1992 European Athletics U23 Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

I European Athletics U23 Cup
Host city Gateshead, United Kingdom
Villeneuve-d'Ascq, France
Date(s) 18–19 July
Level U-23
Events 35 (19 men, 16 women)

The 1st European Athletics U23 Cup was held on 18–19 July 1992. The participating teams were classified in two divisions, A and B.

The competition was restricted to athletes that did not complete their 23rd birthday in 1992, i.e. born in 1970 or later (including junior athletes). This rule was interpreted differently by Bulgaria and Greece, sending also athletes born in 1969.[1]

Division A

The contest for division A took place in Gateshead, United Kingdom. The teams from the Commonwealth of Independent States and Poland were withdrawn.[1]

Team trophies

Results

Winners and results were published.[1][2][3]

Men

Event Gold Silver Bronze
100 metres[nb1]
(wind: -3.5 m/s)
Christian Konieczny
 Germany
10.92 Andrea Amici
 Italy
10.94 Pedro Pablo Nolet
 Spain
11.04
200 metres
(wind: -2.6 m/s)
Giorgio Marras
 Italy
21.17 Alexander Lack
 Germany
21.31 Steve Gookey
 Great Britain
21.31
400 metres David Grindley
 Great Britain
45.57 Florian Hennig
 Germany
46.90 Thierry Jean-Charles
 France
47.19
800 metres Curtis Robb
 Great Britain
1:49.46 Davide Cadoni
 Italy
1:49.78 Mark Eplinius
 Germany
1:49.91
1500 metres Abdelkader Chékhémani
 France
4:03.64 Jörg Schneider
 Germany
4:03.90 Amos Rota
 Italy
4:04.30
5000 metres Francesco Bennici
 Italy
13:31.79 Carsten Eich
 Germany
13:32.25 Jon Brown
 Great Britain
13:33.06
3000 metres steeplechase Keith Cullen
 Great Britain
8:37.74 Kim Bauermeister
 Germany
8:51.02 Albert Casals
 Spain
8:56.35
110 metres hurdles
(wind: -1.3 m/s)
Mike Fenner
 Germany
13.94 Antti Haapakoski
 Finland
13.97 Laurent Ottoz
 Italy
13.97
400 metres hurdles Enzo Franciosi
 Italy
50.76 Ismo Hameenniemi
 Finland
51.59 Alain Droguet
 France
51.67
4 × 100 metres relay[nb2]  Germany (GER) 39.67  Italy (ITA) 39.96  Spain (ESP)
Frutos Feo
Jose Carlos Rivas
Luis Turón
Pedro Pablo Nolet
40.03
4 × 400 metres relay  Great Britain (GBR)
David McKenzie
David Greenling
Mark Richardson
Du'aine Ladejo
3:01.03  Germany (GER) 3:07.93  France (FRA) 3:08.16
High jump Steve Smith
 Great Britain
2.25 m Hendrik Beyer
 Germany
2.25 m Javier López-Barajas
 Spain
2.15 m
Pole vault Tim Lobinger
 Germany
5.50 m Petri Peltoniemi
 Finland
5.40 m Gérald Baudouin
 France
5.30 m
Long jump Georg Ackermann
 Germany
7.94 m Jean-Luc Poussin
 France
7.62 m Luca Passera
 Italy
7.47 m
Triple jump Julian Golley
 Great Britain
16.21 m Hrvoje Verzi
 Germany
16.03 m Julio López
 Spain
16.02 m
Shot put Markus Koistinen
 Finland
18.65 m Thorsten Herbrand
 Germany
18.50 m Matthew Simson
 Great Britain
18.22 m
Discus throw Glen Smith
 Great Britain
57.58 m Cristian Ponton
 Italy
55.08 m Sven Schwarz
 Germany
55.02 m
Hammer throw Jason Byrne
 Great Britain
71.86 m Karsten Kobs
 Germany
70.16 m David Chaussinand
 France
69.18 m
Javelin throw Mika Parviainen
 Finland
77.26 m Myles Cottrell
 Great Britain
71.36 m Christian Benninger
 Germany
71.36 m
  • nb1 : The 100 m event was initially won by Jason Livingston from the United Kingdom (10.72s), but he was disqualified for infringement of IAAF doping rules.
  • nb2 : The 4 × 100 m relay event was initially won by the United Kingdom (39.11s), but the team was disqualified for infringement of IAAF doping rules by team member Jason Livingston.

