Austria at the 1998 Winter Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia

Coordinates: 36°39′21″N 138°11′32″E / 36.655860°N 138.192131°E / 36.655860; 138.192131

Austria at the
1998 Winter Olympics
Flag of Austria.svg
IOC code AUT
NOC Austrian Olympic Committee
Website www.oeoc.at (in German)
in Nagano
Competitors 96 (73 men, 23 women) in 12 sports
Flag bearer Emese Hunyady (speed skating)
Medals
Ranked 8th
Gold Silver Bronze Total
3 5 9 17
Winter Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

Austria competed at the 1998 Winter Olympics in Nagano, Japan.

Medalists

Medal Name Sport Event
 Gold Reiter, MarioMario Reiter Alpine skiing Men's combined
 Gold Maier, HermannHermann Maier Alpine skiing Men's giant slalom
 Gold Maier, HermannHermann Maier Alpine skiing Men's Super G
 Silver Eberharter, StephanStephan Eberharter Alpine skiing Men's giant slalom
 Silver Knauss, HansHans Knauss Alpine skiing Men's Super G
 Silver Meissnitzer, AlexandraAlexandra Meissnitzer Alpine skiing Women's giant slalom
 Silver Dorfmeister, MichaelaMichaela Dorfmeister Alpine skiing Women's Super G
 Silver Gandler, MarkusMarkus Gandler Cross-country skiing Men's 10 km pursuit
 Bronze Mayer, ChristianChristian Mayer Alpine skiing Men's combined
 Bronze Trinkl, HannesHannes Trinkl Alpine skiing Men's downhill
 Bronze Sykora, ThomasThomas Sykora Alpine skiing Men's slalom
 Bronze Meissnitzer, AlexandraAlexandra Meissnitzer Alpine skiing Women's Super G
 Bronze Hoffmann, ChristianChristian Hoffmann Cross-country skiing Men's 50 km freestyle
 Bronze Neuner, AngelikaAngelika Neuner Luge Women's singles
 Bronze Andreas Widhölzl Ski jumping Individual K90
 Bronze Schwarzenberger, ReinhardReinhard Schwarzenberger
Martin Höllwarth
Stefan Horngacher
Andreas Widhölzl
Ski jumping Team K120
 Bronze Koeck, BrigitteBrigitte Koeck Snowboarding Women's giant slalom

Alpine skiing

Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Hermann Maier Downhill DNF
Fritz Strobl 1:51.34 11
Andreas Schifferer 1:50.77 7
Hannes Trinkl 1:50.63 3rd, bronze medalist(s)
Stephan Eberharter Super-G DSQ
Andreas Schifferer 1:37.00 19
Hans Knauß 1:35.43 2nd, silver medalist(s)
Hermann Maier 1:34.82 1st, gold medalist(s)
Hans Knauß Giant Slalom 1:21.16 1:18.55 2:39.71 4
Stephan Eberharter 1:20.94 1:18.42 2:39.36 2nd, silver medalist(s)
Christian Mayer 1:20.84 1:19.83 2:40.67 9
Hermann Maier 1:20.36 1:18.15 2:38.51 1st, gold medalist(s)
Mario Reiter Slalom DNF DNF
Christian Mayer 56.37 54.72 1:51.09 5
Thomas Stangassinger 55.63 55.62 1:51.25 6
Thomas Sykora 55.06 55.62 1:50.68 3rd, bronze medalist(s)

Men's combined

Athlete Slalom Downhill Total
Time 1 Time 2 Time Total time Rank
Hermann Maier 50.37 45.53 DNF DNF
Christian Mayer 49.30 45.75 1:35.06 3:10.11 3rd, bronze medalist(s)
Günther Mader 49.19 46.17 1:34.83 3:10.19 4
Mario Reiter 47.37 44.48 1:36.21 3:08.06 1st, gold medalist(s)
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Renate Götschl Downhill DNF
Michaela Dorfmeister 1:31.17 18
Stefanie Schuster 1:30.73 15
Alexandra Meissnitzer 1:29.84 8
Stefanie Schuster Super-G 1:18.53 9
Renate Götschl 1:18.32 5
Alexandra Meissnitzer 1:18.09 3rd, bronze medalist(s)
Michaela Dorfmeister 1:18.03 2nd, silver medalist(s)
Christiane Mitterwallner Giant Slalom 1:23.10 1:35.36 2:58.46 20
Stefanie Schuster 1:21.40 1:35.01 2:56.41 15
Alexandra Meissnitzer 1:20.13 1:32.26 2:52.39 2nd, silver medalist(s)
Ingrid Salvenmoser Slalom 46.84 46.55 1:33.39 6
Sabine Egger 45.97 47.25 1:33.22 5

