List of Olympic medalists in speed skating

From Wikipedia, the free encyclopedia
Head and torso photo of three smiling men, wearing glasses on their heads and blue and white jumpsuits with Italia written on the chest. The man in the middle is holding a big Italian flag behind him, while the other two are embracing him.
Italy, the gold medalists in the 2006 Winter Olympics men's team pursuit event. From left to right: Matteo Anesi, Enrico Fabris and Ippolito Sanfratello.

Speed skating is a sport that has been contested at the Winter Olympic Games since the inaugural Games in 1924.[1] Events held at the first Winter Olympics included the men's 500-metre, 1500-metre, 5000-metre, and 10,000-metre races. Points from the four races were combined and counted towards the all-round event, which was dropped following the 1924 Olympics. Speed skating events for women were first held at the 1932 Winter Olympics, as a demonstration sport.[2][3] The first official women's events were held in 1960 in the 500-metre, 1000-metre, 1500-metre, and 3000-metre distances. The men's 1000-metre event was added in 1976 and the women's 5000-metre event was added in 1988. All 10 events have been held at every Olympic Games since, and a team pursuit event for both genders was added in 2006, for a total of 12 medal events.[4]

German Claudia Pechstein has won nine medals—five gold, two silver, and two bronze—more than any other speed skater at the Olympics. She is also one of four Winter Olympians to win medals at five straight Olympics.[5] Lidiya Skoblikova, who represented the Soviet Union, is one of two female Winter Olympians to win six gold medals (cross-country skier Lyubov Yegorova is the other).[6] At the 1924 Winter Olympics, Finn Clas Thunberg became the first athlete to win two or more gold medals; in 1928, he became the first speed skater to successfully defend an Olympic title. At the 1964 Games, Skoblikova won four gold medals and became the first athlete to win a gold in every available event. The feat was repeated in 1980 by American Eric Heiden, who won five golds, the most that any Winter Olympian has won at one edition of the Games.[3] In 2006, Canadian Cindy Klassen became the only other speed skater, and one of seven Winter Olympians, to win five medals—one gold, two silver, two bronze—at a single edition of the Games.[6] Pechstein and American Bonnie Blair are the only speed skaters to win gold in the same event three times in a row. Andrea Schöne, who won a silver medal in 1976, is the youngest female athlete in an individual event to win a medal.[3] German Christa Luding-Rothenburger and Canadian Clara Hughes are the only medal-winning speed skaters who have also won a medal at the Summer Olympic Games, having won medals in cycling.[3]

Dutch speed skaters have been the most successful in terms of combined medals (105), as well as gold medals (35). After the 2014 Winter Olympics, 176 gold medals, 179 silver medals and 172 bronze medals have been awarded since 1924 and have been won by speed skaters from 23 National Olympic Committees.


Table of contents
Men

500 m • 1000 m • 1500 m • 5000 m • 10,000 m • Mass start • Team pursuit

Women

500 m • 1000 m • 1500 m • 3000 m • 5000 m • Mass start • Team pursuit

Discontinued

All-round

Statistics        See also        References

Men

500 metres

Games Gold Silver Bronze
1924 Chamonix
details
Charles Jewtraw
 United States
Oskar Olsen
 Norway
Roald Larsen
 Norway
Clas Thunberg
 Finland
1928 St. Moritz
details
Bernt Evensen
 Norway
None awarded John Farrell
 United States
Clas Thunberg
 Finland
Jaakko Friman
 Finland
Roald Larsen
 Norway
1932 Lake Placid
details
Jack Shea
 United States
Bernt Evensen
 Norway
Alexander Hurd
 Canada
1936 Garmisch-Partenkirchen
details
Ivar Ballangrud
 Norway
Georg Krog
 Norway
Leo Freisinger
 United States
1948 St. Moritz
details
Finn Helgesen
 Norway
Ken Bartholomew
 United States
None awarded
Thomas Byberg
 Norway
Robert Fitzgerald
 United States
1952 Oslo
details
Ken Henry
 United States
Don McDermott
 United States
Gordon Audley
 Canada
Arne Johansen
 Norway
1956 Cortina d'Ampezzo
details
Yevgeny Grishin
 Soviet Union
Rafayel Grach
 Soviet Union
Alv Gjestvang
 Norway
1960 Squaw Valley
details
Yevgeny Grishin
 Soviet Union
Bill Disney
 United States
Rafayel Grach
 Soviet Union
1964 Innsbruck
details
Terry McDermott
 United States
Alv Gjestvang
 Norway
None awarded
Yevgeny Grishin
 Soviet Union
Vladimir Orlov
 Soviet Union
1968 Grenoble
details
Erhard Keller
 West Germany
Terry McDermott
 United States
None awarded
Magne Thomassen
 Norway
1972 Sapporo
details
Erhard Keller
 West Germany
Hasse Börjes
 Sweden
Valery Muratov
 Soviet Union
1976 Innsbruck
details
Yevgeny Kulikov
 Soviet Union
Valery Muratov
 Soviet Union
Dan Immerfall
 United States
1980 Lake Placid
details
Eric Heiden
 United States
Yevgeny Kulikov
 Soviet Union
Lieuwe de Boer
 Netherlands
1984 Sarajevo
details
Sergey Fokichev
 Soviet Union
Yoshihiro Kitazawa
 Japan
Gaétan Boucher
 Canada
1988 Calgary
details
Uwe-Jens Mey
 East Germany
Jan Ykema
 Netherlands
Akira Kuroiwa
 Japan
1992 Albertville
details
Uwe-Jens Mey
 Germany
Toshiyuki Kuroiwa
 Japan
Junichi Inoue
 Japan
1994 Lillehammer
details
Aleksandr Golubev
 Russia
Sergey Klevchenya
 Russia
Manabu Horii
 Japan
1998 Nagano
details
Hiroyasu Shimizu
 Japan
Jeremy Wotherspoon
 Canada
Kevin Overland
 Canada
2002 Salt Lake City
details
Casey FitzRandolph
 United States
Hiroyasu Shimizu
 Japan
Kip Carpenter
 United States
2006 Turin
details
Joey Cheek
 United States
Dmitry Dorofeyev
 Russia
Lee Kang-seok
 South Korea
2010 Vancouver
details
Mo Tae-bum
 South Korea
Keiichiro Nagashima
 Japan
Joji Kato
 Japan
2014 Sochi
details
Michel Mulder
 Netherlands
Jan Smeekens
 Netherlands
Ronald Mulder
 Netherlands
2018 Pyeongchang
details