Women

Event Gold Silver Bronze
100 metres
(wind: +1.1 m/s)
Aileen McGillivary
 Great Britain
11.65 Melanie Paschke
 Germany
11.75 Laura Galligani
 Italy
11.95
200 metres
(wind: -3.1 m/s)
Paula Cohen
 Great Britain
24.10 Giada Gallina
 Italy
24.15 Jana Schönenberger
 Germany
24.30
400 metres[nb3] Julia Merino
 Spain
52.91 Ionela Târlea
 Romania
53.69
800 metres Fabia Trabaldo
 Italy
2:03.91 Birte Bruhns
 Germany
2:04.44 Liliana Sălăgean
 Romania
2:04.94
1500 metres Lisa York
 Great Britain
4:09.34 Gabriela Szabo
 Romania
4:13.11 Katje Hoffmann
 Germany
4:17.04
3000 metres Paula Radcliffe
 Great Britain
9:07.69 Gabriela Szabo
 Romania
9:12.27 Andrea Sollárová
 Czechoslovakia
9:12.53
100 metres hurdles
(wind: -2.3 m/s)
Keri Maddox
 Great Britain
13.63 Giuliana Spada
 Italy
13.88 Mona Steigauf
 Germany
13.91
400 metres hurdles Louise Fraser
 Great Britain
56.73 Gesine Schmidt
 Germany
56.87 Elisa Manni
 Italy
57.05
4 × 100 metres relay  Germany (GER) 44.08  Great Britain (GBR)
Aileen McGillivary
Marcia Richardson
Geraldine MclLod
Katharine Merry
44.15  Italy (ITA) 45.50
4 × 400 metres relay[nb4]  Czechoslovakia (TCH) 3:33.87  Great Britain (GBR)
Michelle Thomas
Nicola Crowther
Claire Raven
Louise Fraser
3:34.46
High jump Antonella Bevilacqua
 Italy
1.92 m Šárka Nováková
 Czechoslovakia
1.92 m Oana Musunoiu
 Romania
1.88 m
Long jump Monica Toth
 Romania
6.36 m w Yinka Idowu
 Great Britain
6.20 m Elisa Andretti
 Italy
6.15 m
Triple jump Šárka Kašpárková
 Czechoslovakia
14.00 m Concepción Paredes
 Spain
13.78 m Ashia Hansen
 Great Britain
13.31 m
Shot put Heike Hopfer
 Germany
17.04 m Anna Luongo
 Italy
15.89 m Monika Stefanovic
 Hungary
15.80 m
Discus throw Nicoleta Gradinaru
 Romania
62.58 m Anja Gündler
 Germany
58.54 m Petra Jurásková
 Czechoslovakia
53.40 m
Javelin throw Susanne Riewe
 Germany
57.78 m Mandy Liverton
 Great Britain
56.74 m Claudia Isaila
 Romania
55.98 m
  • nb3 The 400 m event was initially won by Manuela Derr from Germany (52.86s), but she was disqualified for infringement of IAAF doping rules.
  • nb4 The 4 × 400 m relay event was initially won by Germany (3:32.69), but the team was disqualified for infringement of IAAF doping rules by team member Manuela Derr.

Division B

The competition for division B took place in Villeneuve-d'Ascq, France.

Team scores

Results

Winners and results were published.[1]

Men

Event Gold Silver Bronze
100 metres
(wind: -0.1 m/s)
Georgios Theodoridis
 Greece
10.61
200 metres
(wind: -0.7 m/s)
László Kiss
 Hungary
21.29
400 metres A Sachov
 Bulgaria
46.58
800 metres Pavel Soukup
 Czechoslovakia
1:49.05
1500 metres Patrik Johansson
 Sweden
3:42.77
5000 metres Claes Nyberg
 Sweden
13:59.16
3000 metres steeplechase Florin Ionescu
 Romania
8:53.72
110 metres hurdles
(wind: -0.9 m/s)
Claes Albihn
 Sweden
13.78
400 metres hurdles Pedro Rodrigues
 Portugal
50.17
4 × 100 metres relay  Hungary (HUN)
György Dobos
László Kiss
I Sami
Csaba Asztalos
40.47
4 × 400 metres relay  Hungary (HUN)
Miklós Arpasi
Miklós Gyulai
Tibor Szél
Dusán Kovács
3:10.55
High jump Tomáš Janků
 Czechoslovakia
2.19 m
Pole vault Martin Eriksson
 Sweden
5.40 m
Long jump Konstadinos Koukodimos
 Greece
8.15 m
(wind: +0.0 m/s)
Triple jump Tibor Ordina
 Hungary
16.38 m
(wind: +1.8 m/s)
Shot put Miroslav Menc
 Czechoslovakia
18.04 m
Discus throw Ionel Oprea
 Romania
57.22 m
Hammer throw Savas Saritzoglou
 Greece
71.88 m
Javelin throw Joakim Nilsson
 Sweden
73.96 m

