2018 UEFA European Under-19 Championship qualification

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2018 UEFA European Under-19 Championship qualification
Tournament details
Dates Qualifying round:
3 October – 14 November 2017
Elite round:
21–27 March 2018
Teams 54 (from 1 confederation)
Tournament statistics
Matches played 120
Goals scored 425 (3.54 per match)
Top scorer(s) Norway Erling Braut Håland
(9 goals)
2017
2019

The 2018 UEFA European Under-19 Championship qualifying competition was a men's under-19 football competition that determined the seven teams joining the automatically qualified hosts Finland in the 2018 UEFA European Under-19 Championship final tournament.[1]

Apart from Finland, all remaining 54 UEFA member national teams entered the qualifying competition (including Kosovo who entered for the first time).[2] Players born on or after 1 January 1999 are eligible to participate.

Format

The qualifying competition consists of two rounds:[3]

  • Qualifying round: Apart from Spain and Portugal, which receive byes to the elite round as the teams with the highest seeding coefficient, the remaining 52 teams are drawn into 13 groups of four teams. Each group is played in single round-robin format at one of the teams selected as hosts after the draw. The 13 group winners and the 13 runners-up advance to the elite round.
  • Elite round: The 28 teams are drawn into seven groups of four teams. Each group is played in single round-robin format at one of the teams selected as hosts after the draw. The seven group winners qualify for the final tournament.

The schedule of each mini-tournament is as follows (Regulations Article 19.04):[3]

Matchday Matches
Matchday 1 1 v 4, 3 v 2
Rest days (2 days)
Matchday 2 1 v 3, 2 v 4
Rest days (2 days)
Matchday 3 2 v 1, 4 v 3

Tiebreakers

In the qualifying round and elite round, teams are ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss), and if tied on points, the following tiebreaking criteria are applied, in the order given, to determine the rankings (Regulations Articles 14.01 and 14.02):[3]

  1. Points in head-to-head matches among tied teams;
  2. Goal difference in head-to-head matches among tied teams;
  3. Goals scored in head-to-head matches among tied teams;
  4. If more than two teams are tied, and after applying all head-to-head criteria above, a subset of teams are still tied, all head-to-head criteria above are reapplied exclusively to this subset of teams;
  5. Goal difference in all group matches;
  6. Goals scored in all group matches;
  7. Penalty shoot-out if only two teams have the same number of points, and they met in the last round of the group and are tied after applying all criteria above (not used if more than two teams have the same number of points, or if their rankings are not relevant for qualification for the next stage);
  8. Disciplinary points (red card = 3 points, yellow card = 1 point, expulsion for two yellow cards in one match = 3 points);
  9. UEFA coefficient for the qualifying round draw;
  10. Drawing of lots.

Qualifying round

Draw

The draw for the qualifying round was held on 13 December 2016, 10:00 CET (UTC+1), at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.[4][5]

The teams were seeded according to their coefficient ranking, calculated based on the following:[6]

Each group contained one team from Pot A, one team from Pot B, one team from Pot C, and one team from Pot D. For political reasons, Azerbaijan and Armenia, Serbia and Kosovo, and Bosnia and Herzegovina and Kosovo would not be drawn in the same group.[2]

Final tournament hosts
Team Coeff Rank
 Finland 2.333
Bye to elite round
Team Coeff Rank
 Spain 11.333 1
 Portugal 11.167 2
Teams entering qualifying round
Pot A
Team Coeff Rank
 Austria 10.500 3
 Germany 9.500 4
 England 9.167 5
 France 9.000 6
 Ukraine 8.833 7
 Russia 8.833 8
 Serbia 8.500 9
 Netherlands 8.333 10
 Italy 7.333 11
 Belgium 7.167 12
 Czech Republic 7.000 13
 Croatia 7.000 14
 Turkey 6.667 15
Pot B
Team Coeff Rank
 Israel 6.667 16
 Montenegro 6.500 17
 Georgia 6.333 18
 Denmark 6.000 19
 Sweden 5.833 20
 Slovakia 5.833 21
  Switzerland 5.667 22
 Scotland 5.333 23
 Greece 5.167 24
 Republic of Ireland 5.000 25
 Poland 4.667 26
 Slovenia 4.333 27
 Bulgaria 4.167 28
Pot C
Team Coeff Rank
 Norway 4.167 29
 Wales 3.833 30
 Lithuania 3.667 31
 Bosnia and Herzegovina 3.667 32
 Romania 3.333 33
 Hungary 3.333 34
 Macedonia 3.333 35
 Luxembourg 2.667 36
 Estonia 2.667 37
 Latvia 2.667 38
 Iceland 2.500 39
 Northern Ireland 2.500 40
 Azerbaijan 2.500 41
Pot D
Team Coeff Rank
 Cyprus 2.500 42
 Armenia 2.333 43
 Belarus 1.667 44
 Albania 1.667 45
 Malta 1.333 46
 Moldova 1.000 47
 Andorra 0.333 48
 Liechtenstein 0.333 49
 Faroe Islands 0.333 50
 Gibraltar 0.333 51
 Kazakhstan 0.333 52
 San Marino 0.000 53
 Kosovo 54
Notes
  • Teams marked in bold have qualified for the final tournament.