1000 metres

Games Gold Silver Bronze
1976 Innsbruck
details
Peter Mueller
 United States
Jørn Didriksen
 Norway
Valery Muratov
 Soviet Union
1980 Lake Placid
details
Eric Heiden
 United States
Gaétan Boucher
 Canada
Vladimir Lobanov
 Soviet Union
Frode Rønning
 Norway
1984 Sarajevo
details
Gaétan Boucher
 Canada
Sergey Khlebnikov
 Soviet Union
Kai Arne Engelstad
 Norway
1988 Calgary
details
Nikolay Gulyayev
 Soviet Union
Uwe-Jens Mey
 East Germany
Igor Zhelezovski
 Soviet Union
1992 Albertville
details
Olaf Zinke
 Germany
Kim Yoon-man
 South Korea
Yukinori Miyabe
 Japan
1994 Lillehammer
details
Dan Jansen
 United States
Igor Zhelezovski
 Belarus
Sergey Klevchenya
 Russia
1998 Nagano
details
Ids Postma
 Netherlands
Jan Bos
 Netherlands
Hiroyasu Shimizu
 Japan
2002 Salt Lake City
details
Gerard van Velde
 Netherlands
Jan Bos
 Netherlands
Joey Cheek
 United States
2006 Turin
details
Shani Davis
 United States
Joey Cheek
 United States
Erben Wennemars
 Netherlands
2010 Vancouver
details
Shani Davis
 United States
Mo Tae-bum
 South Korea
Chad Hedrick
 United States
2014 Sochi
details
Stefan Groothuis
 Netherlands
Denny Morrison
 Canada
Michel Mulder
 Netherlands
2018 Pyeongchang
details