Women's combined

Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Total time Rank
Stefanie Schuster 1:30.10 36.25 35.76 2:42.25 4
Michaela Dorfmeister 1:30.10 DNF DNF
Brigitte Obermoser 1:29.82 38.81 36.85 2:45.48 11
Renate Götschl 1:29.34 DNF DNF

Biathlon

Men
Event Athlete Misses 1 Time Rank
10 km Sprint Reinhard Neuner 4 31:45.3 62
Wolfgang Rottmann 2 30:16.0 39
Wolfgang Perner 4 30:13.5 38
Ludwig Gredler 2 28:44.3 11
Event Athlete Time Misses Adjusted time 2 Rank
20 km Günther Dengg 1'00:33.9 5 1'05:33.9 62
Wolfgang Rottmann 58:23.5 2 1'00:23.5 26
Wolfgang Perner 56:14.1 4 1'00:14.1 24
Ludwig Gredler 55:56.5 3 58:56.5 12
Men's 4 × 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Wolfgang Perner
Ludwig Gredler
Reinhard Neuner
Wolfgang Rottmann
2 1'25:33.8 11
1 A penalty loop of 150 metres had to be skied per missed target.
2 One minute added per missed target.

Bobsleigh

Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
AUT-1 Hubert Schösser
Peter Leismuller
Erwin Arnold
Martin Schützenauer
Four-man 53.10 6 53.50 7 53.79 7 2:40.39 9
AUT-2 Kurt Einberger
Thomas Bachler
Georg Kuttner
Michael Müller
Four-man 53.92 17 53.83 17 54.39 18 2:42.14 18

Cross-country skiing

Men
Event Athlete Race
Time Rank
10 km
C
Achim Walcher 28:58.6 23
Gerhard Urain 28:25.2 14
Alois Stadlober 28:21.2 12
Markus Gandler 27:32.5 2nd, silver medalist(s)
15 km
pursuit1
F
Gerhard Urain 41:40.8 16
Alois Stadlober 41:33.1 14
Achim Walcher 41:02.9 11
Markus Gandler 40:50.2 7
30 km
C
Gerhard Urain 1'43:22.9 43
50 km
F
Gerhard Urain DNF
Achim Walcher 2'18:31.7 38
Alois Stadlober 2'11:22.4 12
Christian Hoffmann 2'06:01.8 3rd, bronze medalist(s)
1 Starting delay based on 10 km results.
C = Classical style, F = Freestyle
Men's 4 × 10 km relay
Athletes Race
Time Rank
Markus Gandler
Alois Stadlober
Achim Walcher
Christian Hoffmann
1'43:16.5 9
Women
Event Athlete Race
Time Rank
5 km
C
Renate Roider 19:18.3 42
Maria Theurl 18:36.8 15
10 km
pursuit2
F
Maria Theurl 29:58.8 13
15 km
C
Renate Roider 51:07.0 26
30 km
F
Maria Theurl 1'24:54.3 6
2 Starting delay based on 5 km results.
C = Classical style, F = Freestyle

Figure skating

Women
Athlete SP FS TFP Rank
Julia Lautowa 21 13 23.5 14

Freestyle skiing

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Christian Rijavec Aerials 212.51 10 Q 227.60 7
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Sabina Hudribusch Aerials 147.43 16 Did not advance

Ice hockey

Men's tournament

Preliminary Round - Group A

Top team (shaded) advanced to the first round.

Team GP W L T GF GA GD Pts
 Kazakhstan 3 2 0 1 14 11 +3 5
 Slovakia 3 1 1 1 9 9 0 3
 Italy 3 1 2 0 11 11 0 2
 Austria 3 0 1 2 9 12 -3 2

All times are local (UTC-7).

7 February 1998 Austria  2 – 2
(1-0, 1-2, 0-0)
 Slovakia The Big Hat/ Aqua Wing Arena, Nagano, Japan
Attendance: 4,315
8 February 1998 Austria  5 – 5
(2-2, 2-1, 1-2)
 Kazakhstan The Big Hat/ Aqua Wing Arena, Nagano, Japan
Attendance: 9,410
10 February 1998 Italy  5 – 2
(2-0, 2-0, 1-2)
 Austria The Big Hat/ Aqua Wing Arena, Nagano, Japan
Attendance: 8,473

Consolation Round - 13th place match

All times are local (UTC-7).