Groups

The qualifying round must be played by 19 November 2017, and on the following FIFA International Match Calendar dates unless all four teams agree to play on another date:[3][6]

  • 28 August – 5 September 2017
  • 2–10 October 2017
  • 6–14 November 2017

Times up to 28 October 2017 are CEST (UTC+2), thereafter times are CET (UTC+1).

Group 1

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Denmark 3 3 0 0 11 3 +8 9 Elite round
2  Latvia 3 1 1 1 5 2 +3 4
3  Croatia (H) 3 1 1 1 5 5 0 4
4  San Marino 3 0 0 3 0 11 −11 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Croatia  3–0  San Marino
Report
Referee: Zaven Hovhannisyan (Armenia)
Latvia  1–2  Denmark
Report
Referee: Georgios Kominis (Greece)

Denmark  4–0  San Marino
Report
Referee: Zaven Hovhannisyan (Armenia)
Croatia  0–0  Latvia
Report
Referee: Donald Robertson (Scotland)

Denmark  5–2  Croatia
Report
Referee: Georgios Kominis (Greece)
San Marino  0–4  Latvia
Report
Referee: Donald Robertson (Scotland)

Group 2

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Germany 3 3 0 0 14 2 +12 9 Elite round
2  Poland (H) 3 2 0 1 5 3 +2 6
3  Northern Ireland 3 0 1 2 2 9 −7 1
4  Belarus 3 0 1 2 1 8 −7 1
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Germany  5–1  Belarus
Report
Referee: Enea Jorgji (Albania)
Northern Ireland  1–2  Poland
Report
Referee: Ville Nevalainen (Finland)

Germany  7–1  Northern Ireland
Report
Referee: Dumitri Muntean (Moldova)
Poland  3–0  Belarus
Report
Referee: Enea Jorgji (Albania)

Poland  0–2  Germany
Report
Referee: Ville Nevalainen (Finland)
Belarus  0–0  Northern Ireland
Report
Referee: Dumitri Muntean (Moldova)

Group 3

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Czech Republic 3 3 0 0 11 0 +11 9 Elite round
2  Scotland 3 1 1 1 6 5 +1 4
3  Armenia 3 0 2 1 5 10 −5 2
4  Luxembourg (H) 3 0 1 2 3 10 −7 1
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Czech Republic  5–0  Armenia
Report
Referee: Irfan Peljto (Bosnia and Herzegovina)
Luxembourg  1–3  Scotland
Report
Referee: Mario Zebec (Croatia)

Scotland  3–3  Armenia
Report
Referee: Mario Zebec (Croatia)
Czech Republic  5–0  Luxembourg
Report
Referee: Boris Marhefka (Slovakia)

Scotland  0–1  Czech Republic
Report
Armenia  2–2  Luxembourg
Report
Referee: Boris Marhefka (Slovakia)

Group 4

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Netherlands (H) 3 2 1 0 7 2 +5 7 Elite round
2  Hungary 3 2 0 1 7 4 +3 6
3  Slovenia 3 1 1 1 8 4 +4 4
4  Malta 3 0 0 3 1 13 −12 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Netherlands  3–0  Malta
Report
Referee: Jørgen Burchardt (Denmark)
Hungary  2–1  Slovenia
Report

Slovenia  5–0  Malta
Report
Referee: Jørgen Burchardt (Denmark)
Netherlands  2–0  Hungary
Report
Referee: Alper Ulusoy (Turkey)

Slovenia  2–2  Netherlands
Report
Malta  1–5  Hungary
Report
Referee: Alper Ulusoy (Turkey)