1500 metres

Games Gold Silver Bronze
1924 Chamonix
details
Clas Thunberg
 Finland
Roald Larsen
 Norway
Sigurd Moen
 Norway
1928 St. Moritz
details
Clas Thunberg
 Finland
Bernt Evensen
 Norway
Ivar Ballangrud
 Norway
1932 Lake Placid
details
Jack Shea
 United States
Alexander Hurd
 Canada
Willy Logan
 Canada
1936 Garmisch-Partenkirchen
details
Charles Mathiesen
 Norway
Ivar Ballangrud
 Norway
Birger Wasenius
 Finland
1948 St. Moritz
details
Sverre Farstad
 Norway
Åke Seyffarth
 Sweden
Odd Lundberg
 Norway
1952 Oslo
details
Hjalmar Andersen
 Norway
Wim van der Voort
 Netherlands
Roald Aas
 Norway
1956 Cortina d'Ampezzo
details
Yevgeny Grishin
 Soviet Union
None awarded Toivo Salonen
 Finland
Yuri Mikhaylov
 Soviet Union
1960 Squaw Valley
details
Roald Aas
 Norway
None awarded Boris Stenin
 Soviet Union
Yevgeny Grishin
 Soviet Union
1964 Innsbruck
details
Ants Antson
 Soviet Union
Kees Verkerk
 Netherlands
Villy Haugen
 Norway
1968 Grenoble
details
Kees Verkerk
 Netherlands
Ivar Eriksen
 Norway
None awarded
Ard Schenk
 Netherlands
1972 Sapporo
details
Ard Schenk
 Netherlands
Roar Grønvold
 Norway
Göran Claeson
 Sweden
1976 Innsbruck
details
Jan Egil Storholt
 Norway
Yuri Kondakov
 Soviet Union
Hans van Helden
 Netherlands
1980 Lake Placid
details
Eric Heiden
 United States
Kay Arne Stenshjemmet
 Norway
Terje Andersen
 Norway
1984 Sarajevo
details
Gaétan Boucher
 Canada
Sergey Khlebnikov
 Soviet Union
Oleg Bozhev
 Soviet Union
1988 Calgary
details
André Hoffmann
 East Germany
Eric Flaim
 United States
Michael Hadschieff
 Austria
1992 Albertville
details
Johann Olav Koss
 Norway
Ådne Søndrål
 Norway
Leo Visser
 Netherlands
1994 Lillehammer
details
Johann Olav Koss
 Norway
Rintje Ritsma
 Netherlands
Falko Zandstra
 Netherlands
1998 Nagano
details
Ådne Søndrål
 Norway
Ids Postma
 Netherlands
Rintje Ritsma
 Netherlands
2002 Salt Lake City
details
Derek Parra
 United States
Jochem Uytdehaage
 Netherlands
Ådne Søndrål
 Norway
2006 Turin
details
Enrico Fabris
 Italy
Shani Davis
 United States
Chad Hedrick
 United States
2010 Vancouver
details
Mark Tuitert
 Netherlands
Shani Davis
 United States
Håvard Bøkko
 Norway
2014 Sochi
details
Zbigniew Bródka
 Poland
Koen Verweij
 Netherlands
Denny Morrison
 Canada
2018 Pyeongchang
details

5000 metres

Games Gold Silver Bronze
1924 Chamonix
details
Clas Thunberg
 Finland
Julius Skutnabb
 Finland
Roald Larsen
 Norway
1928 St. Moritz
details
Ivar Ballangrud
 Norway
Julius Skutnabb
 Finland
Bernt Evensen
 Norway
1932 Lake Placid
details
Irving Jaffee
 United States
Eddie Murphy
 United States
Willy Logan
 Canada
1936 Garmisch-Partenkirchen
details
Ivar Ballangrud
 Norway
Birger Wasenius
 Finland
Antero Ojala
 Finland
1948 St. Moritz
details
Reidar Liaklev
 Norway
Odd Lundberg
 Norway
Göthe Hedlund
 Sweden
1952 Oslo
details
Hjalmar Andersen
 Norway
Kees Broekman
 Netherlands
Sverre Haugli
 Norway
1956 Cortina d'Ampezzo
details
Boris Shilkov
 Soviet Union
Sigge Ericsson
 Sweden
Oleg Goncharenko
 Soviet Union
1960 Squaw Valley
details
Viktor Kosichkin
 Soviet Union
Knut Johannesen
 Norway
Jan Pesman
 Netherlands
1964 Innsbruck
details
Knut Johannesen
 Norway
Per Ivar Moe
 Norway
Fred Anton Maier
 Norway
1968 Grenoble
details
Fred Anton Maier
 Norway
Kees Verkerk
 Netherlands
Peter Nottet
 Netherlands
1972 Sapporo
details
Ard Schenk
 Netherlands
Roar Grønvold
 Norway
Sten Stensen
 Norway
1976 Innsbruck
details
Sten Stensen
 Norway
Piet Kleine
 Netherlands
Hans van Helden
 Netherlands
1980 Lake Placid
details
Eric Heiden
 United States
Kay Arne Stenshjemmet
 Norway
Tom Erik Oxholm
 Norway
1984 Sarajevo
details
Tomas Gustafson
 Sweden
Igor Malkov
 Soviet Union
René Schöfisch
 East Germany
1988 Calgary
details
Tomas Gustafson
 Sweden
Leo Visser
 Netherlands
Gerard Kemkers
 Netherlands
1992 Albertville
details
Geir Karlstad
 Norway
Falko Zandstra
 Netherlands
Leo Visser
 Netherlands
1994 Lillehammer
details
Johann Olav Koss
 Norway
Kjell Storelid
 Norway
Rintje Ritsma
 Netherlands
1998 Nagano
details
Gianni Romme
 Netherlands
Rintje Ritsma
 Netherlands
Bart Veldkamp
 Belgium
2002 Salt Lake City
details
Jochem Uytdehaage
 Netherlands
Derek Parra
 United States
Jens Boden
 Germany
2006 Turin
details
Chad Hedrick
 United States
Sven Kramer
 Netherlands
Enrico Fabris
 Italy
2010 Vancouver
details
Sven Kramer
 Netherlands
Lee Seung-hoon
 South Korea
Ivan Skobrev
 Russia
2014 Sochi
details
Sven Kramer
 Netherlands
Jan Blokhuijsen
 Netherlands
Jorrit Bergsma
 Netherlands
2018 Pyeongchang
details

