48th New Zealand Parliament

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
48th Parliament of New Zealand
47th Parliament 49th Parliament
Parliament House, Wellington, New Zealand (50).JPG
Overview
Term 7 November 2005 – 3 October 2008
Election New Zealand general election, 2005
Government Fifth Labour Government
House of Representatives
New Zealand 48th Parliament.png
Members 121
Speaker of the House Hon Margaret Wilson
Leader of the House Hon Dr Michael Cullen
Prime Minister Rt Hon Helen Clark
Leader of the Opposition John Key
––Don Brash until 27 November 2006
Sovereign
Monarch HM Elizabeth II
Governor-General HE Rt. Hon Sir Anand Satyanand from 23 August 2006
––HE The Hon. Dame Silvia Cartwright until 4 August 2006

The 48th New Zealand Parliament was a term of the Parliament of New Zealand. Its composition was determined at a general election held on 17 September 2005. The new parliament met for the first time on 7 November 2005. It was dissolved on 3 October 2008.[1]

The Labour Party and the Progressive Party, backed by New Zealand First and United Future, established a majority at the beginning the 48th Parliament. The Labour-led administration was in its third term. The National Party and ACT form the formal opposition to the government. Other non-government parties are the Greens (who promised to abstain on confidence and supply votes) and the Māori Party.

The 48th Parliament consists of 121 representatives. This represents an overhang of one seat, with the Māori Party having won one more electorates than its share of the vote would otherwise have given it. In total, sixty-nine of the MPs were chosen by geographical electorates, including seven Māori electorates. The remainder were elected by means of party-list proportional representation under the MMP electoral system.

Electorate boundaries for 48th Parliament

New Zealand general election, 2005 - electorate results.png

Oath of office

All the Māori Party MPs tried to alter their Oath of office by adding references to the Treaty of Waitangi. They all had to retake their oaths.

Election result

e • d  Summary of the 17 September 2005 New Zealand House of Representatives election results[2]
party votes % of votes seats
% change electorate list total change
Labour 935,319 41.10 -0.16 31 19 50 -2
National 889,813 39.10 +18.17 31 17 48 +21
NZ First 130,115 5.72 -4.66 0 7 7 -6
Green 120,521 5.30 -1.70 0 6 6 -3
Māori 48,263 2.12 +2.12 4 0 4 +4
United Future 60,860 2.67 -4.02 1 2 3 -5
ACT 34,469 1.51 -5.63 1 1 2 -7
Progressive 26,441 1.16 -0.54 1 0 1 -1
other parties 29,828 1.31 -3.58 0 0 0 0
total 2,275,629 100.00 69 52 121 +1
informal votes 10,561
disallowed special votes 17,815
total votes cast 2,304,005
turnout 80.92%


Government: the third and final term of the Fifth Labour Government, in power from 1999 until 2008; minority coalition with Progressive Party since 2002
Prime Minister: Helen Clark (Labour) from 1999 to 2008
Governor General: Dame Silvia Cartwright to August 2006; Anand Satyanand August 2006–
Deputy Prime Minister: Michael Cullen (Labour) 2002–2008
Leader of the Opposition: Don Brash (National Party), to November 2006; John Key (National) November 2006 –
Speaker : Margaret Wilson (Labour)
Deputy Speaker: Clem Simich (National)
Assistant Speaker: Ross Robertson (Labour) and Ann Hartley (Labour)
Leader of the House: Michael Cullen (Labour)

Members of the 48th Parliament

48th New Zealand Parliament - MPs elected to Parliament

List MPs are ordered by allocation as determined by the Chief Electoral Office[3] and the party lists.

