47th New Zealand Parliament

From Wikipedia, the free encyclopedia
Forty-seventh Parliament of New Zealand
46th Parliament 48th Parliament
Parliament House, Wellington, New Zealand (50).JPG
Overview
Term 26 August 2002 – 2 August 2005
Election New Zealand general election, 2002
Government Fifth Labour Government
House of Representatives
New Zealand 47th Parliament.png
Members 120
Speaker of the House Margaret Wilson
––Jonathan Hunt until 3 March 2005
Leader of the House Michael Cullen
Prime Minister Helen Clark
Leader of the Opposition Don Brash
––Bill English until 28 October 2003
Sovereign
Monarch HM Elizabeth II
Governor-General HE The Hon. Dame Silvia Cartwright

The 47th New Zealand Parliament was a term of the Parliament of New Zealand. Its composition was determined by the 2002 elections, and it sat until 11 August 2005.

The Labour Party and the Progressive Party, backed by United Future, commanded a majority throughout the 47th Parliament. The Labour-led administration was in its second term. The National Party, although dealt a significant blow in the last election, remained the largest opposition party. Other non-government parties were New Zealand First, ACT, the Greens, and (from mid-2004) the Māori Party.

The 47th Parliament consisted of 120 representatives. Sixty-nine of these were chosen by geographical electorates, including seven Māori electorates. The remainder were elected by means of party-list proportional representation under the MMP electoral system.

Electoral boundaries for the 47th Parliament

NewZealandElectorates2002-Labeled.png

Overview of seats

The table below shows the number of MPs in each party following the 2002 election and at dissolution:

Affiliation Members
At 2002 election At dissolution
Labour 52 51
Progressive 2 2
United Future CS 8 8
Government total 62 61
National 27 27
NZ First 13 13
Green 9 9
ACT 9 9
Māori Not yet founded 1 [1]
Opposition total 58 59
Total
120 120
Working Government majority [2] 4 2