10,000 metres

Games Gold Silver Bronze
1924 Chamonix
details
Julius Skutnabb
 Finland
Clas Thunberg
 Finland
Roald Larsen
 Norway
1928 St. Moritz
details
Cancelled halfway through the running of the event due to poor ice conditions.[7]
1932 Lake Placid
details
Irving Jaffee
 United States
Ivar Ballangrud
 Norway
Franck Stack
 Canada
1936 Garmisch-Partenkirchen
details
Ivar Ballangrud
 Norway
Birger Wasenius
 Finland
Max Stiepl
 Austria
1948 St. Moritz
details
Åke Seyffarth
 Sweden
Lassi Parkkinen
 Finland
Pentti Lammio
 Finland
1952 Oslo
details
Hjalmar Andersen
 Norway
Kees Broekman
 Netherlands
Carl-Erik Asplund
 Sweden
1956 Cortina d'Ampezzo
details
Sigge Ericsson
 Sweden
Knut Johannesen
 Norway
Oleg Goncharenko
 Soviet Union
1960 Squaw Valley
details
Knut Johannesen
 Norway
Viktor Kosichkin
 Soviet Union
Kjell Bäckman
 Sweden
1964 Innsbruck
details
Jonny Nilsson
 Sweden
Fred Anton Maier
 Norway
Knut Johannesen
 Norway
1968 Grenoble
details
Johnny Höglin
 Sweden
Fred Anton Maier
 Norway
Örjan Sandler
 Sweden
1972 Sapporo
details
Ard Schenk
 Netherlands
Kees Verkerk
 Netherlands
Sten Stensen
 Norway
1976 Innsbruck
details
Piet Kleine
 Netherlands
Sten Stensen
 Norway
Hans van Helden
 Netherlands
1980 Lake Placid
details
Eric Heiden
 United States
Piet Kleine
 Netherlands
Tom Erik Oxholm
 Norway
1984 Sarajevo
details
Igor Malkov
 Soviet Union
Tomas Gustafson
 Sweden
René Schöfisch
 East Germany
1988 Calgary
details
Tomas Gustafson
 Sweden
Michael Hadschieff
 Austria
Leo Visser
 Netherlands
1992 Albertville
details
Bart Veldkamp
 Netherlands
Johann Olav Koss
 Norway
Geir Karlstad
 Norway
1994 Lillehammer
details
Johann Olav Koss
 Norway
Kjell Storelid
 Norway
Bart Veldkamp
 Netherlands
1998 Nagano
details
Gianni Romme
 Netherlands
Bob de Jong
 Netherlands
Rintje Ritsma
 Netherlands
2002 Salt Lake City
details
Jochem Uytdehaage
 Netherlands
Gianni Romme
 Netherlands
Lasse Sætre
 Norway
2006 Turin
details
Bob de Jong
 Netherlands
Chad Hedrick
 United States
Carl Verheijen
 Netherlands
2010 Vancouver
details
Lee Seung-hoon
 South Korea
Ivan Skobrev
 Russia
Bob de Jong
 Netherlands
2014 Sochi
details
Jorrit Bergsma
 Netherlands
Sven Kramer
 Netherlands
Bob de Jong
 Netherlands
2018 Pyeongchang
details

Mass start

Games Gold Silver Bronze
2018 Pyeongchang
details

Team pursuit

Games Gold Silver Bronze
2006 Turin
details
 Italy (ITA)
Matteo Anesi
Stefano Donagrandi
Enrico Fabris
Ippolito Sanfratello
 Canada (CAN)
Arne Dankers
Steven Elm
Denny Morrison
Jason Parker
Justin Warsylewicz
 Netherlands (NED)
Sven Kramer
Rintje Ritsma
Mark Tuitert
Carl Verheijen
Erben Wennemars
2010 Vancouver
details
 Canada (CAN)
Mathieu Giroux
Lucas Makowsky
Denny Morrison
 United States (USA)
Brian Hansen
Chad Hedrick
Jonathan Kuck
Trevor Marsicano
 Netherlands (NED)
Jan Blokhuijsen
Sven Kramer
Simon Kuipers
Mark Tuitert
2014 Sochi
details
 Netherlands (NED)
Jan Blokhuijsen
Sven Kramer
Koen Verweij
 South Korea (KOR)
Joo Hyong-jun
Kim Cheol-min
Lee Seung-hoon
 Poland (POL)
Zbigniew Bródka
Konrad Niedźwiedzki
Jan Szymański
2018 Pyeongchang
details