Party Name Electorate Term
National Jo Goodhew Aoraki First
Labour Judith Tizard Auckland Central Sixth
Labour Ruth Dyson Banks Peninsula Fifth
National Tony Ryall Bay of Plenty Sixth
Labour Tim Barnett Christchurch Central Fourth
Labour Lianne Dalziel Christchurch East Sixth
National Judith Collins Clevedon Second
National Bill English Clutha-Southland Sixth
National Sandra Goudie Coromandel Second
Labour Pete Hodgson Dunedin North Sixth
Labour David Benson-Pope Dunedin South Third
National Anne Tolley East Coast Second
National Murray McCully East Coast Bays Seventh
ACT Rodney Hide Epsom Fourth
National David Bennett Hamilton East First
Labour Martin Gallagher Hamilton West Fourth
National John Key Helensville Second
Labour Trevor Mallard Hutt South Seventh
National Gerry Brownlee Ilam Fourth
National Eric Roy Invercargill Fourth
National Colin King Kaikōura First
Labour Winnie Laban Mana Third
Labour Taito Phillip Field Mangere Fifth
Labour Ross Robertson Manukau East Seventh
Labour George Hawkins Manurewa Sixth
Labour Mark Gosche Maungakiekie Fourth
Labour Helen Clark Mount Albert Ninth
Labour Phil Goff Mount Roskill Eighth
National Chris Tremain Napier First
National Nick Smith Nelson Sixth
Labour David Cunliffe New Lynn Third
Labour Harry Duynhoven New Plymouth Sixth
National Wayne Mapp North Shore Fourth
National Jonathan Coleman Northcote First
National John Carter Northland Seventh
United Future Peter Dunne Ohariu-Belmont Eighth
National Jacqui Dean Otago First
Labour Darren Hughes Otaki Second
National Maurice Williamson Pakuranga Seventh
Labour Steve Maharey Palmerston North Sixth
National Lindsay Tisch Piako Third
National Paul Hutchison Port Waikato Third
National Brian Connell Rakaia Second
National Simon Power Rangitikei Third
Labour Paul Swain Rimutaka Sixth
National Lockwood Smith Rodney Eighth
Labour Annette King Rongotai Seventh
Labour Steve Chadwick Rotorua Third
National Allan Peachey Tamaki First
National Shane Ardern Taranaki-King Country Fourth
Labour Mark Burton Taupo Fifth
National Bob Clarkson Tauranga First
Labour Chris Carter Te Atatu Fourth
National Craig Foss Tukituki First
Labour Clayton Cosgrove Waimakariri Third
National John Hayes Wairarapa First
Labour Lynne Pillay Waitakere Second
Labour Marian Hobbs Wellington Central Fourth
Labour Damien O'Connor West Coast-Tasman Fifth
National Chester Borrows Whanganui First
National Phil Heatley Whangarei Third
Progressive Jim Anderton Wigram Eighth
Labour Parekura Horomia X-01 Ikaroa-Rāwhiti Third
Labour Nanaia Mahuta X-02 Tainui Fourth
Māori Pita Sharples X-03Tāmaki Makaurau First
Māori Tariana Turia X-04Te Tai Hauāuru Fourth
Māori Hone Harawira X-05Te Tai Tokerau First
Labour Mahara Okeroa X-06 Te Tai Tonga Third
Māori Te Ururoa Flavell X-07Waiariki First
NZ First Winston Peters Y-008 Party list, rank 01 Ninth
Green Jeanette Fitzsimons Y-010 Party list, rank 01 Fourth
NZ First Peter Brown Y-026 Party list, rank 02 Fourth
Green Rod Donald Y-029 Party list, rank 02 Fourth
NZ First Brian Donnelly Y-044 Party list, rank 03 Fourth
Green Sue Bradford Y-047 Party list, rank 03 Third
United Future Judy Turner Y-056 Party list, rank 02 Second
NZ First Ron Mark Y-061 Party list, rank 04 Fourth
Green Sue Kedgley Y-066 Party list, rank 04 Third
Labour Michael Cullen Y-076 Party list, rank 02 Ninth
NZ First Doug Woolerton Y-078 Party list, rank 05 Fourth
Labour Margaret Wilson Y-079 Party list, rank 03 Third
National Don Brash Y-080 Party list, rank 01 Second
Labour Dover Samuels Y-081 Party list, rank 10 Fourth
National David Carter Y-081 Party list, rank 08 Fifth
Labour Jim Sutton Y-079 Party list, rank 11 Seventh
Green Keith Locke Y-084 Party list, rank 05 Third
National Katherine Rich Y-085 Party list, rank 10 Third
Labour Mita Ririnui Y-086 Party list, rank 15 Third
National Tim Groser Y-087 Party list, rank 13 First
Labour Rick Barker Y-088 Party list, rank 21 Fifth
National Richard Worth Y-089 Party list, rank 16 Third
Labour Jill Pettis Y-090 Party list, rank 24 Fifth
National Clem Simich Y-091 Party list, rank 18 Sixth
United Future Gordon Copeland Y-092 Party list, rank 03 Second
Labour Ashraf Choudhary Y-093 Party list, rank 25 Second
National Georgina te Heuheu Y-094 Party list, rank 19 Fourth
Labour Shane Jones Y-095 Party list, rank 27 First
NZ First Barbara Stewart Y-096 Party list, rank 06 Second
National Pansy Wong Y-097 Party list, rank 20 Fourth
Labour Dianne Yates Y-098 Party list, rank 28 Fifth
ACT Heather Roy Y-099 Party list, rank 02 Second
Labour Ann Hartley Y-100 Party list, rank 30 Third
National Chris Finlayson Y-101 Party list, rank 27 First
Labour Georgina Beyer Y-102 Party list, rank 35 Third
National Nicky Wagner Y-103 Party list, rank 28 First
Green Metiria Turei Y-104 Party list, rank 06 Second
Labour Maryan Street Y-105 Party list, rank 36 First
National Tau Henare Y-106 Party list, rank 29 Third
Labour David Parker Y-107 Party list, rank 37 Second
National Chris Auchinvole Y-108 Party list, rank 34 First
Labour Russell Fairbrother Y-109 Party list, rank 38 Second
National Mark Blumsky Y-110 Party list, rank 36 First
Labour Dave Hereora Y-111 Party list, rank 39 Second
NZ First Pita Paraone Y-112 Party list, rank 07 Second
National Kate Wilkinson Y-113 Party list, rank 38 First
Labour Moana Mackey Y-114 Party list, rank 41 Second
National Nathan Guy Y-115 Party list, rank 39 First
Labour Sue Moroney Y-117 Party list, rank 42 First
National Jackie Blue Y-118 Party list, rank 41 First
Labour Darien Fenton Y-119 Party list, rank 43 First
National Paula Bennett Y-120 Party list, rank 45 First