Group 5

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Macedonia (H) 3 3 0 0 10 2 +8 9 Elite round
2  Belgium 3 2 0 1 9 5 +4 6
3   Switzerland 3 1 0 2 9 8 +1 3
4  Liechtenstein 3 0 0 3 1 14 −13 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Belgium  3–0  Liechtenstein
Report
Referee: Giorgi Kruashvili (Georgia)
Macedonia  2–1   Switzerland
Report
Referee: Roi Reinshreiber (Israel)

Belgium  1–2  Macedonia
Report
Referee: Aleksandrs Anufrijevs (Latvia)
Switzerland   5–1  Liechtenstein
Report
Referee: Giorgi Kruashvili (Georgia)

Switzerland   3–5  Belgium
Report
Referee: Roi Reinshreiber (Israel)
Liechtenstein  0–6  Macedonia
Report
Referee: Aleksandrs Anufrijevs (Latvia)

Group 6

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Austria (H) 3 3 0 0 5 0 +5 9 Elite round
2  Kosovo 3 2 0 1 5 2 +3 6
3  Israel 3 1 0 2 2 4 −2 3
4  Lithuania 3 0 0 3 0 6 −6 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Austria  1–0  Kosovo
Report
Referee: Oleksandr Derdo (Ukraine)
Lithuania  0–1  Israel
Report
Referee: Petr Ardeleanu (Czech Republic)

Austria  2–0  Lithuania
Report
Referee: Horatiu Fesnic (Romania)
Israel  1–2  Kosovo
Report
Referee: Oleksandr Derdo (Ukraine)

Israel  0–2  Austria
Report
Referee: Petr Ardeleanu (Czech Republic)
Kosovo  3–0  Lithuania
Report
Referee: Horatiu Fesnic (Romania)

Group 7

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Republic of Ireland (H) 3 2 1 0 7 1 +6 7 Elite round
2  Serbia 3 2 0 1 6 3 +3 6
3  Cyprus 3 1 0 2 2 7 −5 3
4  Azerbaijan 3 0 1 2 2 6 −4 1
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Azerbaijan  0–0  Republic of Ireland
Report
Serbia  1–0  Cyprus
Report
Referee: Nikola Popov (Bulgaria)

Serbia  4–1  Azerbaijan
Report
Referee: Ferenc Karakó (Hungary)
Republic of Ireland  5–0  Cyprus
Report

Republic of Ireland  2–1  Serbia
Report
Cyprus  2–1  Azerbaijan
Report
Referee: Ferenc Karakó (Hungary)

Group 8

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  England 3 3 0 0 9 1 +8 9 Elite round
2  Bulgaria (H) 3 2 0 1 4 2 +2 6
3  Iceland 3 1 0 2 4 5 −1 3
4  Faroe Islands 3 0 0 3 1 10 −9 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Iceland  1–2  Bulgaria
Report
England  6–0  Faroe Islands
Report
Referee: Paul Mclaughlin (Ireland)

Bulgaria  2–0  Faroe Islands
Report
Referee: Paul Mclaughlin (Ireland)
England  2–1  Iceland
Report
Referee: Peter Kralović (Slovakia)

Bulgaria  0–1  England
Report
Referee: Peter Kralović (Slovakia)
Faroe Islands  1–2  Iceland
Report

Group 9

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Italy 3 3 0 0 9 3 +6 9 Elite round
2  Sweden (H) 3 2 0 1 9 3 +6 6
3  Moldova 3 1 0 2 3 7 −4 3
4  Estonia 3 0 0 3 1 9 −8 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Italy  4–0  Moldova
Report
Referee: João Pinheiro (Portugal)
Estonia  0–4  Sweden
Report

Italy  2–1  Estonia
Report
Referee: Rade Obrenovic (Slovenia)
Sweden  3–0  Moldova
Report
Referee: João Pinheiro (Portugal)

Sweden  2–3  Italy
Report
Moldova  3–0  Estonia
Report
Referee: Rade Obrenovic (Slovenia)

Group 10

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Romania 3 3 0 0 12 2 +10 9 Elite round
2  Greece (H) 3 2 0 1 8 3 +5 6
3  Russia 3 1 0 2 8 4 +4 3
4  Gibraltar 3 0 0 3 0 19 −19 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Russia  6–0  Gibraltar
Report
Referee: Bryn Markham-Jones (Wales)
Romania  2–1  Greece
Report
Referee: Bartosz Frankowski (Poland)

Russia  1–2  Romania
Report
Referee: Nenad Djokić (Serbia)
Greece  5−0  Gibraltar
Report
Referee: Bryn Markham-Jones (Wales)