Women

500 metres

Games Gold Silver Bronze
1960 Squaw Valley
details
Helga Haase
 United Team of Germany
Natalya Donchenko
 Soviet Union
Jeanne Ashworth
 United States
1964 Innsbruck
details
Lidiya Skoblikova
 Soviet Union
Irina Yegorova
 Soviet Union
Tatyana Sidorova
 Soviet Union
1968 Grenoble
details
Lyudmila Titova
 Soviet Union
Jenny Fish
 United States
None awarded
Dianne Holum
 United States
Mary Meyers
 United States
1972 Sapporo
details
Anne Henning
 United States
Vera Krasnova
 Soviet Union
Lyudmila Titova
 Soviet Union
1976 Innsbruck
details
Sheila Young
 United States
Cathy Priestner
 Canada
Tatyana Averina
 Soviet Union
1980 Lake Placid
details
Karin Enke
 East Germany
Leah Poulos-Mueller
 United States
Natalya Petrusyova
 Soviet Union
1984 Sarajevo
details
Christa Rothenburger
 East Germany
Karin Enke
 East Germany
Natalya Shive
 Soviet Union
1988 Calgary
details
Bonnie Blair
 United States
Christa Rothenburger
 East Germany
Karin Enke
 East Germany
1992 Albertville
details
Bonnie Blair
 United States
Ye Qiaobo
 China
Christa Luding-Rothenburger
 Germany
1994 Lillehammer
details
Bonnie Blair
 United States
Susan Auch
 Canada
Franziska Schenk
 Germany
1998 Nagano
details
Catriona Le May Doan
 Canada
Susan Auch
 Canada
Tomomi Okazaki
 Japan
2002 Salt Lake City
details
Catriona Le May Doan
 Canada
Monique Garbrecht-Enfeldt
 Germany
Sabine Völker
 Germany
2006 Turin
details
Svetlana Zhurova
 Russia
Wang Manli
 China
Ren Hui
 China
2010 Vancouver
details
Lee Sang-hwa
 South Korea
Jenny Wolf
 Germany
Wang Beixing
 China
2014 Sochi
details
Lee Sang-hwa
 South Korea
Olga Fatkulina
 Russia
Margot Boer
 Netherlands
2018 Pyeongchang
details

1000 metres

Games Gold Silver Bronze
1960 Squaw Valley
details
Klara Guseva
 Soviet Union
Helga Haase
 United Team of Germany
Tamara Rylova
 Soviet Union
1964 Innsbruck
details
Lidiya Skoblikova
 Soviet Union
Irina Yegorova
 Soviet Union
Kaija Mustonen
 Finland
1968 Grenoble
details
Carry Geijssen
 Netherlands
Lyudmila Titova
 Soviet Union
Dianne Holum
 United States
1972 Sapporo
details
Monika Pflug
 West Germany
Atje Keulen-Deelstra
 Netherlands
Anne Henning
 United States
1976 Innsbruck
details
Tatyana Averina
 Soviet Union
Leah Poulos
 United States
Sheila Young
 United States
1980 Lake Placid
details
Natalya Petrusyova
 Soviet Union
Leah Poulos-Mueller
 United States
Sylvia Albrecht
 East Germany
1984 Sarajevo
details
Karin Enke
 East Germany
Andrea Schöne
 East Germany
Natalya Petrusyova
 Soviet Union
1988 Calgary
details
Christa Rothenburger
 East Germany
Karin Enke
 East Germany
Bonnie Blair
 United States
1992 Albertville
details
Bonnie Blair
 United States
Ye Qiaobo
 China
Monique Garbrecht
 Germany
1994 Lillehammer
details
Bonnie Blair
 United States
Anke Baier
 Germany
Ye Qiaobo
 China
1998 Nagano
details
Marianne Timmer
 Netherlands
Christine Witty
 United States
Catriona Le May Doan
 Canada
2002 Salt Lake City
details
Christine Witty
 United States
Sabine Völker
 Germany
Jennifer Rodriguez
 United States
2006 Turin
details
Marianne Timmer
 Netherlands
Cindy Klassen
 Canada
Anni Friesinger
 Germany
2010 Vancouver
details
Christine Nesbitt
 Canada
Annette Gerritsen
 Netherlands
Laurine van Riessen
 Netherlands
2014 Sochi
details
Zhang Hong
 China
Ireen Wüst
 Netherlands
Margot Boer
 Netherlands
2018 Pyeongchang
details