Changes during parliamentary term

48th New Zealand Parliament - changes during the term parliamentary term

Party New MP Term started Seat Previous MP
Green Nándor Tánczos 6 November 2005 List Rod Donald1
Labour Charles Chauvel 1 August 2006 List Jim Sutton
National Katrina Shanks 7 February 2007 List Don Brash
Labour Lesley Soper 15 February 2007 List Georgina Beyer
NZ First Dail Jones 15 February 2008 List Brian Donnelly2
Labour Louisa Wall 4 March 2008 List Ann Hartley
Labour William Sio 29 March 2008 List Dianne Yates
Green Russel Norman 26 June 2008 List Nándor Tánczos
National (vacant) 31 August 2008 Rakaia Brian Connell3

1 Rod Donald died before being sworn in as MP.
2 Brian Donnelly was appointed as New Zealand's High Commissioner to the Cook Islands.
3 Brian Connell retired from Parliament effective August 31, 2008, leaving his seat of Rakaia vacant.

Taito Phillip Field, Labour MP for Mangere, quit the Labour party after being threatened with expulsion on 16 February 2007. He continued to serve as an MP, and formed the New Zealand Pacific Party in January 2008.

Gordon Copeland, a United Future list MP, left the party to become an independent MP in May 2007, and contested the 2008 election as a candidate for The Kiwi Party.


  • Rod Donald, co-leader of the Green Party, died on 6 November 2005 before he was sworn in as a member of the 48th Parliament. He was replaced by the next person on the Green Party's list, former MP Nándor Tánczos, on 16 November.
  • Jim Sutton, a Labour list MP, retired from politics on 31 July 2006. He was replaced by the next person on the Labour Party's list, Charles Chauvel.
  • Don Brash, a National list MP and former leader of the National Party, retired from Parliament on 7 February 2007. He was replaced by the next person on the National Party's list, Katrina Shanks.
  • Georgina Beyer, a Labour list MP, announced her retirement on 15 December 2006, and officially resigned from Parliament when it resumed on 13 February 2007. On 20 February she was replaced by the next person on the Labour Party's list, former MP Lesley Soper.
  • Taito Phillip Field, Labour MP for Mangere, quit the Labour party after being threatened with expulsion on 16 February 2007. He continued to serve as an MP, and formed the New Zealand Pacific Party in January 2008.
  • Gordon Copeland, a United Future list MP, left the party to become an independent MP in May 2007, and contested the 2008 election as a candidate for The Kiwi Party.
  • Ann Hartley, a Labour list MP, was elected to the North Shore City Council in the 2007 local body elections. She left Parliament when it resumed in 2008, and was replaced by the next person on the Labour list, Louisa Wall, a former Silver Ferns netballer, on 4 February 2008.
  • Brian Donnelly, a New Zealand First MP, resigned from Parliament from 12 February 2008, and was replaced by Dail Jones on 15 February 2008. Donnelly was appointed as New Zealand's High Commissioner to the Cook Islands.[4]
  • Dianne Yates, a Labour list MP, stood unsuccessfully for the Hamilton City Council in the 2007 local body elections. She resigned as an MP on 29 March 2008[5] and was replaced by William Sio on 1 April 2008 as the next person on Labour's list.[6]
  • Nándor Tánczos resigned from Parliament and was replaced by Green Party co-leader Russel Norman on 27 June 2008.[7]

See also

References

  1. ^ "Parliament to be dissolved". Otago Daily Times. 1 November 2008. Retrieved 15 September 2011. 
  2. ^ "Official Count Results -- Overall Status". Electoral Commission. Retrieved 6 September 2014. 
  3. ^ "Actual Quotients for Party List Seat Allocation". Retrieved 24 August 2011. 
  4. ^ "New List MP For New Zealand First Party". Scoop.co.nz. 15 February 2008. Retrieved 15 February 2008. 
  5. ^ New Zealand Parliament (1 April 2008). "Resignations: Dianne Yates, NZ Labour". TheyWorkForYou.co.nz. Archived from the original on 30 June 2008. Retrieved 7 June 2008. 
  6. ^ New Zealand Parliament (1 April 2008). "List Member Vacancy". TheyWorkForYou.co.nz. Archived from the original on 15 May 2010. Retrieved 7 June 2008. 
  7. ^ "Greens co-leader now an MP". The Dominion Post. 27 June 2008. Archived from the original on 29 June 2008. 
Retrieved from "https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=48th_New_Zealand_Parliament&oldid=844320736"
This content was retrieved from Wikipedia : http://en.wikipedia.org/wiki/48th_New_Zealand_Parliament
This page is based on the copyrighted Wikipedia article "48th New Zealand Parliament"; it is used under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License (CC-BY-SA). You may redistribute it, verbatim or modified, providing that you comply with the terms of the CC-BY-SA