19th Satellite Awards

From Wikipedia, the free encyclopedia
19th Satellite Awards
Date February 15, 2015 (2015-02-15)
Highlights
Best film Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Best director Richard Linklater for Boyhood
Best television drama The Knick
Best television comedy Transparent

The 19th Satellite Awards is an award ceremony honoring the year's outstanding performers, films, and television shows, presented by the International Press Academy that took place on February 15, 2015.

The nominations were announced on December 1, 2014. The film Birdman led all nominees with ten, including Best Film.[1]

Special achievement awards

Auteur Award (for singular vision and unique artistic control over the elements of production)Martyn Burke

Humanitarian Award (for making a difference in the lives of those in the artistic community and beyond)Sebastian Junger

Mary Pickford Award (for outstanding contribution to the entertainment industry)Ellen Burstyn

Nikola Tesla Award (for visionary achievement in filmmaking technology)Industrial Light & Magic

Breakthrough Performance AwardAntoine Olivier Pilon (Mommy)

Independent Producer of the Year AwardShlomi Elkabetz

Motion picture winners and nominees

Richard Linklater - Best Director
Michael Keaton - Best Actor in a Motion Picture
Julianne Moore - Best Actress in a Motion Picture
J.K. Simmons - Best Supporting Actor in a Motion Picture
Patricia Arquette - Best Supporting Actress in a Motion Picture
Dan Gilroy - Best Original Screenplay
Antonio Sánchez - Best Original Score

Winners are listed first and highlighted in bold.

Best Film Best Director

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Richard LinklaterBoyhood

Best Actor Best Actress

Michael KeatonBirdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Julianne MooreStill Alice

Best Supporting Actor Best Supporting Actress

J. K. SimmonsWhiplash

Patricia ArquetteBoyhood

Best Original Screenplay Best Adapted Screenplay

NightcrawlerDan Gilroy

The Imitation GameGraham Moore

Best Animated or Mixed Media Film Best Foreign Language Film

Song of the Sea

Tangerines (Estonia)

Best Documentary Film Best Cinematography

Citizenfour

Mr. TurnerDick Pope

Best Original Score Best Original Song

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)Antonio Sánchez

"We Will Not Go" – Virunga

Best Visual Effects Best Art Direction and Production Design

Dawn of the Planet of the Apes – Dan Lemmon, Joe Letteri, and Matt Kutcher

The Grand Budapest Hotel – Adam Stockhausen, Anna Pinnock, and Stephan Gessler

Best Film Editing Best Sound (Editing and Mixing)

Dawn of the Planet of the Apes – William Hoy and Stan Salfas

Whiplash – Ben Wilkins, Craig Mann, and Thomas Curley

  • Gone Girl – Ren Klyce and Steve Cantamessa
  • Into the Woods – Blake Leyh, John Casali, Michael Keller, Michael Prestwoood Smith, and Renee Tondelli
  • Noah – Craig Henighan, Ken Ishii, and Skip Lievsay
  • Snowpiercer – Anna Behlmer, Mark Holding, Taeyoung Choi, and Terry Porter
  • Transformers: Age of Extinction – Erik Aadahl, Ethan Van Der Ryn, and Peter J. Devlin
Best Costume Design Best Ensemble – Motion Picture

The Grand Budapest HotelMilena Canonero

Into the Woods

Television winners and nominees

Clive Owen - Best Actor in a Series, Drama
Keri Russell - Best Actress in a Series, Drama
Jeffrey Tambor - Best Actor in a Series, Comedy or Musical
Mindy Kaling - Best Actress in a Series, Comedy or Musical
Mark Ruffalo - Best Actor in a Miniseries or Television Film
Frances McDormand - Best Actress in a Miniseries or Television Film
Rory Kinnear - Best Supporting Actress in a Series, Miniseries or Television Film
Sarah Paulson - Best Supporting Actress in a Series, Miniseries or Television Film

Winners are listed first and highlighted in bold.