1500 metres

Games Gold Silver Bronze
1960 Squaw Valley
details
Lidiya Skoblikova
 Soviet Union
Elwira Seroczyńska
 Poland
Helena Pilejczyk
 Poland
1964 Innsbruck
details
Lidiya Skoblikova
 Soviet Union
Kaija Mustonen
 Finland
Berta Kolokoltseva
 Soviet Union
1968 Grenoble
details
Kaija Mustonen
 Finland
Carry Geijssen
 Netherlands
Stien Kaiser
 Netherlands
1972 Sapporo
details
Dianne Holum
 United States
Stien Baas-Kaiser
 Netherlands
Atje Keulen-Deelstra
 Netherlands
1976 Innsbruck
details
Galina Stepanskaya
 Soviet Union
Sheila Young
 United States
Tatyana Averina
 Soviet Union
1980 Lake Placid
details
Annie Borckink
 Netherlands
Ria Visser
 Netherlands
Sabine Becker
 East Germany
1984 Sarajevo
details
Karin Enke
 East Germany
Andrea Schöne
 East Germany
Natalya Petrusyova
 Soviet Union
1988 Calgary
details
Yvonne van Gennip
 Netherlands
Karin Enke
 East Germany
Andrea Ehrig
 East Germany
1992 Albertville
details
Jacqueline Börner
 Germany
Gunda Niemann
 Germany
Seiko Hashimoto
 Japan
1994 Lillehammer
details
Emese Hunyady
 Austria
Svetlana Fedotkina
 Russia
Gunda Niemann
 Germany
1998 Nagano
details
Marianne Timmer
 Netherlands
Gunda Niemann-Stirnemann
 Germany
Christine Witty
 United States
2002 Salt Lake City
details
Anni Friesinger
 Germany
Sabine Völker
 Germany
Jennifer Rodriguez
 United States
2006 Turin
details
Cindy Klassen
 Canada
Kristina Groves
 Canada
Ireen Wüst
 Netherlands
2010 Vancouver
details
Ireen Wüst
 Netherlands
Kristina Groves
 Canada
Martina Sáblíková
 Czech Republic
2014 Sochi
details
Jorien ter Mors
 Netherlands
Ireen Wüst
 Netherlands
Lotte van Beek
 Netherlands
2018 Pyeongchang
details

3000 metres

Games Gold Silver Bronze
1960 Squaw Valley
details
Lidiya Skoblikova
 Soviet Union
Valentina Stenina
 Soviet Union
Eevi Huttunen
 Finland
1964 Innsbruck
details
Lidiya Skoblikova
 Soviet Union
Han Pil-Hwa
 North Korea
None awarded
Valentina Stenina
 Soviet Union
1968 Grenoble
details
Ans Schut
 Netherlands
Kaija Mustonen
 Finland
Stien Kaiser
 Netherlands
1972 Sapporo
details
Stien Baas-Kaiser
 Netherlands
Dianne Holum
 United States
Atje Keulen-Deelstra
 Netherlands
1976 Innsbruck
details
Tatyana Averina
 Soviet Union
Andrea Mitscherlich
 East Germany
Lisbeth Korsmo
 Norway
1980 Lake Placid
details
Bjørg Eva Jensen
 Norway
Sabine Becker
 East Germany
Beth Heiden
 United States
1984 Sarajevo
details
Andrea Schöne
 East Germany
Karin Enke
 East Germany
Gabi Schönbrunn
 East Germany
1988 Calgary
details
Yvonne van Gennip
 Netherlands
Andrea Ehrig
 East Germany
Gabi Zange
 East Germany
1992 Albertville
details
Gunda Niemann
 Germany
Heike Warnicke
 Germany
Emese Hunyady
 Austria
1994 Lillehammer
details
Svetlana Bazhanova
 Russia
Emese Hunyady
 Austria
Claudia Pechstein
 Germany
1998 Nagano
details
Gunda Niemann-Stirnemann
 Germany
Claudia Pechstein
 Germany
Anni Friesinger
 Germany
2002 Salt Lake City
details
Claudia Pechstein
 Germany
Renate Groenewold
 Netherlands
Cindy Klassen
 Canada
2006 Turin
details
Ireen Wüst
 Netherlands
Renate Groenewold
 Netherlands
Cindy Klassen
 Canada
2010 Vancouver
details
Martina Sáblíková
 Czech Republic
Stephanie Beckert
 Germany
Kristina Groves
 Canada
2014 Sochi
details
Ireen Wüst
 Netherlands
Martina Sáblíková
 Czech Republic
Olga Graf
 Russia
2018 Pyeongchang
details

5000 metres

Games Gold Silver Bronze
1988 Calgary
details
Yvonne van Gennip
 Netherlands
Andrea Ehrig
 East Germany
Gabi Zange
 East Germany
1992 Albertville
details
Gunda Niemann
 Germany
Heike Warnicke
 Germany
Claudia Pechstein
 Germany
1994 Lillehammer
details
Claudia Pechstein
 Germany
Gunda Niemann
 Germany
Hiromi Yamamoto
 Japan
1998 Nagano
details
Claudia Pechstein
 Germany
Gunda Niemann-Stirnemann
 Germany
Lyudmila Prokasheva
 Kazakhstan
2002 Salt Lake City
details
Claudia Pechstein
 Germany
Gretha Smit
 Netherlands
Clara Hughes
 Canada
2006 Turin
details
Clara Hughes
 Canada
Claudia Pechstein
 Germany
Cindy Klassen
 Canada
2010 Vancouver
details
Martina Sáblíková
 Czech Republic
Stephanie Beckert
 Germany
Clara Hughes
 Canada
2014 Sochi
details
Martina Sáblíková
 Czech Republic
Ireen Wüst
 Netherlands
Carien Kleibeuker
 Netherlands
2018 Pyeongchang
details

