Lithuania at the 2000 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

Lithuania at the
2000 Summer Olympics
Flag of Lithuania (1988-2004).svg
IOC code LTU
NOC National Olympic Committee of Lithuania
Website www.ltok.lt (in Lithuanian) (in English)
in Sydney
Competitors 61 in 15 sports
Flag bearer Romas Ubartas
Medals
Ranked 33rdth
Gold
2
Silver
0
Bronze
3
Total
5
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
 Russian Empire (1900–1912)
 Soviet Union (1952–1988)

Lithuania competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia.

Medalists

Lithuania finished in 33rd position in the final medal rankings, with two gold medals and three bronze medals.

Medal Name Sport Event
 Gold Virgilijus Alekna Athletics Men's Discus Throw
 Gold Daina Gudzinevičiūtė Shooting Women's Trap Shooting
 Bronze Saulius Štombergas
Mindaugas Timinskas
Eurelijus Žukauskas
Darius Maskoliūnas
Ramūnas Šiškauskas
Darius Songaila
Šarūnas Jasikevičius
Kęstutis Marčiulionis
Tomas Masiulis
Dainius Adomaitis
Gintaras Einikis
Andrius Giedraitis
Basketball Men's Team Competition
 Bronze Diana Žiliūtė Cycling Women's Individual Road Race
 Bronze Kristina Poplavskaja
Birutė Šakickienė
Rowing Women's Double Sculls

Athletics

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Jonas Motiejūnas 400 m DNF Did not advance
Daugvinas Zujus 50 km walk N/A 4:06:04 30
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Virgilijus Alekna Discus throw 67.10 3 Q 69.30 Med 1.png
Tomas Bardauskas Long jump 7.70 27 Did not advance
Arūnas Jurkšas Javelin throw 73.05 29 Did not advance
Vaclavas Kidykas Discus throw 58.96 30 Did not advance
Saulius Kleiza Shot put 18.59 28 Did not advance
Romas Ubartas Discus throw 60.50 27 Did not advance
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Inga Juodeškienė 5000 m 15:46.37 29 Did not advance
Irina Krakoviak 1500 m 04:10.21 6 Q N/A 04:14.57 11 Did not advance
Sonata Milušauskaitė 20 km walk N/A 1:37:14 31
Žana Minina 400 m 52.38 3 Q 52.53 6 Did not advance
Kristina Saltanovič 20 km walk N/A 1:34:24 16
Agnė Visockaitė 100 m 11.87 6 Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Renata Gustaitytė Discus throw 53.64 30 Did not advance
Rita Ramanauskaitė Javelin throw 59.21 13 Did not advance
Nelė Žilinskienė High jump 1.89 21 Did not advance
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Austra Skujytė Result 14.37 1.78 15.09 25.35 5.97 45.43 02:20.25 6034 12
Points 927 953 867 855 840 772 820

Basketball

Men's Team Competition

Preliminary Round

Group A

Team W L PF PA PD Pts Tie
 United States 5 0 505 359 +146 10
 Italy 3 2 332 349 −17 8 1W–0L
 Lithuania 3 2 372 339 +33 8 0W–1L
 France 2 3 372 374 −2 7 1W–0L
 China 2 3 368 419 −51 7 0W–1L
 New Zealand 0 5 307 416 −109 5
17 September
11:30
Italy  50–48  Lithuania
19 September
19:30
Lithuania  81–63  France
21 September
16:30
United States  85–76  Lithuania
23 September
9:30
Lithuania  82–66  China
25 September
11:30
Lithuania  85–75  New Zealand

Quarterfinals

28 September
11:30
Lithuania  76–63  Yugoslavia

Semi Finals

29 September
11:30
Lithuania  83–85  United States

Bronze Medal Match

1 October
11:30
Lithuania  Med 3.png 89–71  Australia

Team Roster

Boxing

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Ivanas Stapovičius Light Flyweight  Muhamed Kizito (UGA)
W 9-3
 Liborio Romero (MEX)
W 24-11
 Kim Un-Chol (PRK)
L 10-22
Did not advance 5
Vidas Bičiulaitis Featherweight  Kamil Djamaloudinov (RUS)
L 5-9
Did not advance

Canoeing

Sprint

Men
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Alvydas Duonėla K-1 500 m 1:43.877 7 QS 1:40.368 2 FA 2:04.591 7
Vaidas Mizeras K-1 1000 m 3:40.202 6 QS 3:41.969 6 Did not advance 14
Egidijus Balčiūnas
Alvydas Duonėla
K-2 500 m 1:32.931 5 QS 1:32.084 5 FA Did not advance 9

Cycling

Road

Men
Athlete Event Time Rank
Artūras Kasputis Men's road race DNF
Men's road time trial 1:01:22 25
Remigijus Lupeikis Men's road race DNF
Raimondas Rumšas 5:30:46 44
Men's road time trial 1:01:08.95 23
Saulius Šarkauskas Men's road race DNF
Women
Athlete Event Time Rank
Edita Pučinskaitė Women's road race 3:06:37 25
Women's time trial 0:43:48 10
Diana Žiliūtė Women's road race 3:06:31
Women's time trial 0:43:39 9
Rasa Polikevičiūtė Women's road race 3:06:31 13