Women

Event Gold Silver Bronze
100 metres
(wind: -0.2 m/s)
Lucrécia Jardim
 Portugal
11.44 Petya Pendareva
 Bulgaria
11.51 Odiah Sidibé
 France
11.52
200 metres
(wind: -0.6 m/s)
Lucrécia Jardim
 Portugal
23.28 Petya Pendareva
 Bulgaria
23.31 Anita Mormand
 France
23.32
400 metres Francine Landre
 France
52.43 Ester Goossens
 Netherlands
53.43 Anna-Karin Svantesson
 Sweden
54.15
800 metres Patricia Djaté
 France
2:08.08 Susana Cabral
 Portugal
2:08.92 Marjo Piipponen
 Finland
2:09.15
1500 metres Malin Ewerlöf
 Sweden
4:22.42 Céline Martin
 France
4:23.09 Olga Jeleva
 Bulgaria
4:23.42
3000 metres Marina Bastos
 Portugal
9:14.71 Gunhild Halle
 Norway
9:18.04 H Nikkanen
 Finland
9:26.13
100 metres hurdles
(wind: -0.8 m/s)
Annette Simon
 France
13.60 Marika Salminen
 Finland
13.75 Sandra Barreiro
 Portugal
13.89
400 metres hurdles Frida Johansson
 Sweden
56.08 Carole Nelson
 France
56.61 Mari Bjone
 Norway
58.50
4 × 100 metres relay  France (FRA)
Anita Mormand
Odiah Sidibé
Florence Ropars
Christine Arron
44.54  Bulgaria (BUL)
Petya Pendareva
D Petkova
Desislava Dimitrova
Ekaterina Tocheva
44.89  Netherlands (NED)
Petra Huybrechtse
Jacqueline Poelman
Anoek van Diessen
Elja den Os
45.26
4 × 400 metres relay  France (FRA)
Marie-Louise Bévis
Nicole Hylaire
F Borelys
Francine Landre
3:36.12  Sweden (SWE)
Anna-Karin Svantesson
Monica Lundgren
Asa Carlsson
Marie Westerlund
3:36.70  Netherlands (NED)
Ester Goossens
Jorien Kranendijk
Marianne de Vries
Anoek van Diessen
3:40.47
High jump Desislava Aleksandrova
 Bulgaria
1.87 m Heidi Paesen
 Belgium
1.85 m Katja Kilpi
 Finland
1.82 m
Long jump Iva Prandzheva
 Bulgaria
6.62 m
(wind: -1.2 m/s)
Erica Johansson
 Sweden
6.58 m
(wind: +1.6 m/s)
Cristina Morujão
 Portugal
6.28 m
(wind: +1.6 m/s)
Triple jump Caroline Honoré
 France
13.37 m w
(wind: +2.6 m/s)
Marika Salminen
 Finland
13.18 m
(wind: +0.2 m/s)
Lene Espegren
 Norway
12.80 m w
(wind: +2.2 m/s)
Shot put Corrie de Bruin
 Netherlands
16.38 m Marika Tuliniemi
 Finland
16.12 m Linda-Marie Mårtensson
 Sweden
15.96 m
Discus throw Jacqueline Goormachtigh
 Netherlands
58.36 m Annika Larsson
 Sweden
53.14 m Atanaska Angelova
 Bulgaria
50.50 m
Javelin throw Heli Rantanen
 Finland
60.76 m Nathalie Teppe
 France
54.26 m Helena Gouveia
 Portugal
50.92 m

References

  1. ^ a b c d "Évènement – Coupe d'Europe des moins de 23 ans – Des Françaises inspirées", L'Athlétisme (in French), Fédération française d'athlétisme, 08 (N353): 32–34, 1992, retrieved 14 October 2014
  2. ^ Athletics Weekly, EUROPEAN UNDER 23 CUP, Athletics Weekly, retrieved 14 October 2014
  3. ^ "Sport in Short: Athletics – EUROPEAN UNDER-23 CUP (Gateshead)", The Independent, 20 July 1992, retrieved 14 October 2014
Retrieved from "https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=1992_European_Athletics_U23_Cup&oldid=871151065"
This content was retrieved from Wikipedia : http://en.wikipedia.org/wiki/1992_European_Athletics_U23_Cup
This page is based on the copyrighted Wikipedia article "1992 European Athletics U23 Cup"; it is used under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License (CC-BY-SA). You may redistribute it, verbatim or modified, providing that you comply with the terms of the CC-BY-SA