Mass start

Games Gold Silver Bronze
2018 Pyeongchang
details

Team pursuit

Games Gold Silver Bronze
2006 Turin
details
 Germany (GER)
Daniela Anschütz-Thoms
Anni Friesinger
Lucille Opitz
Claudia Pechstein
Sabine Völker
 Canada (CAN)
Kristina Groves
Clara Hughes
Cindy Klassen
Christine Nesbitt
Shannon Rempel
 Russia (RUS)
Yekaterina Abramova
Varvara Barysheva
Galina Likhachova
Yekaterina Lobysheva
Svetlana Vysokova
2010 Vancouver
details
 Germany (GER)
Daniela Anschütz-Thoms
Stephanie Beckert
Anni Friesinger-Postma
Katrin Mattscherodt
 Japan (JPN)
Masako Hozumi
Nao Kodaira
Maki Tabata
 Poland (POL)
Katarzyna Bachleda-Curuś
Katarzyna Woźniak
Luiza Złotkowska
2014 Sochi
details
 Netherlands (NED)
Lotte van Beek
Marrit Leenstra
Jorien ter Mors
Ireen Wüst
 Poland (POL)
Katarzyna Bachleda-Curuś
Natalia Czerwonka
Katarzyna Woźniak
Luiza Złotkowska
 Russia (RUS)
Olga Graf
Yekaterina Lobysheva
Yekaterina Shikhova
Yuliya Skokova
2018 Pyeongchang
details

Discontinued

Men's all-round

Games Gold Silver Bronze
1924 Chamonix
details
Clas Thunberg
 Finland
Roald Larsen
 Norway
Julius Skutnabb
 Finland

Statistics

Athlete medal leaders

German Claudia Pechstein has won more medals than any other speed skater.
Canadian Clara Hughes (who won two bronze medals at the 1996 Summer Olympics) is the only athlete to have won multiple medals at both the Summer and Winter Olympics.
Athlete Nation Olympics Gold Silver Bronze Total
Pechstein, ClaudiaClaudia Pechstein  Germany (GER) 1992–2006 5 2 2 9
Wust, IreenIreen Wüst  Netherlands (NED) 2006–2014 4 3 1 8
Enke, KarinKarin Enke  East Germany (GDR) 1980–1988 3 4 1 8
Niemann, GundaGunda Niemann  Germany (GER) 1988–1998 3 4 1 8
Thunberg, ClasClas Thunberg  Finland (FIN) 1924–1928 5 1 1 7
Ballangrud, IvarIvar Ballangrud  Norway (NOR) 1928–1936 4 2 1 7
Kramer, SvenSven Kramer  Netherlands (NED) 2006–2014 3 2 2 7
Schone, AndreaAndrea Schöne  East Germany (GDR) 1976–1988 1 5 1 7
Skoblikova, LidiyaLidiya Skoblikova  Soviet Union (URS) 1960–1968 6 0 0 6
Blair, BonnieBonnie Blair  United States (USA) 1984–1994 5 0 1 6
Klassen, CindyCindy Klassen  Canada (CAN) 2002–2006 1 2 3 6
Ritsma, RintjeRintje Ritsma  Netherlands (NED) 1992–2006 0 2 4 6
Larsen, RoaldRoald Larsen  Norway (NOR) 1924–1928 0 2 4 6
Heiden, EricEric Heiden  United States (USA) 1976–1980 5 0 0 5
Koss, Johann OlavJohann Olav Koss  Norway (NOR) 1992–1994 4 1 0 5
Grishin, YevgenyYevgeny Grishin  Soviet Union (URS) 1956–1968 4 1 0 5
Sablikova, MartinaMartina Sáblíková  Czech Republic (CZE) 2006–2014 3 1 1 5
Friesinger-Postma, AnniAnni Friesinger-Postma  Germany (GER) 1998–2010 3 0 2 5
Johannesen, KnutKnut Johannesen  Norway (NOR) 1956–1964 2 2 1 5
Hedrick, ChadChad Hedrick  United States (USA) 2006–2010 1 2 2 5