12 February 1998 Japan  4 – 3 (SO)
(1-2, 1-0, 1-1, 0-0, 1-0)
 Austria 14th The Big Hat/ Aqua Wing Arena, Nagano, Japan
Attendance: 9,495

Leading scorers

Rank Player GP G A Pts PIM
7th Dominic Lavoie 4 5 1 6 8

Luge

Men
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Gerhard Gleirscher 50.161 9 49.816 6 49.911 7 49.897 7 3:19.785 7
Markus Kleinheinz 50.016 5 49.779 5 49.918 8 50.011 9 3:19.724 5
Markus Prock 49.861 3 49.732 4 49.863 4 50.200 11 3:19.656 4

(Men's) Doubles

Athletes Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Tobias Schiegl
Markus Schiegl
50.846 4 50.575 4 1:41.421 4
Women
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Sonja Manzenreiter 51.892 10 51.828 11 51.369 9 51.183 10 3:26.272 10
Andrea Tagwerker 51.518 5 51.335 4 50.990 5 50.648 4 3:24.491 5
Angelika Neuner 51.417 3 51.286 3 50.945 4 50.605 1 3:24.253 3rd, bronze medalist(s)

Nordic combined

Men's individual

Events:

  • normal hill ski jumping
  • 15 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athlete Event Ski Jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Felix Gottwald Individual 190.0 40 45:16.2 21
Christoph Eugen 199.5 29 45:37.7 24
Mario Stecher 228.5 7 43:09.9 8
Christoph Bieler 231.0 5 44:55.5 19

Men's Team

Four participants per team.

Events:

  • normal hill ski jumping
  • 5 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athletes Ski jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Christoph Eugen
Christoph Bieler
Mario Stecher
Felix Gottwald
903.5 2 56:04.6 4

Ski jumping

Athlete Event Jump 1 Jump 2 Total
Distance Points Rank Distance Points Points Rank
Andi Goldberger Normal hill 81.0 97.5 22 Q 81.5 99.0 196.5 22
Stefan Horngacher 85.0 107.0 11 Q 84.5 105.5 212.5 10
Reinhard Schwarzenberger 86.0 109.0 9 Q 83.0 102.0 211.0 11
Andreas Widhölzl 88.0 114.5 3 Q 90.5 118.0 232.5 3rd, bronze medalist(s)
Stefan Horngacher Large hill 84.0 41.2 60 Did not advance
Martin Höllwarth 104.5 86.6 43 Did not advance
Reinhard Schwarzenberger 115.5 108.4 16 Q 131.0 135.8 244.2 7
Andreas Widhölzl 131.0 138.8 1 Q 120.5 119.4 258.2 4
Men's team large hill
Athletes Result
Points 1 Rank
Reinhard Schwarzenberger
Martin Höllwarth
Stefan Horngacher
Andreas Widhölzl
881.5 3rd, bronze medalist(s)
1 Four teams members performed two jumps each.

Snowboarding

Men's giant slalom
Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Dieter Happ 1:02.65 1:04.40 2:07.05 9
Sigi Grabner 1:00.61 DSQ DSQ
Dieter Krassnig 1:00.11 1:04.40 2:04.33 4
Martin Freinademetz 59.58 1:05.76 2:05.34 7
Men's halfpipe
Athlete Qualifying round 1 Qualifying round 2 Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Max Ploetzeneder 35.1 19 35.9 16 Did not advance
Women's giant slalom
Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Heidi Jaufenthaler 1:18.43 1:09.51 2:27.94 14
Brigitte Köck 1:13.01 1:06.41 2:19.42 3rd, bronze medalist(s)
Ursula Fingerlos 1:12.37 1:07.99 2:20.36 5
Isabel Zedlacher 1:11.89 1:11.03 2:22.92 8
Women's halfpipe
Athlete Qualifying round 1 Qualifying round 2 Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Ulrike Hölzl 24.8 21 29.1 13 Did not advance
Nicola Pederzolli 31.5 12 34.4 5 Did not advance

Speed skating

Men
Event Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
500 m Roland Brunner 36.90 30 36.86 28 73.76 29
1000 m Roland Brunner 1:13.16 31
1500 m Marnix ten Kortenaar 1:51.94 18
5000 m Marnix ten Kortenaar 6:38.35 10
10,000 m Marnix ten Kortenaar 13:52.30 12
Women
Event Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
500 m Emese Nemeth-Hunyady DSQ DSQ
1500 m Emese Dörfler-Antal 2:07.57 30
Emese Nemeth-Hunyady 1:59.19 4
3000 m Emese Dörfler-Antal 4:33.67 27
Emese Nemeth-Hunyady 4:12.01 5
5000 m Emese Nemeth-Hunyady 7:15.23 8

References

  • Official Olympic Reports
  • International Olympic Committee results database
  • Olympic Winter Games 1998, full results by sports-reference.com
Retrieved from "https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Austria_at_the_1998_Winter_Olympics&oldid=806625451"
This content was retrieved from Wikipedia : http://en.wikipedia.org/wiki/Austria_at_the_1998_Winter_Olympics
This page is based on the copyrighted Wikipedia article "Austria at the 1998 Winter Olympics"; it is used under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License (CC-BY-SA). You may redistribute it, verbatim or modified, providing that you comply with the terms of the CC-BY-SA