Notes

Initial composition of the 47th Parliament

Name Party Electorate Term
Adams, Paul United Future - First
Alexander, Marc United Future - First
Anderton, Jim Progressive Wigram Seventh
Ardern, Shane National Taranaki-King Country Third
Awatere Huata, Donna ACT - Third
Baldock, Larry United Future - First
Barker, Rick Labour Tukituki Fourth
Barnett, Tim Labour Christchurch Central Third
Benson-Pope, David Labour Dunedin South Second
Beyer, Georgina Labour Wairarapa Second
Bradford, Sue Greens - Second
Brash, Don National - First
Brown, Peter New Zealand First - Third
Brownlee, Gerry National Ilam Third
Burton, Mark Labour Taupo Fourth
Carter, Chris Labour Te Atatu Fourth
Carter, David National - Fourth
Carter, John National Northland Sixth
Catchpole, Brent New Zealand First - First
Chadwick, Stephanie Labour Rotorua Second
Choudhary, Ashraf Labour - First
Clark, Helen Labour Mt Albert Eighth
Coddington, Deborah ACT - First
Collins, Judith National Clevedon First
Connell, Brian National Rakaia First
Copeland, Gordon United Future - First
Cosgrove, Clayton Labour Waimakariri Second
Cullen, Michael Labour - Eighth
Cunliffe, David Labour New Lynn Second
Dalziel, Lianne Labour Christchurch East Fifth
Donald, Rod Greens - Third
Donnelly, Brian New Zealand First - Third
Duncan, Helen Labour - Third
Dunne, Peter United Future Ohariu-Belmont Seventh
Duynhoven, Harry Labour New Plymouth Fifth
Dyson, Ruth Labour Banks Peninsula Fourth
Eckhoff, Gerry ACT - Second
English, Bill National Clutha-Southland Fifth
Ewen-Street, Ian Greens - Second
Fairbrother, Russell Labour Napier First
Franks, Stephen ACT - Second
Field, Taito Phillip Labour Mangere Fourth
Fitzsimons, Jeanette Greens - Third
Gallagher, Martin Labour Hamilton West Third
Goff, Phil Labour Mt Roskill Eighth
Gosche, Mark Labour Maungakiekie Third
Goudie, Sandra National Coromandel First
Gudgeon, Bill New Zealand First - First
Hartley, Ann Labour Northcote Second
Hawkins, George Labour Manurewa Fifth
Heatley, Philip National Whangarei Second
Hereora, Dave Labour - First
Hide, Rodney ACT - Third
Hobbs, Marian Labour Wellington Central Third
Hodgson, Pete Labour Dunedin North Fifth
Horomia, Parekura Labour Ikaroa-Rawhiti Second
Hughes, Darren Labour Otaki First
Hunt, Jonathan Labour - Thirteenth
Hutchison, Paul National Port Waikato Second
Jones, Dail New Zealand First - Fourth
Kedgley, Sue Greens - Second
Kelly, Graham Labour - Sixth
Key, John National Helensville First
King, Annette Labour Rongotai Seventh
Laban, Winnie Labour Mana Second
Locke, Keith Greens - Second
Mackey, Janet Labour East Coast Fourth
Maharey, Steve Labour Palmerston North Fifth
Mahuta, Nanaia Labour Tainui Third
Mallard, Trevor Labour Hutt South Sixth
Mapp, Wayne National North Shore Third
Mark, Ron New Zealand First - Third
McCully, Murray National East Coast Bays Sixth
McNair, Craig New Zealand First - First
Newman, Muriel ACT - Third
O'Connor, Damien Labour West Coast-Tasman Fourth
Ogilvy, Bernie United Future - First
Okeroa, Mahara Labour Te Tai Tonga Second
Paraone, Pita New Zealand First - First
Parker, David Labour Otago First
Peck, Mark Labour Invercargill Fourth
Perry, Edwin New Zealand First - First
Peters, Jim New Zealand First - First
Peters, Winston New Zealand First Tauranga Eighth
Pettis, Jill Labour Whanganui Fourth
Pillay, Lynne Labour Waitakere First
Power, Simon National Rangitikei Third
Prebble, Richard ACT - Ninth
Rich, Katherine National - Second
Ririnui, Mita Labour Waiariki Second
Robertson, Ross Labour Manukau East Sixth
Robson, Matt Progressive - Third
Roy, Heather ACT - First
Ryall, Tony National Bay of Plenty Fifth
Samuels, Dover Labour Te Tai Tokerau Third
Scott, Lynda National Kaikoura Second
Shirley, Ken ACT - Fifth
Simich, Clem National Tamaki Fifth
Smith, Lockwood National Rodney Seventh
Smith, Murray United Future - First
Smith, Nick National Nelson Fifth
Sowry, Roger National - Fifth
Stewart, Barbara New Zealand First - First
Sutton, Jim Labour Aoraki Sixth
Swain, Paul Labour Rimutaka Fifth
Tamihere, John Labour Tamaki Makaurau Second
Tanczos, Nandor Greens - Second
Te Heuheu, Georgina National - Third
Tisch, Lindsay National Piako Second
Tizard, Judith Labour Auckland Central Fifth
Turei, Metiria Greens - First
Turia, Tariana Labour Te Tai Hauauru Third
Turner, Judy United Future - First
Ward, Mike Greens - First
Williamson, Maurice National Pakuranga Sixth
Wilson, Margaret Labour - Second
Wong, Pansy National - Third
Woolerton, Doug New Zealand First - Third
Worth, Richard National Epsom Second
Yates, Dianne Labour Hamilton East Fourth

By-elections during 47th Parliament

There was one by-election held during the term of the 47th Parliament.

Electorate and by-election Date Incumbent Cause Winner
Te Tai Hauauru 2004 10 July Tariana Turia Resignation Tariana Turia

Summary of changes during term

References

Retrieved from "https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=47th_New_Zealand_Parliament&oldid=802114475"
This content was retrieved from Wikipedia : http://en.wikipedia.org/wiki/47th_New_Zealand_Parliament
This page is based on the copyrighted Wikipedia article "47th New Zealand Parliament"; it is used under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License (CC-BY-SA). You may redistribute it, verbatim or modified, providing that you comply with the terms of the CC-BY-SA