Greece  2–1  Russia
Report
Referee: Bartosz Frankowski (Poland)
Gibraltar  0–8  Romania
Report
Referee: Nenad Djokić (Serbia)

Group 11

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  France 3 2 1 0 10 2 +8 7 Elite round
2  Bosnia and Herzegovina (H) 3 2 0 1 4 3 +1 6
3  Georgia 3 0 2 1 2 3 −1 2
4  Andorra 3 0 1 2 2 10 −8 1
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
France  7–0
Awarded
 Andorra
Report

The France v Andorra match was completed with a 7–0 scoreline before a default victory was awarded.

Bosnia and Herzegovina  1–0  Georgia
Report

France  2–1  Bosnia and Herzegovina
Report
Georgia  1–1  Andorra
Report

Georgia  1–1  France
Report
Andorra  1–2  Bosnia and Herzegovina
Report
Referee: Dennis Higler (Netherlands)

Group 12

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Ukraine 3 3 0 0 7 1 +6 9 Elite round
2  Norway 3 2 0 1 11 3 +8 6
3  Montenegro 3 1 0 2 1 7 −6 3
4  Albania (H) 3 0 0 3 1 9 −8 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Norway  3–0  Montenegro
Report
Ukraine  1–0  Albania
Report
Referee: Anders Poulsen (Denmark)

Montenegro  1–0  Albania
Report
Referee: Anders Poulsen (Denmark)
Ukraine  2–1  Norway
Report
Referee: Nicolas Rainville (France)

Montenegro  0–4  Ukraine
Report
Albania  1–7  Norway
Report
Referee: Nicolas Rainville (France)

Group 13

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Slovakia 3 2 1 0 5 3 +2 7 Elite round
2  Turkey (H) 3 2 0 1 7 4 +3 6
3  Kazakhstan 3 1 1 1 3 5 −2 4
4  Wales 3 0 0 3 4 7 −3 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Wales  1–2  Slovakia
Report
Turkey  3–0  Kazakhstan
Report

Slovakia  0–0  Kazakhstan
Report
Turkey  2–1  Wales
Report
Referee: Dejan Jakimovksi (Macedonia)

Slovakia  3–2  Turkey
Report
Kazakhstan  3–2  Wales
Report
Referee: Dejan Jakimovksi (Macedonia)

Elite round

Draw

The draw for the elite round was held on 6 December 2017, 11:00 CET (UTC+1), at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.[7][8]

The teams were seeded according to their results in the qualifying round.[9] Spain and Portugal, which received byes to the elite round, were automatically seeded into Pot A. Each group contained one team from Pot A, one team from Pot B, one team from Pot C, and one team from Pot D. Teams from the same qualifying round group could not be drawn in the same group.[10]

Pos Grp Team Pld W D L GF GA GD Pts Seeding
1  Spain 0 0 0 0 0 0 0 0 Pot A
2  Portugal 0 0 0 0 0 0 0 0
3 2  Germany 3 3 0 0 14 2 +12 9
4 3  Czech Republic 3 3 0 0 11 0 +11 9
5 10  Romania 3 3 0 0 12 2 +10 9
6 1  Denmark 3 3 0 0 11 3 +8 9
7 5  Macedonia 3 3 0 0 10 2 +8 9
8 8  England 3 3 0 0 9 1 +8 9 Pot B
9 9  Italy 3 3 0 0 9 3 +6 9
10 12  Ukraine 3 3 0 0 7 1 +6 9
11 6  Austria 3 3 0 0 5 0 +5 9
12 11  France 3 2 1 0 10 2 +8 7
13 7  Republic of Ireland 3 2 1 0 7 1 +6 7
14 4  Netherlands 3 2 1 0 7 2 +5 7
15 13  Slovakia 3 2 1 0 5 3 +2 7 Pot C
16 12  Norway 3 2 0 1 11 3 +8 6
17 9  Sweden 3 2 0 1 9 3 +6 6
18 10  Greece 3 2 0 1 8 3 +5 6
19 5  Belgium 3 2 0 1 9 5 +4 6
20 4  Hungary 3 2 0 1 7 4 +3 6[a]
21 13  Turkey 3 2 0 1 7 4 +3 6[a]
22 7  Serbia 3 2 0 1 6 3 +3 6 Pot D
23 6  Kosovo 3 2 0 1 5 2 +3 6
24 2  Poland 3 2 0 1 5 3 +2 6
25 8  Bulgaria 3 2 0 1 4 2 +2 6
26 11  Bosnia and Herzegovina 3 2 0 1 4 3 +1 6
27 1  Latvia 3 1 1 1 5 2 +3 4
28 3  Scotland 3 1 1 1 6 5 +1 4
Source: UEFA
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) goals scored; 4) disciplinary points; 5) coefficient; 6) drawing of lots.
Notes:
  1. ^ a b Ranked by disciplinary points (Hungary: 6 pts; Turkey: 11 pts).

