Cycling at the 2000 Summer Paralympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Cycling
at the XI Paralympic Games
Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg
Paralympic Cycling
Venue Centennial Parklands (road cycling)
Dunc Gray Velodrome (track cycling)
Competitors 202 from 25 nations
1996
2004

Cycling at the 2000 Summer Paralympics consisted of 27 events in two disciplines, road cycling and track cycling.

Medal table

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Australia (AUS) 10 3 8 21
2  United States (USA) 3 4 2 9
3  Czech Republic (CZE) 3 1 2 6
4  Belarus (BLR) 2 0 0 2
5  Germany (GER) 1 4 0 5
6  Spain (ESP) 1 2 3 6
7  France (FRA) 1 2 2 5
8  Italy (ITA) 1 1 3 5
9  Japan (JPN) 1 1 0 2
 Netherlands (NED) 1 1 0 2
11  Slovakia (SVK) 1 0 1 2
 South Korea (KOR) 1 0 1 2
 Switzerland (SUI) 1 0 1 2
14  Canada (CAN) 0 2 1 3
15  Austria (AUT) 0 2 0 2
 Great Britain (GBR) 0 2 0 2
17  Norway (NOR) 0 1 2 3
18  New Zealand (NZL) 0 1 0 1
19  South Africa (RSA) 0 0 1 1
Totals (19 nations) 27 27 27 81

Participating nations

Events

Road cycling

Event Gold Silver Bronze
Mixed bicycle road race CP div 3
details
Daniel Nicholson
 United States
Thomas Evans
 Great Britain
Yong Sik Jin
 South Korea
Mixed bicycle road race CP div 4
details
Peter Homann
 Australia
Klaus Lungershausen
 Germany
Christopher Scott
 Australia
Mixed bicycle road race LC1
details
Thomas Neal
 United States
Paul O'Neill
 Australia
David Mercier
 France
Mixed bicycle road race LC2
details
Daniel Polson
 Australia
Jiri Jezek
 Czech Republic
Sebastien Bichon
 France
Mixed bicycle road race LC3
details
Bernard Champenois
 France
Laurent Thirionet
 France
José Andres Blanco Sánchez
 Spain
Mixed bicycle time trial CP div 3
details
Yong Sik Jin
 South Korea
Jean Quevillon
 Canada
Marius Louw
 South Africa
Mixed bicycle time trial CP div 4
details
Christopher Scott
 Australia
Klaus Lungershausen
 Germany
Peter Homann
 Australia
Men's tandem open
details
 Spain (ESP)
Manuel Diaz
Oscar de la Cruz
 Netherlands (NED)
Jan Mulder
Pascal Schoots
 Spain (ESP)
Francisco Suarez
Jose Curieses
Women's tandem open
details
 Australia (AUS)
Lyn Lepore
Lynette Nixon
 Germany (GER)
Michaela Fuchs
Eva Fuenfgeld
 Norway (NOR)
Cathrine Noettingnes
Marianne Bruun
Mixed tandem open
details
 Belarus (BLR)
Iryna Fiadotava
Aliaksandr Danilik
 Canada (CAN)
Julie Cournoyer
Alexandre Cloutier
 Italy (ITA)
Silvana Valente
Fabrizio Di Somma
Mixed tricycle 1.9 km time trial CP div 2
details
Roman Musil
 Czech Republic
Stuart Flacks
 United States
Mark le Flohic
 Australia
Mixed tricycle 5.4 km time trial CP div 2
details
Mark le Flohic
 Australia
Stuart Flacks
 United States
Roman Musil
 Czech Republic

Track cycling

Event Gold Silver Bronze
Mixed 1 km time trial LC1
details
Matthew Gray
 Australia
Wolfgang Eibeck
 Austria
Paul O'Neill
 Australia
Mixed 1 km time trial LC2
details
Jiri Jezek
 Czech Republic
Dory Selinger
 United States
Paul Lake
 Australia
Mixed 1 km time trial LC3
details
Radovan Kaufman
 Slovakia
Mark Inglis
 New Zealand
Beat Schwarzenbach
 Switzerland
Men's 1 km time trial tandem open
details
 Japan (JPN)
Shigeo Yoshihara
Koichi Mizusawa
 Great Britain (GBR)
Robert Allen
Andrew Slater
 Australia (AUS)
Eddie Hollands
Paul Clohessy
Women's 1 km time trial tandem open
details
 Australia (AUS)
Sarnya Parker
Tania Modra
 Australia (AUS)
Lyn Lepore
Lynette Nixon
 Norway (NOR)
Cathrine Noettingnes
Marianne Bruun
Mixed 1 km time trial tandem open
details
 United States (USA)
Pamela Fernandes
Alphonso Whaley
 Germany (GER)
Michaela Fuchs
Jan Ratzke
 Italy (ITA)
Silvana Valente
Fabrizio Di Somma
Mixed individual pursuit LC1
details
Pierangelo Vignati
 Italy
Wolfgang Eibeck
 Austria
Paul O'Neill
 Australia
Mixed individual pursuit LC2
details
Jiri Jezek
 Czech Republic
Paul Lake
 Australia
Dory Selinger
 United States
Mixed individual pursuit LC3
details
Beat Schwarzenbach
 Switzerland
José Andres Blanco Sánchez
 Spain
Michal Stark
 Czech Republic
Men's individual pursuit tandem open
details
 Netherlands (NED)
Jan Mulder
Jeron Straathof
 Spain (ESP)
Abelardo Gandia
Jose Munoz
 Spain (ESP)
Christian Venge
Jordi Domingo
Women's individual pursuit tandem open
details
 Australia (AUS)
Sarnya Parker
Tania Modra
 Norway (NOR)
Cathrine Noettingnes
Marianne Bruun
 Australia (AUS)
Lyn Lepore
Lynette Nixon
Mixed individual pursuit tandem open
details
 Belarus (BLR)
Iryna Fiadotava
Aliaksandr Danilik
 Italy (ITA)
Silvana Valente
Fabrizio Di Somma
 Canada (CAN)
Julie Cournoyer
Alexandre Cloutier
Men's sprint tandem open
details
 Australia (AUS)
Paul Clohessy
Darren Harry
 Japan (JPN)
Shigeo Yoshihara
Koichi Mizusawa
 Slovakia (SVK)
Jan Szojka
Juraj Petrovic
Mixed sprint tandem open
details
 Germany (GER)
Michaela Fuchs
Jan Ratzke
 United States (USA)
Pamela Fernandes
Alphonso Whaley
 Italy (ITA)
Claudio Costa
Serenella Bortolotto
Mixed team Olympic sprint LC1-3
details
 Australia (AUS)
Matthew Gray
Paul Lake
Greg Ball
 France (FRA)
Bernard Champenois
Patrick Ceria
Francis Trujillo
 United States (USA)
Robert Whitford
Dory Selinger
Bradley Cobb

See also

References

Retrieved from "https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Cycling_at_the_2000_Summer_Paralympics&oldid=882626455"
This content was retrieved from Wikipedia : http://en.wikipedia.org/wiki/Cycling_at_the_2000_Summer_Paralympics
This page is based on the copyrighted Wikipedia article "Cycling at the 2000 Summer Paralympics"; it is used under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License (CC-BY-SA). You may redistribute it, verbatim or modified, providing that you comply with the terms of the CC-BY-SA