Best Drama Series Best Musical or Comedy Series

The KnickCinemax

TransparentAmazon

Best Miniseries Best Television Film

Olive KitteridgeHBO

Return to ZeroLifetime

Best Actor in a Drama Series Best Actress in a Drama Series

Clive OwenThe Knick as Dr. John "Thack" Thackery

Keri RussellThe Americans as Elizabeth Jennings

Best Actor in a Musical or Comedy Series Best Actress in a Musical or Comedy Series

Jeffrey TamborTransparent as Maura Pfefferman

Mindy KalingThe Mindy Project as Dr. Mindy Lahiri

Best Actor in a Miniseries or TV Film Best Actress in a Miniseries or TV Film

Mark RuffaloThe Normal Heart as Ned Weeks

Frances McDormandOlive Kitteridge as Olive Kitteridge

Best Supporting Actor in a Series, Miniseries or TV Film Best Supporting Actress in a Series, Miniseries or TV Film

Rory KinnearPenny Dreadful as Caliban

Sarah PaulsonAmerican Horror Story: Freak Show as Bette and Dot Tattler

Best Genre Series Best Ensemble – Television Series

Penny Dreadful – Showtime

The Knick

New Media winners and nominees

Outstanding Overall Blu-ray/DVD Outstanding Youth Blu-ray/DVD

The Swimmer – Box Office Spectaculars / Grindhouse Releasing / Sony Pictures Entertainment

How to Train Your Dragon 2 – 20th Century Fox Home Entertainment

Outstanding Mobile Game Outstanding Platform Action/Adventure Game

XCOM: Enemy Within for Mobile2K Games

Forza Horizon 2Microsoft

Awards breakdown

Film

Winners:

3 / 10 Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance): Best Actor / Best Film / Best Original Score
2 / 3 Dawn of the Planet of the Apes: Best Film Editing / Best Visual Effects
2 / 3 The Grand Budapest Hotel: Best Art Direction and Production Design / Best Costume Design
2 / 5 Whiplash: Best Supporting Actor / Best Sound (Editing and Mixing)
2 / 7 Boyhood: Best Director / Best Supporting Actress
1 / 1 Citizenfour: Best Documentary Film
1 / 1 Song of the Sea: Best Animated or Mixed Media Film
1 / 1 Still Alice: Best Actress
1 / 1 Tangerines: Best Foreign Language Film
1 / 2 Mr. Turner: Best Cinematography
1 / 2 Virunga: Best Original Song
1 / 2 Nightcrawler: Best Original Screenplay
1 / 4 Into the Woods: Best Ensemble – Motion Picture
1 / 8 The Imitation Game: Best Adapted Screenplay

Losers:

0 / 7 Gone Girl
0 / 5 The Theory of Everything
0 / 4 Noah, Selma
0 / 3 Fury, Inherent Vice, Interstellar, The Lego Movie, Wild
0 / 2 American Sniper, Belle, Foxcatcher, Glen Campbell: I'll Be Me, The Judge, Love is Strange, Maleficent, Mommy, Snowpiercer, Transformers: Age of Extinction, Two Days, One Night

Television

Winners:

3 / 4 The Knick: Best Actor in a Drama Series / Best Drama Series / Best Ensemble – Television Series
2 / 2 Transparent: Best Actor in a Musical or Comedy Series / Best Musical or Comedy Series
2 / 3 Penny Dreadful: Best Genre Series / Best Supporting Actor in a Series, Miniseries or TV Film
2 / 4 Olive Kitteridge: Best Actress in a Miniseries or TV Film / Best Miniseries
1 / 1 The Americans: Best Actress in a Drama Series
1 / 1 The Mindy Project: Best Actress in a Musical or Comedy Series
1 / 1 Return to Zero: Best Television Film
1 / 2 American Horror Story: Freak Show: Best Supporting Actress in a Series, Miniseries or TV Film
1 / 3 The Normal Heart: Best Actor in a Miniseries or TV Film

Losers:

0 / 4 Fargo
0 / 3 The Honourable Woman, The Leftovers, True Detective
0 / 2 24: Live Another Day, The Affair, Alpha House, The Big Bang Theory, The Fall, Fleming: The Man Who Would Be Bond, Game of Thrones, Halt and Catch Fire, Hannibal, Happy Valley, House of Cards, Louie, Masters of Sex, Orange Is the New Black, Shameless, Silicon Valley, Sons of Anarchy, The Spoils of Babylon, The Trip to Bountiful, Veep

References

  1. ^ "Satellite Awards (2014)". International Press Academy. IPA. December 2, 2014. pressacademy.com. Retrieved December 1, 2014. 

External links

  • International Press Academy website
Retrieved from "https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=19th_Satellite_Awards&oldid=836436464"
This content was retrieved from Wikipedia : http://en.wikipedia.org/wiki/19th_Satellite_Awards
This page is based on the copyrighted Wikipedia article "19th Satellite Awards"; it is used under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License (CC-BY-SA). You may redistribute it, verbatim or modified, providing that you comply with the terms of the CC-BY-SA