18. ^ "NZ First candidate for East Coast announced (press release)". Scoop. 11 August 2014. Retrieved 11 August 2014.
  19. ^ "Winston Peters to press the flesh". Waikato Times. 14 August 2014. Retrieved 14 August 2014.
  20. ^ "Ron Mark back with NZ First". Stuff. 19 August 2014. Retrieved 19 August 2014.
  21. ^ "Peters promising strong Maori list". Waatea News. 19 August 2014. Retrieved 19 August 2014.
  22. ^ "Today in politics: Monday, August 11". Stuff. 11 August 2014. Retrieved 11 August 2014.
  23. ^ "Williams not even last on NZ First list, Lole-Taylor demoted". National Business Review. 26 August 2014. Retrieved 26 August 2014.
  24. ^ "Māori Party announces list of 24 candidates to contest the 2014 General Election". Maori Party. 25 August 2014. Retrieved 25 August 2014.
  25. ^ "2014 Candidates". Māori Party. Archived from the original on 17 May 2014. Retrieved 15 May 2014.
  26. ^ "Mana and Internet parties join forces". Stuff. 27 May 2014. Retrieved 27 May 2014.
  27. ^ "Laila Harre confirmed as Internet Party leader". New Zealand Herald. 29 May 2014. Retrieved 29 May 2014.
  28. ^ "Internet Party-Mana Partnership A Win For Digital Generation (press release)". Scoop. Retrieved 19 June 2014.
  29. ^ "Internet Party candidates announced". New Zealand Herald. Retrieved 19 June 2014.
  30. ^ "Internet Mana leader to take on Key". Stuff. Retrieved 29 June 2014.
  31. ^ "MANA List (press release)". Scoop. 18 August 2014. Retrieved 18 August 2014.
  32. ^ "MANA Movement 2014 List Candidates (PDF)" (PDF). Scoop. Retrieved 18 August 2014.
  33. ^ "Annette Sykes formally announced as Waiariki candidate". Mana Party. Archived from the original on 25 June 2014. Retrieved 15 May 2014.
  34. ^ "Media Advisory: Te Hāmua and MANA to launch campaign for Ikaroa-Rāwhiti seat". Mana Party. Archived from the original on 22 May 2014. Retrieved 22 May 2014.
  35. ^ "No More Government Funds for America's Cup (press release)". Scoop. Retrieved 16 June 2014.
  36. ^ "MANA announces its general seat candidates in Tamaki (press release)". Mana. Retrieved 14 July 2014.
  37. ^ "Georgina Beyer to stand for Mana". Stuff. Retrieved 27 July 2014.
  38. ^ "ACT announces Party List to contest 2014 election (press release)". ACT New Zealand. 13 July 2014. Retrieved 13 July 2014.
  39. ^ a b "ACT New Zealand - People". Retrieved 15 July 2014.
  40. ^ "ACT Epsom Candidate - David Seymour". scoop.co.nz. ACT New Zealand. 2 February 2014. Retrieved 16 March 2014.
  41. ^ "ACT announces ACT President as Papakura candidate". 13 June 2014. Retrieved 14 June 2014.
  42. ^ "ACT shows off new candidate". 31 July 2014. Retrieved 31 July 2014.
  43. ^ "ACT leadership change brings Evans back". Marlborough Express. Retrieved 5 August 2014.
  44. ^ "ACT selects Tauranga candidate". SunLive. Retrieved 6 August 2014.
  45. ^ "Hufflett intends to boost ACT vote". Nelson Mail. 6 August 2014. Retrieved 6 August 2014.
  46. ^ "UnitedFuture List Top 10 Announced (press release)". Scoop. 3 August 2014. Retrieved 3 August 2014.
  47. ^ "UnitedFuture Candidates Announced". United Future. Archived from the original on 14 July 2014. Retrieved 15 June 2014.
  48. ^ "More UnitedFuture candidates announced (press release)". Voxy. Retrieved 9 July 2014.
  49. ^ "Conservative Party - Candidates". Retrieved 17 July 2014.
  50. ^ "First Candidates Announced (press release)". Scoop. 4 April 2014. Retrieved 18 April 2014.
  51. ^ "Colin Craig to contest McCully for East Coast Bays seat". New Zealand Herald. 22 June 2014. Retrieved 22 June 2014.
  52. ^ "Non-Voters: Democracy needs you to 'join in'". Voxy. 11 July 2014. Retrieved 12 July 2014.
  53. ^ "Dentist named to stand". Hawkes Bay Today. 12 July 2014. Retrieved 12 July 2014.
  54. ^ "Conservatives confirm Christine Rankin to stand in Epsom". TVNZ. 3 August 2014. Retrieved 3 August 2014.
  55. ^ "Garth McVicar leaves SST for Conservatives". Stuff. 7 August 2014. Retrieved 7 August 2014.
  56. ^ "McVicar Announces in Napier (press release)". Scoop. 10 August 2014. Retrieved 11 August 2014.
  57. ^ "Bay Conservative candidate named". SunLive. 7 August 2014. Retrieved 8 August 2014.
  58. ^ "Craig reveals two candidates". Bay of Plenty Times. 8 August 2014. Retrieved 8 August 2014.
  59. ^ "Conservative Party confirm first five list members". 3 News. 23 August 2014. Retrieved 25 August 2014.
  60. ^ "Conservatives release party list". Radio New Zealand. 26 August 2014. Retrieved 26 August 2014.
  61. ^ a b "ALCP Top-Ten List Ranking Released (press release)". Scoop. 12 August 2014. Retrieved 21 August 2014.
  62. ^ "Top-Ten List Ranking Released". Aotearoa Legalise Cannabis Party. 10 August 2014. Archived from the original on 12 August 2014. Retrieved 11 August 2014.
  63. ^ "Cannabis Party first to register for 2014 General Election (press release)". Scoop. 12 August 2014. Retrieved 12 August 2014.
  64. ^ "ALCP - 2014 General Election Candidates". Aotearoa Legalise Cannabis Party. Retrieved 11 August 2014.
  65. ^ "Three Candidates Selected in Wellington". Aotearoa Legalise Cannabis Party. Archived from the original on 7 July 2014. Retrieved 10 June 2014.
  66. ^ "DSC announces Party list". Democrats for Social Credit. Retrieved 2014-01-02.
  67. ^ "Electorate Candidates". Focus NZ. Archived from the original on 2 June 2014. Retrieved 1 June 2014.
  68. ^ "Posting to 1Law4All Facebook page". Facebook - 1Law4All. 25 August 2014. Retrieved 26 August 2014.
  69. ^ "NZ Independent Coalition announces strong list (press release)". Scoop. 19 August 2014. Retrieved 19 August 2014.
  70. ^ "NZIC - Our People - 2014 Candidates". NZ Independent Coalition. Retrieved 30 July 2014.
  71. ^ "Independent's election trio named". SunLive. Retrieved 14 July 2014.
  72. ^ "NZ Independent Coalition launched". SunLive. Retrieved 30 July 2014.
  73. ^ "Ban 1080 election candidates announced (press release)". Voxy. 19 August 2014. Retrieved 20 August 2014.
Retrieved from "https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Party_lists_in_the_New_Zealand_general_election,_2014&oldid=861687833"
This content was retrieved from Wikipedia : http://en.wikipedia.org/wiki/Party_lists_in_the_New_Zealand_general_election,_2014
This page is based on the copyrighted Wikipedia article "Party lists in the New Zealand general election, 2014"; it is used under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License (CC-BY-SA). You may redistribute it, verbatim or modified, providing that you comply with the terms of the CC-BY-SA