Track

Pursuit
Athlete Event Qualification Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Rank
Rasa Mažeikytė Women's individual pursuit 03:43.980 11 Did not advance
Points
Athlete Event Final
Points Rank
Rasa Mažeikytė Women's points race 2 12

Gymnastics

Artistic

Women
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F V UB BB F V UB BB
Julija Kovaliova All-around 9.225 8.737 9.575 8.462 35.999 53 Did not advance

Judo

Men
Athlete Event Preliminary Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Repechage Final Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Marius Paškevičius −100 kg BYE  Alejandro Bender (ARG)
W 0001–0000
 Mario Sabino (BRA)
L 0000–0001
Did not advance

Modern Pentathlon

One male pentathlete represented Lithuania in 1992.

Athlete Event Shooting
(10 m air pistol)
Fencing
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Riding
(show jumping)
Running
(3000 m)
Total points Final rank
Points Points Points Points Points
Andrejus Zadneprovskis Men's 1000 840 1257 955 1184 5236 7

Rowing

Women
Athlete Event Heats Repechage Semifinals C-D Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Kristina Poplavskaja
Birutė Šakickienė
Coxless pair 7:13.04 2 R 7:08.18 1 Q N/A 7:01.71 Med 3.png

Sailing

Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M
Giedrius Gužys Laser 18 30 35 22 17 22 26 12 6 25 29 177 25

Shooting

Women
Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Rank
Daina Gudzinevičiūtė Trap 71 OR 1 Q 93 OR Med 1.png

Swimming

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Darius Grigalionis 100 m backstroke 56.47 24 Did not advance
Rolandas Gimbutis 50 m freestyle 23.36 38 Did not advance
100 m freestyle 50.46 23 Did not advance
Arūnas Savickas 200 m freestyle 1:52.02 23 Did not advance
200 m backstroke 02:05.06 32 Did not advance
Arūnas Savickas
Minvydas Packevičius
Saulius Binevičius
Rolandas Gimbutis
4×100 m freestyle relay 03:23.68 16 Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Jūratė Ladavičiūtė 50 m freestyle 27.54 50 Did not advance
100 m freestyle 58.78 41 Did not advance

Table tennis

Singles
Athlete Event Group round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Bronze medal Final
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Rūta Garkauskaitė Women's singles Group I
 Chunli Li  (NZL)
L 1 – 3
 Berta Rodríguez  (CHI)
W 3 – 1
2 Did not advance
Doubles
Athlete Event Group round Round of 16 Quarterfinals Semifinals Bronze medal Final
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Rūta Garkauskaitė
Jolanta Prūsienė
Women's doubles Group B
 Kazuko Naito
Rinko Sakata (JPN)
W 2 – 0
 Lay Jian Fang
Stella Zhou (AUS)
W 2 – 0
1 Q  Sun Jin
Yang Ying (CHN)
L 0 – 3
Did not advance

Weightlifting

Men
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Ramūnas Vyšniauskas −105 kg 175.0 14 210.0 10 385.0 11

Wrestling

Men's freestyle
Athlete Event Elimination Pool Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Ričardas Pauliukonis −97 kg  Eldar Kurtanidze (GEO)
L 1-11
 Arawat Sabejew (GER)
L 1-5
N/A 3 Did not advance 17
Men's Greco-Roman
Athlete Event Elimination Pool Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Mindaugas Ežerskis −97 kg  Sergey Lishtvan (BLR)
W 3-1
 Hassene Fkiri (TUN)
W 6-3
 Davyd Saldadze (UKR)
L 0-2
2 Did not advance 8

References

  • Wallechinsky, David (2004). The Complete Book of the Summer Olympics (Athens 2004 Edition). Toronto, Canada. ISBN 1-894963-32-6.
  • International Olympic Committee (2001). The Results. Retrieved 12 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). Official Report of the XXVII Olympiad Volume 1: Preparing for the Games. Retrieved 20 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). Official Report of the XXVII Olympiad Volume 2: Celebrating the Games. Retrieved 20 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). The Results. Retrieved 20 November 2005.
  • International Olympic Committee Web Site
  • International Olympic Committee Web Site - Lithuania Page. Retrieved 7 January 2010
Retrieved from "https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Lithuania_at_the_2000_Summer_Olympics&oldid=841854124"
This content was retrieved from Wikipedia : http://en.wikipedia.org/wiki/Lithuania_at_the_2000_Summer_Olympics
This page is based on the copyrighted Wikipedia article "Lithuania at the 2000 Summer Olympics"; it is used under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License (CC-BY-SA). You may redistribute it, verbatim or modified, providing that you comply with the terms of the CC-BY-SA