Groups

The elite round must be played on the following FIFA International Match Calendar dates unless all four teams agree to play on another date:[3][8]

  • 19–27 March 2018

Times up to 24 March 2018 are CET (UTC+1), thereafter times are CEST (UTC+2).

Group 1

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Norway 3 2 0 1 11 12 −1 6[a] Final tournament
2  Germany (H) 3 2 0 1 9 6 +3 6[a]
3  Scotland 3 1 0 2 6 8 −2 3[b]
4  Netherlands 3 1 0 2 7 7 0 3[b]
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Notes:
  1. ^ a b Head-to-head result: Germany 2–5 Norway.
  2. ^ a b Head-to-head result: Netherlands 0–2 Scotland.
Norway  1–6  Netherlands
Report
Germany  3–0  Scotland
Report
Referee: Daniele Doveri (Italy)

Germany  2–5  Norway
Report
Referee: Danilo Grujić (Serbia)
Netherlands  0–2  Scotland
Report

Netherlands  1–4  Germany
Report
Referee: Daniele Doveri (Italy)
Scotland  4–5  Norway
Report
Referee: Danilo Grujić (Serbia)

Group 2

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  England 3 2 0 1 7 3 +4 6[a] Final tournament
2  Latvia 3 2 0 1 5 6 −1 6[a]
3  Hungary 3 1 0 2 7 10 −3 3[b]
4  Macedonia (H) 3 1 0 2 6 6 0 3[b]
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Notes:
  1. ^ a b Head-to-head result: England 3–0 Latvia.
  2. ^ a b Head-to-head result: Macedonia 3–4 Hungary.
Macedonia  1–2  Latvia
Report
Hungary  1–4  England
Report

Macedonia  3–4  Hungary
Report
Referee: Yaroslav Kozyk (Ukraine)
England  3–0  Latvia
Report
Referee: Karim Abed (France)

England  0–2  Macedonia
Report
Latvia  3–2  Hungary
Report
Referee: Yaroslav Kozyk (Ukraine)

Group 3

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Italy (H) 3 2 1 0 7 4 +3 7 Final tournament
2  Poland 3 1 1 1 6 5 +1 4
3  Greece 3 1 0 2 4 7 −3 3
4  Czech Republic 3 0 2 1 3 4 −1 2
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Czech Republic  0–0  Poland
Report
Referee: Radu Petrescu (Romania)
Greece  0–2  Italy
Report

Czech Republic  2–3  Greece
Report
Referee: João Pinheiro (Portugal)
Italy  4–3  Poland
Report

Italy  1–1  Czech Republic
Report
Poland  3–1  Greece
Report

Group 4

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Ukraine 3 2 1 0 4 2 +2 7 Final tournament
2  Romania (H) 3 2 0 1 7 3 +4 6
3  Serbia 3 1 0 2 4 8 −4 3
4  Sweden 3 0 1 2 3 5 −2 1
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Sweden  0–0  Ukraine
Report
Referee: Alan Mario Sant (Malta)
Romania  4–0  Serbia
Report
Referee: Alexander Harkam (Austria)

Ukraine  2–1  Serbia
Report
Referee: Alexander Harkam (Austria)
Romania  2–1  Sweden
Report
Referee: Alejandro Hernandez (Spain)

Serbia  3–2  Sweden
Report
Referee: Alan Mario Sant (Malta)
Ukraine  2–1  Romania
Report
Referee: Alejandro Hernandez (Spain)

Group 5

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Portugal (H) 3 3 0 0 10 0 +10 9 Final tournament
2  Republic of Ireland 3 1 1 1 4 5 −1 4
3  Kosovo 3 1 0 2 2 9 −7 3
4  Slovakia 3 0 1 2 2 4 −2 1
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Slovakia  1–1  Republic of Ireland
Report
Portugal  5–0  Kosovo
Report
Referee: Anastasios Papapetrou (Greece)