Medals per year

    = Countries that did not participate in the Olympic Winter Games in that year, or didn't exist at the time.
Key
  • Bolded numbers indicate the highest medal count at that year's Olympic Games.
Country 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 94 98 02 06 10 14 Total
 Austria (AUT) 1 2 1 2 6
 Belarus (BLR)                                 1 1
 Belgium (BEL)     1 1
 Canada (CAN) 5 1 1 1 3 1 5 3 8 5 2 35
 China (CHN)                         2 1 2 1 1 7
 Czech Republic (CZE)                                 3 2 5
 Finland (FIN) 8 4 4 2 1 1 2 2 24
 Germany (GER)                       11 6 6 8 3 4 38
 United Team of Germany (EUA)             2                           2
 East Germany (GDR)                   1 4 11 13               29
 West Germany (FRG)                   1 2               3
 Italy (ITA) 3 3
 Japan (JPN)     1 1 4 2 3 1 3 15
 Kazakhstan (KAZ)                                 1 1
 Netherlands (NED)     3 1 1 9 9 5 4 7 4 4 11 8 9 7 23 105
 North Korea (PRK)                 1             1
 Norway (NOR) 7 6 2 6 6 6 2 3 7 4 4 5 7 1 5 5 1 2 1 80
 Poland (POL) 2 1 3 6
 Russia (RUS)                                 5 3 2 3 13
 South Korea (KOR)           1 1 5 2 9
 Soviet Union (URS)             7 12 12 2 3 9 4 9 2               60
 Sweden (SWE) 3 1 2 1 1 2 2 2 2 16
 United States (USA) 1 1 5 1 2 2 2 1 5 4 6 8 3 2 3 2 8 7 4 67
Year 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 94 98 02 06 10 14

Medal sweep events

These are events in which athletes from one NOC won all three medals.

Games Event NOC Gold Silver Bronze
1964 Innsbruck Women's 500 meters  Soviet Union (URS) Lidiya Skoblikova Irina Yegorova Tatyana Sidorova
Men's 5000 meters  Norway (NOR) Knut Johannesen Per Ivar Moe Fred Anton Maier
1984 Sarajevo Women's 3000 meters  East Germany (GDR) Andrea Schöne Karin Enke Gabi Schönbrunn
1992 Albertville Women's 5000 meters  Germany (GER) Gunda Niemann Heike Warnicke Claudia Pechstein
1998 Nagano Men's 10,000 meters  Netherlands (NED) Gianni Romme Bob de Jong Rintje Ritsma
Women's 3000 meters  Germany (GER) Gunda Niemann-Stirnemann Claudia Pechstein Anni Friesinger
2014 Sochi Men's 5000 meters  Netherlands (NED) Sven Kramer Jan Blokhuijsen Jorrit Bergsma
Men's 500 meters Michel Mulder Jan Smeekens Ronald Mulder
Women's 1500 meters * Jorien ter Mors Ireen Wüst Lotte van Beek
Men's 10,000 meters Jorrit Bergsma Sven Kramer Bob de Jong

*The Netherlands' positions at the 2014 Winter Olympics women's 1500 meters is the first, and only, time in Olympic speed skating history that athletes from one country have taken positions 1, 2, 3 and 4 (Marrit Leenstra).

See also

References

General
  • Teigen, Magne (2008-07-01). "Medal winners in Olympic Winter Games" (PDF). International Skating Union. Archived from the original (PDF) on 2009-03-20. Retrieved 2009-01-13. 
  • "Results database". International Olympic Committee. Retrieved 2009-01-13. 
  • "History of the Olympic Games 500 meters Men". SpeedSkatingStats.com. Retrieved 2012-09-18. 
Specific
  1. ^ "Speed skating". International Olympic Committee. Retrieved 2009-02-04. 
  2. ^ The results of those events are not considered official and are not included in this list.
  3. ^ a b c d "Speed skating History". CBC Sports. Archived from the original on 2011-07-11. Retrieved 2009-01-03. 
  4. ^ "Winter Olympics – Speed Skating". Slam! Sports. Canadian Online Explorer. Archived from the original on 2012-07-23. Retrieved 2009-02-04. 
  5. ^ "Medal table Olympic Games Women". SpeedSkatingStats.com. Retrieved 2012-09-18. 
  6. ^ a b "Factsheet: Records and medals at the Olympic Winter Games" (PDF) (Press release). International Olympic Committee. February 2009. Archived from the original (PDF) on 2009-03-04. Retrieved 2009-01-13. 
  7. ^ Anderson, Dave (1998-02-01). "Sports of The Times; A Daughter Seeks Her Olympian Father". The New York Times. Retrieved 2009-02-04. 

External links

  • Speed Skating - Olympics at Sports-reference.com
  • Olympic Review and Revue Olympique. LA84 Foundation
Retrieved from "https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=List_of_Olympic_medalists_in_speed_skating&oldid=804119196"
This content was retrieved from Wikipedia : http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Olympic_medalists_in_speed_skating
This page is based on the copyrighted Wikipedia article "List of Olympic medalists in speed skating"; it is used under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License (CC-BY-SA). You may redistribute it, verbatim or modified, providing that you comply with the terms of the CC-BY-SA