Republic of Ireland  3–0  Kosovo
Report
Referee: Anastasios Papapetrou (Greece)
Portugal  1–0  Slovakia
Report
Referee: Jérôme Brisard (France)

Republic of Ireland  0–4  Portugal
Report
Referee: Kristo Tohver (Estonia)
Kosovo  2–1  Slovakia
Report
Referee: Jérôme Brisard (France)

Group 6

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  France 3 3 0 0 9 4 +5 9 Final tournament
2  Spain (H) 3 1 1 1 5 4 +1 4
3  Belgium 3 1 0 2 4 6 −2 3
4  Bulgaria 3 0 1 2 0 4 −4 1
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Belgium  2–3  France
Report
Spain  0–0  Bulgaria
Report
Referee: Marco Di Bello (Italy)

France  2–0  Bulgaria
Report
Spain  3–0  Belgium
Report

France  4–2  Spain
Report
Referee: Marco Di Bello (Italy)
Bulgaria  0–2  Belgium
Report
Referee: Antti Munukka (Finland)

Group 7

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Turkey 3 2 1 0 5 2 +3 7 Final tournament
2  Denmark (H) 3 1 2 0 6 5 +1 5
3  Austria 3 1 1 1 5 4 +1 4
4  Bosnia and Herzegovina 3 0 0 3 3 8 −5 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Turkey  2–0  Austria
Report
Referee: Ricardo De Burgos (Spain)
Denmark  3–2  Bosnia and Herzegovina
Report
Referee: Ivaylo Stoyanov (Bulgaria)

Austria  3–0  Bosnia and Herzegovina
Report
Referee: Ivaylo Stoyanov (Bulgaria)
Denmark  1–1  Turkey
Report

Austria  2–2  Denmark
Report
Bosnia and Herzegovina  1–2  Turkey
Report
Referee: Ricardo De Burgos (Spain)

Qualified teams

The following eight teams qualified for the final tournament.

Team Qualified as Qualified on Previous appearances in Under-19 Euro1
only U-19 era (since 2002)
 Finland Hosts 26 January 2015[1] 0 (debut)
 Norway Elite round Group 1 winners 27 March 2018 3 (2002, 2003, 2005)
 England Elite round Group 2 winners 24 March 2018 9 (2002, 2003, 2005, 2008, 2009, 2010, 2012, 2016, 2017)
 Italy Elite round Group 3 winners 24 March 2018 5 (2003, 2004, 2008, 2010, 2016)
 Ukraine Elite round Group 4 winners 27 March 2018 4 (2004, 2009, 2014, 2015)
 Portugal Elite round Group 5 winners 27 March 2018 9 (2003, 2006, 2007, 2010, 2012, 2013, 2014, 2016, 2017)
 France Elite round Group 6 winners 27 March 2018 9 (2003, 2005, 2007, 2009, 2010, 2012, 2013, 2015, 2016)
 Turkey Elite round Group 7 winners 27 March 2018 5 (2004, 2006, 2009, 2011, 2013)
1 Bold indicates champions for that year. Italic indicates hosts for that year.

Goalscorers

9 goals
8 goals
6 goals
5 goals
4 goals
3 goals
2 goals
1 goal
1 own goal

Source: UEFA.com[11]

References

  1. ^ a b "Georgia and Finland to stage U19 EURO". UEFA.com. 26 January 2015. 
  2. ^ a b "Seedings for 2017/18 U19 qualifying round". UEFA. 24 November 2016. 
  3. ^ a b c d e "Regulations of the UEFA European Under-19 Championship, 2017/18" (PDF). UEFA.com. 
  4. ^ "2017/18 U19 qualifying round draw". UEFA.com. Retrieved 13 December 2016. 
  5. ^ "2017/18 U19 qualifying round draw made". UEFA.com. 13 December 2016. 
  6. ^ a b "2017/18 UEFA European Under-17 and Under-19 Championships Qualifying round draws" (PDF). UEFA.com. 
  7. ^ "Under-19 elite round draw". UEFA.com. 
  8. ^ a b "Under-19 EURO elite round draw made". UEFA.com. 6 December 2017. 
  9. ^ "2017/18 U19 elite round seedings" (PDF). UEFA.com. 
  10. ^ "Under-19 EURO elite round draw seedings". UEFA.com. 15 November 2017. 
  11. ^ "Statistics — Qualifying phase — Player statistics — Goals". UEFA.com. Retrieved 27 March 2018. 

External links

  • Official website